Ročník 22
Číslo 11
15. 03. 2012

Foto RAKOVNÍK. Od soboty má Rakovník další turistickou atrakci. Stala se jí po téměř ročním uzavření restaurace Slavia nově rekonstruovaná na Šalandu, vzorný hostinský podnik krušovický. Interiér, jídelníček i personál restaurace jsou jak vystřižené z knížek Bohumila Hrabala a tanková desítka z baňatých pulitrů rozhodně stojí za ochutnání.

 • Unavené představitele nevozí

  RAKOVNÍK. Luděk Trešl, bydlící na Husově náměstí, patřil při veřejném projednávání modernizace parkovacímu systému na Husově náměstí k největším kritikům. Dokonce vyzval vedení města, aby přestalo strážníkům bránit v jejich práci. Starosta Zdeněk Nejdl se proti takové formulaci ohradil a nechal strážníky podepsat prohlášení, že nic z toho, co Trešl uvádí, není pravdou. Následně však připustil drobné výjimky.

 • Kapacita čistíren zatím stačí

  RAKOVNÍK. Minulý týden jsme vás informovali o jednání, které proběhlo v Rakovníku a týkalo se vyvážení jímek a kapacity čistíren odpadních vod na Rakovnicku. „Pracovnice Ministerstva životního prostředí na tomto jednání konstatovaly, že v jiných regionech takové problémy jako na Rakovnicku nejsou,“ říká Veronika Marešová, manažerka technického úseku společnosti RAVOS. Z jejích dalších slov vyplývá, že problém nelze vyřešit ze dne na den. „Musí být vytvořeny podmínky, aby bylo možné stav změnit. Mnozí starostové se na jednání zmínili, že mají již několik let připraveny projekty včetně stavebního povolení a opakovaně žádají o dotace, ale ty sem nejdou,“ pokračuje. Stát si určil priority, pomohl obcím nad 2000 obyvatel a dnes chce penalizovat obyvatele menších obcí, jejichž starostové udělali pro získání dotací maximum, ale nedosáhli na ně.“

 • Kanalizace a jímky hýbou městem

  NOVÉ STRAŠECÍ. Poslední novostrašecké zastupitelstvo se mimo jiné zabývalo i rozpočtovými opatřeními za leden a únor. Ta jsou nezbytná i na pokrytí výdajů souvisejících s neoprávněným užíváním vodohospodářské infrastruktury města Středočeskými vodárnami.

 • Dívky ze msty poškodily auto

  RAKOVNÍK. U Okresního soudu v Rakovníku bylo ve čtvrtek 8. března zahájeno hlavní líčení proti devatenáctileté Janě S., která je obviněna z toho, že na přelomu července a srpna loňského roku v nočních hodinách spolu se stejně starou Radkou K. poškodily v Novém Strašecí osobní automobil Honda Acord, který patří bývalému příteli Radky K. Danielu P. Důvodem jejich činu byla msta za to, že se Daniel P. se s Radkou K. rozešel.

 • Rvačka na záchodě

  RAKOVNÍK (peg). Dva hosté restaurace Na Zátiší se v neděli v noci nejdřív nepohodli slovně, pak se spor přiostřil a došlo na pěsti.

 • Vykázání z města

  NOVÉ STRAŠECÍ (lep). V pondělí 5. března krátce po poledni byli na Komenského náměstí v Novém Strašecí zjištěni čtyři Slováci.

 • Klíčový dokument či prázdná sláma?

  RAKOVNÍK. I když na strategický plán rozvoje města existují ve vedení Rakovníka různé názory, přece jen se ho dočkáme. V loňské výzvě na zpracování tohoto dokumentu město obdrželo pět nabídek.

 • Podlaha odcestovala k restaurátorům

  RAKOVNÍK. Mariánský sloup z Husova náměstí není jedinou rakovnickou památkou, kterou mají v péči restaurátoři. Do kamenické dílny byla převezena i podlaha z presbytáře chrámu sv. Bartoloměje. Demontáž a převoz podlahy, kterou tvoří pískovcové kvádry, nebyla lehká práce. A to doslova. Jedna paleta naložená dlažbou vážila 700 kg až tunu.

 • Objevili zazděné schodiště

  SLABCE. Řemeslníci, kteří se před pár týdny pustili do rekonstrukce sklepů slabeckého zámku, se těšili, že pokud se naplní všeobecná klišé o podzemích hradů a zámků, narazí buď na poklad, nebo zazděnou tajnou chodbu. Poklad sice neobjevili, ale sen o tajné chodbě se částečně splnil. Po probourání zdi na konci jedné z krátkých chodeb narazili na schodiště stoupající vzhůru. S největší pravděpodobností se tudy scházelo do sklepa z někdejšího barokního zámku.

 • Musíme prostě zahrát Stánky

  RAKOVNÍK. Vyprodané rakovnické KC, dva bardi české folkové scény, co píseň, to známý kus. Takto by se dal do jedné věty shrnout koncert bratří Nedvědů, který se uskutečnil ve čtvrtek 1. března.

 • Na mluvčího 13 obálek

  RAKOVNÍK (ps). Deset žen nebo slečen a tři muži se ucházejí o místo tiskového mluvčího města Rakovníka. „Všichni splňují předepsaná kritéria, takže budou postupně pozváni k pohovoru a ještě v průběhu března by měla výběrová komise rozhodnout, koho do funkce doporučí,“ uvedl stávající tiskový mluvčí Jan Polák.

  Vešli se mezi žádosti

  RAKOVNÍK (ps). Městu Rakovník se podařilo „propasírovat“ svoji žádost o dotaci na zateplení objektu 3. základní školy mezi projekty, které budou dále posuzovány. Ne všichni žadatelé měli takové štěstí. „Věděli jsme, že žádosti budou na státním fondu životního prostředí přijímány od 29. února do 30. dubna, ale jenom tak dlouho, dokud se požadovaná výše dotací nedostane na dvojnásobek alokované částky. Příjem byl ukončen už 1. března a zaevidováno bylo prvních 1600 žádostí, mezi nimi i žádost města Rakovníka. K rozdělení je na fondu 5,9 miliardy, město žádá o 21 milionů korun,“ uvedl Jan Polák.

  O titul stavba roku

  RAKOVNÍK (ps). Nová školní jídelna, kterou město Rakovník dokončilo a slavnostně otevřelo v roce 2010, se hlásí do soutěže Stavba roku 2012. Projekt zpracoval Ateliér A1 Karla Zuzky a město dílo realizovalo včetně vybavení za 75 milionů korun. Soutěž vypsal Středočeský kraj pod záštitou hejtmana Davida Ratha, město složilo startovné ve výši 6 000 Kč. S titulem Stavba roku je spojena i finanční prémie ve výši 150 tisíc korun.

 • Kdo je na zabití?

  „Nejradši bych tě zabil,“ řekl mi po skončení minulé tiskovky starosta města Rakovníka. S nadsázkou, samozřejmě, ale úplně z legrace to nebylo. Starostu štvu, neboť v kauze Jana Olšiaka pochybuji o pravdivosti jeho výpovědí na policii i před soudem. Chvíli před „výhrůžkou“ nabídl dalšího bobříka pravdy. Na celkem nevinnou otázku, jak se projevila koncepce městské policie v praxi, vytáhl prohlášení, kde strážnici stvrzují vlastnoručními podpisy, že nikdy nevezli starostu z kulturních akcí ani z restaurace. „A co plesy?“ ptám se, neboť jsem také leccos slyšel. „Nedávno mě vezl strážník ze sokolského plesu ze Senomat, ale to nebylo služebním autem městské policie, ale autem úřadu,“ vysvětluje upřímně. Nevěřím svým uším. Starosta se vezl, a pak si nechal od šoféra a všech jeho kolegů podepsat, že se to nikdy nestalo. Tím pádem šel pěšky. Na takové voloviny, jako jsou pravda a čest už asi v politice opravdu nikdo nehraje. A mezi muži zákona? Rozkaz je rozkaz.

  Pavel Sklenička

 • Nebojte se malotřídek, dětem svědčí

  Výuka ve spojovaných ročnících očima žákyně Hartlové, učitelky Loudové a archiváře Bednaříka Str. 4

  Hroby, které nikdo nenavštěvuje

  V Novém Strašecí je pochováno 280 Židů Str. 9

  Objev: zazděné schodiště

  Rekonstrukce zámku ve Slabcích pokračuje ve sklepech Str. 3

« Zpět