Foto

I na konci dlouhé chodby se po probourání zdi (za řemeslníkem) ukázalo, že pokračuje dále. Protože byl ale prostor zasypaný, zeď byla opět zazděna.

 

Rekonstrukce zámku pokračuje ve sklepech

Objevili zazděné schodiště

SLABCE. Řemeslníci, kteří se před pár týdny pustili do rekonstrukce sklepů slabeckého zámku, se těšili, že pokud se naplní všeobecná klišé o podzemích hradů a zámků, narazí buď na poklad, nebo zazděnou tajnou chodbu. Poklad sice neobjevili, ale sen o tajné chodbě se částečně splnil. Po probourání zdi na konci jedné z krátkých chodeb narazili na schodiště stoupající vzhůru. S největší pravděpodobností se tudy scházelo do sklepa z někdejšího barokního zámku.

Slabecký zámek, jak ho známe dnes, je totiž výsledkem přestavby v 19. století. Původní zámek byl barokní a jeho hlavní křídlo stálo v místech dnešní věže, tedy přesně tam, kde bylo schodiště nalezeno. Podobný objev se tedy dal očekávat. „Konce chodeb jsme odkrývali na třech místech. Nadějně to vypadalo ještě u jednoho místa, které se nachází pod vydlážděnou plochou autobusové zastávky. Ukázalo se ale, že je za zdí jen asi půl metru chodby a pak je opět zeď. Proto se to znovu zazdilo. I v dlouhé chodbě, když se zeď probourala, bylo podle klenby patrné, že vede dál. Prostor byl ale zasypaný, takže i v těchto místech se nakonec zeď znovu zazdila,“ přibližuje starosta Vlastimil Štiller s tím, že se ve Slabcích traduje, že ze zámku vede tajná chodba do kostela a do nejstarší části vsi zvané Chaloupky. Pokud je to pravda a zasypaná část dlouhé chodby skutečně pokračuje dál až do kostela, čeká objevení této tajné únikovky na příští generace.

Foto

Schodiště, jež bylo za zdí.

 

Objevené staré schodiště se nedochovalo kompletní. Některé schodnice jsou pískovcové, některé jen vyzděné z drobnějších kamenů. Zazdívat se ale nebude, zůstane odkryto. Na rekonstrukci zámeckých sklepů získal městys dotaci z krajského Fondu obnovy památek ve výši 600 tisíc korun, práce pomalu finišují. Sklepy byly nejprve vyklizeny, poté vybourány příčky (postavené většinou v době socialismu) a nyní se opravují veškeré omítky. „Ve staré již nefungující vodárně byla spousta kabelů a trubek, vše se zrušilo, vyřezalo a celá místnost vyklidila. Po celých sklepních prostorech se dělala nová elektřina. Zprovoznit by se měly i větrací průduchy, aby sklepy, které jsou hodně vlhké, znovu větraly a nesrážela se na zdech voda. Je jen škoda, že všude vedou odpadní roury, ale s tím se bohužel nedá nic dělat,“ říká starosta.

Sklepy ale nejsou jediné prostory, na jejichž rekonstrukci městys obdržel dotaci. Loni poskytlo ministerstvo kultury peníze na repasování několika dveří a vnitřních oken (vnější byla vyměněna už v minulosti při opravě fasády), obnovu prkenné podlahy v chodbě, jež slouží jako čekárna u ordinací lékařů, a novou parketovou podlahu v expozici v druhém patře. „Ta v původním plánu nebyla. V žádosti jsme měli novou podlahu ve vstupu do zámku. Místo dlaždic teraso měla přijít dřevěná špalíková dlažba. Ministerstvu se ale tento záměr nezamlouval, vzhledem k současnému využití zámku to považovalo za nepraktické, proto nám navrhlo, abychom místo toho provedli jinou úpravu. Zvolili jsme tedy opravu několika oken a podlahu v menší místnosti expozice. Nechali jsme v ní položit kazetové parkety, stejné jako jsou v sousedním velkém salonu,“ uzavírá Vlastimil Štiller.

Markéta Hartlová

« Zpět