Ročník 31
Číslo 12
25. 03. 2021

Foto LÁNY. Nejen očkovací centra. Část praktických lékařů je přesvědčena, že mnohem komfortnější pro jejich pacienty a ekonomicky výhodnější pro stát je provést očkování pro covid-19 v zázemí svých ordinací. Při sobotním očkování seniorů v Lánech jsme zastihli lékařku Kristýnu Jiříčkovou a zdravotní sestřičku Šárku Čermákovou. Jedná se o vůbec první očkování u prakticvkého lékaře, které jsme v regionu zaznamenali.

 • Na Lánech očkuje praktická lékařka

  LÁNY. V pátek dvanáct, v sobotu šedesát. To je bilance očkovaných pacientů 70+, kteří během víkendu prošli ordinací Kristýny Jiříčkové v Lánech. Většina praktických doktorů s vakcinací proti covid-19 váhá. Vakcín je nedostatek, tak proč rozjíždět administrativně náročnou akci? Lánská lékařka se rozhodla, že to zkusí.

 • I když kriminalita klesá, přibude 32 policistů

  RAKOVNÍK. V roce 2020 zaregistrovali policisté v okrese Rakovník 541 trestných činů, z nichž objasnili 355. O rok před tím to bylo 714 činů a 354 objasněných případů. Největší pokles je patrný v majetkové trestné činnosti. Zatímco v roce 2019 řešili policisté 386 případů, vloni pouze 247. O poklesu trestné činnosti hovoříme s ředitelem územního odboru Policie ČR Rakovník Jiřím Šilerem.

 • Budou děti vysazovat za jízdy?

  RAKOVNÍK. Na celém sídlišti Šamotka se v současné době nedá zaparkovat. Všude jsou instalovány přenosné značky zákaz zastavení s dodatkovou tabulkou, která stanovuje platnost značení od 2. března až do 5. května. A to dokonce i před budovou mateřské školky! Ta je sice v současné době kvůli vládním nařízením zavřená, ale kdyby došlo k otevření, museli by rodiče zřejmě vysazovat děti za jízdy.

 • Bioska: Dřevěná nebo umělá podlaha?

  NOVÉ STRAŠECÍ. V létě venkovní hřiště, v zimě tělocvična s parketami. Na tenhle středověk zapomeňte. Dnes má pomalu kaž­dý halový sport jiné nároky. Nejen na velikost hrací plochy, ale především na kvalitu a barvu povrchu. Nad tím, jaký bude instalován v novostrašecké hale BIOs, je – řečeno sportovním jazykem – rozehrán vzrušený mač. Mančaft hrající za dřevěnou palubovku má zatím méně ze hry než soupeř hájící barvy moderní umělé podlahy.

 • Nový vedoucí odboru dopravy

  RAKOVNÍK (ps). Rada města jmenovala vedoucím odboru dopravy městského úřadu Mgr. Petra Horta, a to s účinností od 1. května. Aktuálně působí na odboru dopravy jako referent silničního hospodářství.

 • Nejčastějším řešením je domluva

  RAKOVNICKO. Už třetí týden platí v Česku takzvaný lockdown a s ním i přísná protiepidemická vládní nařízení. Na jejich dodržovaní ve městech mají společně s policií dohlížet i městští strážníci. Zjišťovali jsme, jaké případy teď nejvíce řeší a jaké sankce nejčastěji ukládají.

 • V karanténě narostla produkce odpadů

  RAKOVNICKO. Snad každá obec v posledních letech bojuje s nárůstem odpadu a zvyšování cen za jeho uložení. Na množství vyprodukovaného odpadu se podepsala také již rok trvající karanténa. Dalším problémem jsou chataři, jejichž odpad se do limitů obcí nepočítá.

 • Mezi dvěma světy – Od šlechtictví ke státu

  RAKOVNÍK. Nenápadná, ale pozoruhodná je publikační činnost, kterou vyvíjí Státní okresní archiv Rakovník. Kromě Rakovnického historického sborníku vydává samostatnou řadu nazvanou Otázky z historie. První publikace z této řady vyšla v roce 2016 a zabývala se osobností M. Jana Husa. V roce 2018 vydal archiv dokonce dvě studie věnované Zikmundu Wintrovi a subkultuře trampingu. Na sklonku loňského roku vyšla čtvrtá publikace nazvaná „Křivoklátsko. Mezi dvěma světy – Od šlechtictví ke státu“. Jedná se o sborník materiálů ze stejnojmenné konference, kterou v červnu 2019 uspořádaly SOkA Rakovník, Muzeum T.G.M., Rabasova galerie a Státní hrad Křivoklát. Do knižní podoby uspořádali materiály z této konference pracovníci archivu Renata Mayerová a Jan Krško.

 • Pavla Nedvěda jsme nestačili „zkazit“

  Celým životem mě provázel fotbal a Radim Suchánek

  Str. 4 a 9

  Měl bych nápad, pane Štembero

  Před 180 lety přivítala rakovnická knihovna své první čtenáře

  Str. 7

  V karanténě narostla produkce odpadů

  Třídit by měli i chataři, kteří v obcích odpad také ukládají

  Str. 3

« Zpět