Foto

Rakovničtí strážníci vám za nenasazenou roušku určitě pouta nenasadí. Dodržování zákonů i vládních opatření ale od občanů vyžadují. Je to jejich práce.

Donucovací prostředky používají strážníci jen výjimečně

Nejčastějším řešením je domluva

RAKOVNICKO. Už třetí týden platí v Česku takzvaný lockdown a s ním i přísná protiepidemická vládní nařízení. Na jejich dodržovaní ve městech mají společně s policií dohlížet i městští strážníci. Zjišťovali jsme, jaké případy teď nejvíce řeší a jaké sankce nejčastěji ukládají.

Strážníci městské policie řešili od začátku letošního roku už celkem 106 podezření na přestupek kvůli porušení protivládních opatření. Nejčastěji kvůli chybějící ochraně dýchacích cest, a to i v provozovnách. Jedna čtvrtina těchto událostí se zakládala na základě oznámení, a to hlavně anonymních.

Strážníci se většinou snaží řešit případy domluvou, ta ale bohužel někdy nestačí. „U většiny případů stačí napomenutí. Dvakrát museli strážníci použít hmaty a chvaty, ale k předvedení na Policii ČR dojít nemuselo,“ uvedl velitel rakovnických městských strážníků Jaromír Nový. K takovým zásahům ale nedochází kvůli odmítnutí zakrytí dýchacích cest. Hmaty a chvaty jsou použity až v případě, že dotyčná osoba odmítá spolupracovat. Nejčastěji jde o odmítnutí prokázání totožnosti, což je zákonná povinnost. „V případě, že osoba odmítne předložit doklad totožnosti, odmítá součinnost za účelem zjištění totožnosti, chová se agresivně, chce odejít apod., strážník má oprávnění předvést dotyčného na Policii ČR. Při předvedení je strážník v případě potřeby oprávněn použít donucovací prostředky. Jaké použije, záleží na vyhodnocení povahy zákroku,“ vysvětlil velitel. Když si ale jen odmítnete nasadit roušku, v poutech rozhodně neskončíte. Dostanete ale nejspíš pokutu. „Když dotyčná osoba při podání vysvětlení opakovaně sdělí, že si například odmítá nasadit ochranu dýchacích cest, končí takový případ většinou oznámením na příslušný správní orgán,“ podotkl Jaromír Nový. Naštěstí takových případů je minimum. To potvrzuje i velitel novostrašeckých městských strážníků Stanislav Jahelka. „Občané reagují velice dobře. Zapomnětlivcům poskytujeme předepsané ochranné pomůcky z vlastních zdrojů. Když lidé vidí strážníky, tak i ti, co roušku nemají, si ji většinou nasadí. Bereme to jako projev dobré vůle a vzájemného respektu. Použití donucovacích prostředků v souvislosti s opatřeními nebylo zatím nikdy potřeba.“

Co ale strážníci museli udělat už několikrát, bylo mimo oznámení na správní úřad a také uložení několika pokut. „Za přestupky kvůli porušení protivládních nařízení bylo uloženo dvanáct blokových pokut, nejvyšší částka ve výši 2 500 korun. V tomto případě se jednalo o opakované porušování, kdy v několika případech bylo této osobě uloženo napomenutí,“ řekl velitel rakovnických strážníků. A celkem patnáct oznámení odeslali na správní orgán. Ani v Novém Strašecí nepokutují každého hříšníka. „Strážníky byly uloženy čtyři pokuty, za nenošení ochranných pomůcek, ale spíše v souvislosti s dalším nedodržováním zákona. Pokuty byly uloženy do výše 500 korun,“ doplnil Stanislav Jahelka.

Nejen občané, ale i strážníci už jsou podle velitelů z tohoto stavu unaveni. Musejí ale vykonávat svoji práci, která obnáší právě i dohlížení na dodržování vládních opatření. Ptali jsme se velitelů, co by vzkázali našim čtenářů a občanům Rakovnicka. „Někteří lidé nám vyčítají, že nejsme více přísní, že máme dávat odstrašující pokuty a podobně. Pro nás všechny je to nelehká doba. V případě, kdy se přestupce chová naprosto normálně a ve většině případů se i omluví, vidím jako správnou cestu napomenutí. Vím, že každému se nezavděčíme, ale tak to prostě máme nastavené, a tak i strážníci konají,“ míní Jaromír Nový. A podobně to vidí i Stanislav Jahelka. „Se slušností nejdál dojdeš“. Myslím, že to platí za jakékoliv situace jak pro strážníky, tak pro občany, a to v jakékoliv době.“

Renáta Fryčová

« Zpět