
I když mají v Lužné několik kontejnerových stání, popelnice jsou stále plné.
Třídit by měli i chataři, kteří v obcích odpad také ukládají
V karanténě narostla produkce odpadů
RAKOVNICKO. Snad každá obec v posledních letech bojuje s nárůstem odpadu a zvyšování cen za jeho uložení. Na množství vyprodukovaného odpadu se podepsala také již rok trvající karanténa. Dalším problémem jsou chataři, jejichž odpad se do limitů obcí nepočítá.
Podle nového zákona o odpadovém hospodářství je stanoven limit netříděného odpadu pro letošní rok na 200 kilogramů za jednoho občana za rok. To je necelých dvacet kilo měsíčně. A limity se budou i nadále snižovat. Pro rok 2030 počítá zákon s limitem 150 kilogramů za rok. A důvod je prostý. Odpad už zkrátka není kam ukládat. Jedinou možnou cestou proto je důkladné třídění a následná recyklace.
Více kontejnerů na třídění
Kvůli narůstajícímu odpadu si muselo vedení obce Lužná nechat zpracovat plán odpadového hospodářství a navýšit kontejnerová stání o dalších sedm míst. Jenže ani to moc nepomohlo a odpad se hromadí i tam. Podle luženského starosty Václava Kejly za to může i karanténa. „Lidé jsou doma a více objednávají z internetu. To se pak projevuje u kontejnerů,“ řekl. Jenže zvýšení množství vyprodukovaného odpadu nezaznamenali jen u toho tříděného. „Přesto, že jsme navýšili kontejnerová stání, zvedá se nám stále množství odpadu,“ poznamenal. Je to i tím, že někteří lidé se stále nenaučili třídit a veškerý odpad ukládají právě do popelnice.
A pokud se to nezmění, lidé si za odpad opět připlatí. V Lužné nyní poplatek činí 800 korun za občana. „V té částce je započítán komunální i tříděný odpad a sběrný dvůr. Obec doplácí na každého občana zhruba padesát procent, protože skutečné náklady se pohybují kolem 1 500 korun na obyvatele,“ vysvětlil starosta.
Třídí přímo u domu
Na Křivoklátě od letošního roku zavedli systém Door to door (DTD) – třídění přímo u domu. „Nový systém už si u nás sedl, vyřešily se všechny počáteční problémy a občané jsou většinou spokojení,“ míní starostka městyse Libuše Vokounová. I tady loni zaznamenali zvýšené množství tříděného odpadu. „Bylo to především v té první vlně, kdy lidé nechodili do práce a chataři se přestěhovali sem. To bylo u kontejnerů plno,“ řekla.
Nyní vozí chataři odpad do sběrného dvora v areálu u Kolečka. „Nic enormního to zatím není. Nevím, jestli nyní na chaty tolik nejezdí, nebo odvážejí odpad domů,“ řekla. S kontejnery zmizel také nepořádek z obce. Jestli to tak vydrží, ukáže až čas. „Uvidíme, jak to bude vypadat v létě, až sem přijedou turisté. Pak to můžeme objektivně zhodnotit,“ řekla Libuše Vokounová.
Zapojit se musí i chataři
Problémy s odpadem řeší také ve Třtici. Tam navíc mají na území obce více chat, než objektů k trvalému bydlení. „Do limitů pro uložení komunálního odpadu se započítávají pouze trvale bydlící občané a ne chataři, kteří ale odpad také produkují,“ vysvětlil starosta Pavel Ryba. Chataři ukládají nevytříděný odpad do velkoobjemových kontejnerů. Za jeho odvoz sice platí, ale na rozdíl od trvale žijících občanů je to poplatek za celý rekreační objekt, nikoli ze jednotlivého občana. Navíc, odpad většinou nijak netřídí.
Vedení obce se také začalo zajímat o systém Door to door. „Nyní zjišťujeme základní informace a naše možnosti. Zajímáme se o to, protože motivace občanů k třídění bude muset být určitě intenzivnější. Do budoucna bychom chtěli zavést systém třídění i v chatových oblastech. Uvidíme, jakým směrem se vydáme, ale jiné východisko, než snížit množství komunálního odpadu, prostě není,“ zdůrazňuje starosta.
Renáta Fryčová