Ročník 29
Číslo 32
08. 08. 2019
RAKOVNÍK. „Jsem rád, že jsme pokračovateli a můžeme psát dějiny tohoto krásného místa,“ řekl starosta Rakovníka Luděk Štíbr při úterním otevření rekonstruovaného Tyršova koupaliště. Kromě vedení města se slavnostního přestřižení pásky zúčastnil stavitel Tomáš Otruba, technický dozor Karel Endyš a správce koupaliště Roman Jašek.
-
Rakví chtěl upozornit na problém
RAKOVNÍK. Maketa rakve s figurínou ženy na střeše auta zaparkovaného v blízkosti Domova seniorů poutala pozornost rakovnické veřejnosti více jak týden. Na profilu rakvovnik.cz, jenž „alegorický vůz“ propagoval, nabíhaly postupně informace, které upozorňovaly na dopravní nehodu, jež se stala letos v dubnu na nábřeží Dr. Beneše. Nešlo však o výplody žádného podivína, jak by se mohlo podle diskuse na sociálních sítích zdát, nýbrž o snahu upozornit na podivné okolnosti případu a zdlouhavé policejní šetření. Proto jsme se s aktérem kauzy spojili. Jaromír Petr nám ochotně sdělil své telefonní číslo a souhlasil s poskytnutím rozhovoru.
-
Špatný vtip SÚS: Opravují objížďku
CHRÁŠŤANY. Kdo chtěl jet jet během víkendu na Karlovarku přes Lišany a najel na kruhový objezd u Tesca, poznal, že tudy cesta nevede. Kvůli opravě silnice z Lišan až na Šustnu tu je stanovena tříměsíční uzavírka. No nic, stačí vyjet třetím výjezdem a dát se na Chrášťany. Jenže co to? I tahle nejbližší objízdná trasa je v těchto dnech velmi těžko průjezdná. Také tady řádí technika silničářů, kteří vozovku mnohdy i v celé šíři vyfrézovali a během tohoto týdne budou pokládat balenou. Když jsme se snažili dovolat kompetentním osobám, které mají tenhle šlendrián na svědomí, zjistili jsme, že jsou na dovolené.
-
Tyršovo koupaliště slavnostně otevřeno
RAKOVNÍK. Byla to sláva veliká. Psal se 11. červen 1931 a městem kráčel nekonečný průvod občanů a zástupců místních spolků, včetně sokolstva. Akce byla zakončena benátskou nocí a ohňostrojem. Nově otevřené koupaliště z dílny architekta F. A. Libry bylo spojeno se jménem Dr. Miroslava Tyrše, který by v té době oslavil sté narozeniny… I když otevření rekonstruovaného areálu z úterý uplynulého týdne nebylo zdaleka tak bombastické jako před 87 lety, starosta Luděk Štíbr doufá, že současné dílo přinese návštěvníkům mnoho krásných chvil.
-
Rakona otevřela západní bránu
RAKOVNÍK. Pohyb těžkých nákladních automobilů v centru města se za poslední měsíc velmi významně snížil. Zklidnění dopravy se týká hlavně Ottovy ulice. A když se tu ještě výjimečně objeví kamion, je to jen tím, že jeho řidič onu zásadní změnu dosud nezaznamenal. Zhruba měsíc má rakovnický závod Rakona společnosti Procter & Gamble otevřenu západní bránu pro vjezd nákladní dopravy. Nový vjezd z ulice V Lubnici byl budován po dobu jednoho roku a tří měsíců a výrazně odlehčí Ottově ulici a okolí, která sloužila pro vjezd do dnešního dne. Slavnostně byl nový vjezd uveden pro provozu 26. července.
-
Starostovi se nelíbí chátrající nádraží
NOVÉ STRAŠECÍ. Žádný velký dopravní uzel, jen stanice na trati Rakovník – Praha. Cestovat ze Strašecí vlakem nikdy nebyl žádný med. I když je to s kopce, dojít z centra na náměstí znamená půl hodiny svižné chůze. Přesto, že Novostrašečtí využívají železniční stanici čím dál tím méně, nechtějí se dívat, kterak budova nádraží chátrá.
-
Jak se anglicky řeknou cvrnkací kuličky?
RAKOVNÍK. Jak se dostala informace o tom, že se v Rakovníku koná výstava s příběhy místních židovských rodin Na chvíli šťastní až na izraelskou ambasádu, nikdo přesně neví. Tak jako vždycky rozeslalo Muzeum T.G.M. e-mailem pozvánku do různých médií a ačkoli ambasádu v adresáři rozhodně nemá, přišla z ní nečekaně zpráva od asistentky izraelského velvyslance Daniela Merona, že by se rád zúčastnil vernisáže. „Zájem byl opravdu z jejich strany. Od nás nikdo nic na ambasádu neposílal,“ říká Kateřina Blažková z Muzea T.G.M.
-
Konec bezejmenných ulic
MŠEC. Jen jedna ulice a dvě náměstí ve Mšeci zatím měly jména. Jak v archivních pramenech vypátral historik a autor tří knih o Mšeci Jiří Červenka, je to přitom už sto let, kdy obecní rada rozhodla, že všechny ulice pojmenuje. Záměr ale zastavila druhá světová válka a následný socialismus přinesl (naštěstí) jen dva názvy – Náměstí prezidenta Klementa Gottwalda a Stalingradská třída, které se beztak neujaly. Dodnes se tak používal jen název Tyršovo náměstí, které prosadili místní sokolové už v roce 1932. Krátce po loňských volbách se starosta Jiří Loskot rozhodl sto let starou myšlenku oprášit a dotáhnout do konce.
-
Slavná závodnice čestnou občankou
ČISTÁ. Je to jen legenda, nebo skutečnost? Nikdo stále neví. Traduje se, že vesnice na Čistecku vznikly v roce 1039 poté, co zde kníže Břetislav I. usadil Hedčany, tedy Poláky z Hedče, které zajal při svém vítězném vojenském tažení. Letopočet 1039 bere jako rok svého založení i Čistá, proto letos slaví 980. výročí. Oslavy vyvrcholily poslední červencový víkend Anenskou poutí. Jako každoročně byla třídenní, ale díky výročí programově nabitější.
-
Program festivalu Jedenáct večerů s Bakalářem ve formátu pdf (600 kB) zde.
-
Skákala jsem, brečela, ječela, smála se...
„Na Nový Zéland slova nestačí,“ říká Nikola Musilová
Str. 4
První „horská“ kola ze stadionky
V cyklu Návraty vzpomínáme na rakovnickou Krétu
Str. 7
Slavná závodnice čestnou občankou
Elišku Junkovou představili v orloji a nové expozici
Str. 8