
V sobotu byla slavnostně otevřena nová expozice Muzea Čistecka.

Při pouti se konala také pěvecká soutěž Čistecká superstar, v níž zpívaly děti ze zdejšího sboru Václavky. Jejich vedoucí Anna Ryvolová složila obci k jejímu výročí píseň Má rodná Čistá.
Elišku Junkovou představili v orloji a nové expozici
Slavná závodnice čestnou občankou
ČISTÁ. Je to jen legenda, nebo skutečnost? Nikdo stále neví. Traduje se, že vesnice na Čistecku vznikly v roce 1039 poté, co zde kníže Břetislav I. usadil Hedčany, tedy Poláky z Hedče, které zajal při svém vítězném vojenském tažení. Letopočet 1039 bere jako rok svého založení i Čistá, proto letos slaví 980. výročí. Oslavy vyvrcholily poslední červencový víkend Anenskou poutí. Jako každoročně byla třídenní, ale díky výročí programově nabitější.
Na páteční večerní koncerty, které pouť zahajují, bývá Václavské náměstí plné lidí. Letos však návštěvnost trhla rekord. Navíc tančit a křepčit se začalo už za světla, což nebývá obvyklé. Lidi zvedla ze židlí hned první dívčí folková kapela Děvčice. Úspěch ale měl i následující revival Basketles.
Zlatým hřebem pátečního večera byl živý orloj v oknech radnice. Se skvělým nápadem přišli ochotníci z DS Tyl. S úderem půl desáté večerní nasvítil dvě radniční okna reflektor, kostlivec rozezněl zvonek v ruce, okna se otevřela a postupně se v nich objevilo třináct figur. „Představili jsme třináct osobností, které jsou důležité pro historii obce. Vzali jsme je chronologicky od sv. Václava až po závodnici Elišku Junkovou. Nesměl mezi nimi chybět básník Jaroslav Vrchlický, varhanáři Guthové, sadař František Herles, učitel Jaroslav Janata a další. Po dobu, kdy byla postava v okně, jsme k ní četli komentář,“ popisuje Věnka Čechová, která představovala spisovatele Jaroslava Haška, jenž do Čisté zavítal při svém hospodském tahu s Matějem Kudějem.
Jméno zmíněné Elišky Junkové se však skloňovalo ve všech pádech především v sobotu. Čistá jí totiž na popud Zdeňka Mertla udělila čestné občanství in memoriam. „V době, kdy jsme začali rekonstruovat muzeum, mě navštívil Zdeněk Mertl s tím, že se nám tu v kostele vdávala Eliška Junková. Dohledali jsme v matriční kronice, že se tak v roce 1947 skutečně stalo. Postupně jsme navíc zjistili, že byla třetinovým vlastníkem strachovické usedlosti, poté majitelkou strachovického mlýna a také byla zakládající členkou místního mysliveckého sdružení,“ říká starostka Blanka Čebišová. Na milou a vždy usměvavou Elišku Junkovou mají zdejší pamětníci stále spoustu krásných vzpomínek.
Listinu o udělení čestného občanství převzal Vladimír Junek, syn Eliščina bratra, kterého po smrti obou jeho rodičů adoptovala. K pódiu ho přivezl vůz Bugatti z roku 1922, tedy stejný typ vozu, v němž ve 20. letech závodila. „Jsem hluboce dojat a věřím, že by Eliška měla z dnešního dne velkou radost. Jezdívali jsme sem rádi. Co mě těší nejvíc, je, že oceňujete nejen její závodnickou kariéru, ale i její lidský rozměr,“ uvedl Vladimír Junek.
Druhým zásadním momentem celodenního sobotního programu bylo otevření nové expozice Muzea Čistecka. „Předchozí expozice tu byla patnáct let. Myšlenka udělat novou se zrodila hlavně z důvodu špatného stavu místností. Oslovili jsme Jiřího Fáka z Muzea Mariánská Týnice, ředitelku rakovnického archivu Renatu Mayerovou a Romana Hartla a společně jsme ji rok připravovali. Dokumentů, které jsme nasbírali, je nespočet. Místní a rodáci nám toho donesli spoustu. Je krásné, že mají zájem, aby historie obce zůstala zachována,“ zmínila starostka.
Nakonec se do expozice vešlo pětadvacet témat. Další budou představována postupně při krátkodobých výstavách.
Anenská pouť se ale nekonala jen na Václavském náměstí. Pestrý program probíhal i na fotbalovém hřišti. V neděli pak v kostele zazpíval čistecký pěvecký sbor Václav, jenž letos slaví 155. výročí svého založení.
Markéta Hartlová