Ročník 20
Číslo 14
08. 04. 2010

Foto Velikonoční pondělí vylákalo jako každoročně malé i velké koledníky na pomlázku do ulic měst a obcí. Ne všude byla atmosféra tak radostná jako na našem snímku z Velké Bukové. V Rakovníku došlo ve Vladislavově ulici dokonce k okradení malých dětí většími. Velikonoční nadílka s prvky šikany mezi spolužáky téže základní školy. Hezké téma, že? Více příště.

 • Trestní oznámení na poslance

  JESENICE. Státní zastupitelství obdrželo minulý týden trestní oznámení na jesenického místostarostu a poslance parlamentu za ČSSD Petra Sunkovského. Důvodem je podezření ze spáchání trestného činu podvodu a zneužívání pravomoci veřejného činitele při prodeji parcel ve stavební lokalitě Na Hliništi v roce 2003. Martin Šmíd, obyvatel Jesenice, totiž zjistil, že v kupní smlouvě podepsané tehdejším starostou Petrem Sunkovským jsou uvedeny pozemky jiných parcelních čísel, než jaké byly odsouhlaseny.

 • Během zápasu okradli hráče

  RAKOVNÍK. O velikonoční neděli bylo na programu na městském stadionu další kolo divize, ve kterém přivítali hráči SK Rakovník soupeře z Čelákovic. Po poklidném prvním poločase čekal na hosty z Čelákovic šok v podobě vykradené kabiny. Neznámý pachatel hráčům odcizil doklady, peníze, hodinky, klíče od aut a dokonce i oblečení či pásky od kalhot.

 • Na hřiště ne, do lesa ano

  NOVÉ STRAŠECÍ. Ještě donedávna to vypadalo, že sluneční energie nemá v Novém Strašecí šanci. Z jednoho z únorových zápisů rady města však vyplývá, že jedna fotovoltaická elektrárna přece jen ve městě bude.

 • Doplácí město na venkov?

  RAKOVNÍK. Zájem o umístění dětí v mateřských školách na území města opět vzrostl. Ani poté, co městská rada schválila výjimky z povoleného počtu dětí v některých školkách, se nepodařilo umístit 13 dětí, které by splňovaly podmínky pro přijetí. Vedení města proto přistoupilo k otevření třetí třídy v MŠ Průběžná. V učebnu se promění prostory, které v poslední době sloužily jako tělocvična. Město musí vynaložit na otevření třídy zhruba půl milionu korun.

 • Národní park o krok blíž

  KŘIVOKLÁT (bed). Ministerstvo životního prostředí ČR udělalo další krok ke zřízení Národního parku Křivoklátsko. V pondělí 22. března rozeslal ředitel odboru péče o NP Vladimír Dolejský starostům křivoklátského regionu dva zásadní dokumenty, které předcházejí vlastnímu vyhlašovacímu procesu.

 • Zubní pohotovost

  RAKOVNÍK (ps). Náměstek krajského hejtmana Marcel Chládek se minulý pátek sešel s vedením rakovnické nemocnice.

 • Poprvé přispěli i Vietnamci

  RAKOVNÍK. Rakovnické pobočce humanitární organizaci Adra se podařilo při Velikonoční sbírce vybrat 18 072 korun. Studenti s kasičkami vybírali v ulicích města po dva dny a shromáždili od dárců celkem 11 817 korun. Zbylá částka, tedy 6 255 Kč, je výtěžkem z benefičního koncertu Štěpána Raka, který Adra pořádala v rakovnické synagoze.

 • Bez soli to jde, ale ne při ledovce

  RAKOVNICKO. Letošní extrémní zima znamenala i extrémní náklady na zimní údržbu. Krajský úřad se proto rozhodl, že v příští sezóně bude na svých silnicích solit jen minimálně, přejde na systém pluhování a sypání štěrkem. Zimy bez soli už několik let znají starostové na Křivoklátsku. Zde se přestalo solit na území CHKO kvůli ochraně životního prostředí. Jejich zkušenosti mohou ostatní starosty uklidnit. Nesolit, totiž neznamená žádnou tragedii či zvýšený počet nehod.

 • Tyláci na Loutkářskou Chrudim

  RAKOVNÍK. Týden po skončení „Wintrovek“, kterých se letos DS Tyl nezúčastnil, si zdejší soubor vydobyl postup na jinou celostátní přehlídku amatérských divadel. Protože loňskou sezónu věnoval přípravě a uvedení loutkové hry Ostrov pokladů, je jasné, proč se letos „Wintrovky“ obešly bez jeho herního projevu. Od pátku 26. do neděle 28. března se uskutečnil 35. festival pražských amatérských loutkářů, a toho se Tyláci zúčastnili. Na jejich vystoupení by se dalo s úspěchem použít rčení přišli – viděli – zvítězili.

 • Mysleli na autobusy

  RAKOVNÍK (bed). Objížďky spojené s rekonstrukcí mostu v Nádražní ulici přinášejí řidičům často nepříjemné chvíle. Zvlášť složitá a nepříliš pochopitelná je situace u křižovatky Ottovy ulice s Prokopovou. Už od kruhového objezdu na Zátiší směrují oranžové značky objízdné trasy vozidla do Lubenské a posléze Ottovy ulice. Tam se tvoří první fronty u velmi často stažených závor železničního přejezdu. Když se konečně podaří vozidlům projet, postaví se řidičům před oči značka „Pozor, změna přednosti v jízdě!“ a hned na to značka „Dej přednost v jízdě“. Z hlavní silnice se rázem stává vedlejší a řidiči musí dát přednost vozidlům přijíždějícím z Prokopovky. Na nelogičnost systému jsme se zeptali na městském úřadě. „Hlavní silnici jsme udělali z Prokopovy z prostého důvodu – kvůli autobusům, kterých zde denně projede okolo sto padesáti. Kdyby vyjížděly z vedlejší, neměly by moc šancí dostat se z ní,“ vysvětlil Zdeněk Englický z oddělení silničního hospodářství a dopravy odboru dopravy.

  Opravte to rychle

  RAKOVNÍK (ps). Rada města vyzývá Středočeský kraj, aby neprodleně opravil silnici z Rakovníka na Prahu. Zejména úsek mezi Rakovníkem a částí Šamotka. „Vedou nás k tomu opakující se žádosti a stížnosti občanů města a dalších obyvatel. Žádáme proto o urgentní opravu,“ píše vedení města. Iniciativa radnice ale nezůstala bez povšimnutí náměstka krajského hejtmana Marcela Chládka. „Pánové mi připomínají dvojici Pat a Mat. Opět dělají, co nemají, a věci, které by měli řešit, neřeší. Kraj o stavu silnic ví a na opravách pracuje. Na druhou stranu se divím, že vedení města nevidí, jak rozbité jsou městské chodníky,“ uvedl Marcel Chládek.

  Semafory na Rudě

  RUDA (ps). Zhruba měsíc budou průjezd obcí Ruda řídit semafory. „Kvůli opravě vozovky byla povolena částečná uzavírka a doprava bude svedena vždy do jednoho pruhu. Uzavírka je povolena od 9. dubna do 9. května,“ informoval tiskový mluvčí města Jan Polák.

  Prominutí dluhu

  NOVÉ STRAŠECÍ (lep). Bývalému klubu Falcon Karate Klub Shotokan prominula rada města dluh ve výši dva a půl tisíce korun. Dluh byl nedoplatkem za služby související s užíváním nebytových prostor v hale BIOS za rok 2008 a byl prominut z důvodu zaniknutí klubu.

  Tři na ředitele ZŠ

  RAKOVNÍK (ps). Tři uchazeči se zajímají o místo ředitele 1. základní školy v Rakovníku. Vítěze nakonec určí městská rada na základě doporučení konkursní komise, kterou vede místostarosta Jan Švácha.

 • Díry místo šrotovného!

  Silničáři bývají slavní hlavně v zimě. Jakmile přijde první sněhová přeháňka, jsou rázem středem pozornosti. „Opět zaspali. Nebyli připraveni,“ čteme obvykle na titulních stranách novin. Jakmile sníh roztaje, bývá po slávě. Jenže letos jakoby se cestáři nechtěli spokojit s poklesem sledovanosti a rozhodli se upoutat pozornost řidičů i zjara. Povedlo se.

  Velikonoční výzdobu Pavlíkovských vršků opravdu nejde přehlédnout. V podstatě od Lapáku až ke křižovatce na Chlum jsou v silnici vyfrézované desítky děr, které dohromady tvoří nepřekonatelný labyrint překážek. Jistě. Silnice je po zimě potřeba opravit. Ale proboha, proč zrovna před Velikonocemi, které jsou podobně jako dušičky již tak velkou zatěžkávací zkouškou dopravní situace? Na silnice totiž kromě běžných motoristů vyrážejí i stovky svátečních řidičů se svými obstarožními auty. Takže možná, že jde vlastně o protikrizové opatření. Až si v těch dírách své „uloženky“ rozbijou, budou si muset koupit auta nová. A vzhledem k tomu, že údržba silnic je proti dírám pojištěná, místo šrotovného dostanou poškození příspěvek za zničené nápravy od pojišťoven. To je nápad!!!

  Pavel Sklenička

 • Ohlédnutí za sportovcem roku 2009

  Jan Pospíšil, Hana Caithamlová, Pavel Hraba a Miroslav Koloc shrnuli své dojmy z ankety Str. 4 a 12

  Wintrovky ve znamení návratů a premiér

  Některé opory chyběly, přesto byla úroveň nadprůměrná

  Str. 9

  Německy se naučil sám z televize

  Jiří Dudič, žák ZŠ Řevničov,

  druhý na olympiádě v německé konverzaci Str. 3

  Foto fotbal SK

« Zpět