Omezení chemické údržby nevidí starostové tragicky

Bez soli to jde, ale ne při ledovce

RAKOVNICKO. Letošní extrémní zima znamenala i extrémní náklady na zimní údržbu. Krajský úřad se proto rozhodl, že v příští sezóně bude na svých silnicích solit jen minimálně, přejde na systém pluhování a sypání štěrkem. Zimy bez soli už několik let znají starostové na Křivoklátsku. Zde se přestalo solit na území CHKO kvůli ochraně životního prostředí. Jejich zkušenosti mohou ostatní starosty uklidnit. Nesolit, totiž neznamená žádnou tragedii či zvýšený počet nehod.

„Je těžké jednoznačně říct, co je lepší, jestli solit, nebo nesolit. Že se nesolí, už jsme si zvykli. Je to vždy o vyhodnocení situace, zda je sůl nutná. Dovedu si jako ideální představit kompromis,“ říká roztocký starosta Vladimír Melč. Když před lety vyhlásili ochranáři na Křivoklátsku válku chemickým posypům, řidiči se bouřili. Nedokázali si představit, co je čeká. Křivoklátsko, to znamená úzké silnice, kopcovitý terén a nepříjemné serpentiny, kde se člověk necítí jistě v létě, natož v zimě. A v takovém terénu chcete nesolit? Profesionální řidiči, kteří vyjíždějí brzy ráno, na opatření nadávají dodnes. Ti, kteří vyjíždějí později, už to víceméně berou a počítají s tím, že musí jezdit opatrněji.

„Když je ledovka, tak se ale bez soli neobejdeme. Správa CHKO to chápe, v takovýchto případech nebývá problém, aby se vedoucí SÚS se Správou CHKO domluvil a sůl se mimořádně použila. Letos to bylo třikrát. Vyjma pár dní, kdy je ledovka, jsme si u nás vyzkoušeli, že to bez solení jde,“ říká roztocký starosta a chválí údržbu silnic, že se letos pochlapila i v úklidu štěrku. Zatímco vloni byly silnice plné kamínků ještě v létě, nyní už je na Křivoklátsku čisto. Úklidové vozy to stihly za týden.

V Pavlíkově, který je už za hranicí CHKO Křivoklátsko, se dosud vždycky solilo. Silnice, která obcí prochází, je druhé třídy. Že by se v zimě nesolila, si starosta Miroslav Truxa sice představit dovede, ale příliš by to nepřivítal. „Silnice je hodně frekventovaná. Kdyby se jen protahovala a sypala štěrkem, tak by to bylo asi pro krajskou pokladnu dobře, ale pro řidiče špatně. Méně soli určitě prospěje přírodě, ale na hlavních tazích by se mělo dbát na bezpečnost a zdraví řidičů. Něco jiného je to na silničkách, kde nepotkáte v protisměru nikoho. Ale pokud jedete po ujeté a kluzké vrstvě sněhu nebo po ledovce ve velkém provozu, tak je větší pravděpodobnost, že některý z řidičů chybu udělá,“ říká Miroslav Truxa. Na mysli má především obávané Pavlíkovské vršky.

Lužná má jinou specialitu, a sice hlavní silnici dlážděnou dlažebními kostkami. U nich stačí málo a kloužou jako čert. „Při ledovce to na kostkách bez soli moc nejde, ale v ostatních případech si dovedu představit, že by se solilo minimálně. Vždyť byly doby, kdy se nesolilo vůbec. Nejsem odborník, ale někdy mi připadá, že se solí až zbytečně moc. Třeba u hlavních tahů je to asi nevyhnutelné, ale kdyby se v obcích jen protahovalo a sypalo štěrkem, neviděl bych to jako něco špatného. My to při údržbě místních komunikací děláme také tak a žádné problémy s tím nemáme,“ přibližuje luženský starosta Miloslav Dvořák.

Starostka Kounova Dana Bechynská může po letošní zimě opravdu objektivně posoudit, jestli je solení při zimní údržbě nevyhnutelné, nebo to jde i bez něj. Bydlí totiž na hájovně, v jejímž okolí se silnice od loňského roku kvůli lesům chemicky neošetřují. Do práce na obecní úřad tak jede nejprve po neposoleném a od křižovatky po posoleném. „Vyzkoušela jsem si, že se to dá zvládnout. Sice sníh na silnici, která je jen protažená a posypaná, netaje tak rychle, ale se sjízdností není problém. Je ale pravda, že u nás nejsou žádné extrémní kopce,“ říká Dana Bechynská.

Že je někdy posolená silnice horší, než jen protažená, si myslí místostarosta Mšeci Marek Tichý: „Po ujetém sněhu se dá kolikrát jet lépe, než po břečce. Ta klouže mnohem víc. Kdyby se solilo jen minimálně, nebyl bych osobně proti.“ A kdyby mohly, jistě by stejný názor vyjádřily i lípy lemující silnici ze Mšeci na Řevničov. Ty v posledních letech kvůli prosolování kořenů usychají tak rychle, že je silničáři musejí kácet po desítkách. A silnici lemuje stále více mrtvých pahýlů.

Markéta Hartlová

« Zpět