Ročník 23
Číslo 34
22. 08. 2013

Foto ŠANOV. Prosluněná šanovská náves ožila stánky a atrakcemi a na požární nádrži se uskutečnila již čtvrtá neckyáda. I když místy připomínala spíš televizní hry bez hranic, soutěžilo se urputně a spravedlivě.

 • Kam mizí dřevo z polomů?

  RAKOVNÍK. Kalamita, kterou s sebou přinesla bouřka v noci 6. srpna, byla nebývalého rozsahu. Ve městě padlo na dvě stě vzrostlých stromů. Další budou následovat. Naposledy jsme zažili takovou katastrofu v roce 1998, kdy padlo stromů padesát. Starosta odhaduje, že odstranění následků škod na zeleni bude město stát půl milionu. Některé občany města by zajímalo, jestli by se část prostředků nedala pokrýt prodejem likvidovaného dřeva?

 • Chcete levnější energii a plyn?

  RAKOVNÍK. Vedení radnice v Říčanech u Prahy pomohlo svým občanům snížit náklady za elektrickou energii a plyn. V elektronické aukci, do níž se pod patronací městského úřadu zapojilo šest set domácností, se povedlo snížit cenu elektrické energie o 16,5 % a v případě plynu byla dosažena zhruba třetinová úspora. Elektronické aukce se tak začaly organizovat i v dalších místech. V Rakovníku si mohou zájemci chystat podklady už nyní. Vlastní „nábor soutěžících“ bude probíhat na radnici od 16. do 24. září.

 • Domov seniorů za 56,4 miliony

  RAKOVNÍK/PRAHA. Téměř po dvou létech je známo jméno zhotovitele přestavby bývalého internátu Střední zemědělské školy v Rakovníku na domov pro seniory. Rozhodla o tom v pondělí 12. srpna rada Středočeského kraje. „Vítězem veřejného výběrového řízení se stala firma Metall Quatro, s.r.o., která nabídla nejnižší cenu 46,6 milionů korun bez DPH, což je 56,4 mil. Kč včetně DPH,“ uvedla na dotaz našeho listu mluvčí Středočeského kraje Nicole Mertinová.

 • Muže hledal i vrtulník

  RAKOVNICKO. Několik hodin pátrali policisté po 57letém muži, který se zranil v potoce u Krčeláku. Byl povolán i vrtulník. Muž se nakonec objevil sám, kvůli zranění si nic nepamatoval.

 • Od srpna další psychiatr

  NOVÉ STRAŠECÍ. Díky tomu, že koncem července ukončila Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nájem nebytových prostor v budově polikliniky, získalo město do už poměrně kompletní nabídky lékařských služeb ještě jednoho psychiatra.

 • Podvodem přišel o byt

  NOVÉ STRAŠECÍ (peg). Podvod na trhu s realitami šetří rakovničtí kriminalisté. Minulý týden zahájili trestní řízení.

 • Nehoda na přejezdu

  ŠANOV (peg). Na železničním přejezdu u Šanova se ve středu v 10.43 hodin srazil vlak s osobním automobilem. Nehoda se naštěstí obešla bez zranění.

 • Zaměří se na drogy

  RAKOVNICKO (lep). „V poslední době jsme se hodně začali věnovat drogovým přestupkům. To je držení drogy v takovém množství, které nedosahuje trestného činu,“ říká vedoucí rakovnické policie Jiří Šiler a připojuje několik konkrétních případů.

 • Vladislavova uzavřena

  RAKOVNÍK (ps). Od 12. srpna do 30. září dojde k úplné uzavírce části Vladislavovy ulice. Zcela uzavřena bude od ulice Smetanovy po Lišanskou.

 • V B turnaji zvítězil Rakovničan

  RAKOVNÍK. V uplynulém týdnu probíhal v rakovnickém KC již 25. ročník Jiráskova memoriálu a 5. ročník uzavřeného GM turnaje. Pro rakovnické fanoušky šachu je jistě pozitivem, že v B turnaji zvítězil Rakovničan Václav Kotyk. Všeobecnou zajímavostí pak je, že kromě českých šachistů zavítal letos do Rakovníka i Američan, Němec a dva Poláci. Měl přijet i Egypťan, ale ten nakonec nedorazil.

 • Veteráni pádili do vrchu Džbán

  HŘEDLE. Kdo má rád historická vozidla, určitě nechyběl v sobotu 10. srpna ve Hředlích. Ten den se tu totiž již počtvrté konala jízda automobilových veteránů do vrchu Džbán. Pro všechny jejich milovníky to byl hotový svátek. Do Hředel se sjelo tolik opečovávaných veteránů, až zrak přecházel – 48 motocyklů, 57 automobilů a 16 sporťáků.

 • Country se (opět) nepodařilo utajit

  SLABCE. Rok se s rokem sešel a ve Slabcích se zase hrála country. I když prezident festivalu Vladimír Škrlant už osmnáct let tvrdí, že se jedná o Dobře utajenou country (DUC), moc dobře se mu ji letos opět utajit nepodařilo. Vidina chutného celodenního hudebního menu, sluneční paprsky a kouzelné prostředí zámeckého parku přilákaly na Balkán téměř 1400 lidí.

 • Dřívko

  Před čtrnácti dny spadlo na území Rakovníka více stromů, než je obvyklé. Jejich odstranění nás bude stát půl milionu. Dobrý hospodář by se zamyslel, jestli by se alespoň část prostředků nevrátila prodejem vytěženého dřeva. Kdo topí dřevem, ví, že palivové dřevo je drahou komoditou. Jeho cena se pohybuje od 400 do 1000 korun. Vzrostlý okrasný strom může klidně vydat i na dva až tři kubíky dřeva...

  Je to ale komplikované. Starostovi poradili právníci, že město nic prodávat nesmí. I kdyby to šlo, byl by to stejně problém. Jedna úřednice na to nestačí. To radši ať odpadne nějaké to dřívko. Když se kácí les, také padají třísky. Ten náš ale zůstane celý, protože na Hané (a možná že i leckde jinde) budou mít čím topit.

  Že k věci nechce mluvit Arborea? I když má s městem smlouvu, je soukromou firmou, tak proč by měla. Mlčení jejího vedení však dává prostor ke spekulacím. Ptát by se tedy měli radní a zastupitelé města. I oni odpovídají za správné hospodaření s naším majetkem.

  Sláva Vaic

 • „Carpe diem“ šanovského pekaře

  Vladimír Špáňa vstává brzy, aby toho hodně stihl

  Str. 4

  Kartářka nemusí být stará cikánka

  „Smrt je začátek něčeho nového,“ říká Lucie Žáková

  Str. 4

  Petr Opat a Jan Havlík stříbrní na mistrovství Evropy

  Od titulu je dělil jen krůček

  Str. 8

« Zpět