Proběhl již pětadvacátý Jiráskův memoriál

V B turnaji zvítězil Rakovničan

RAKOVNÍK. V uplynulém týdnu probíhal v rakovnickém KC již 25. ročník Jiráskova memoriálu a 5. ročník uzavřeného GM turnaje. Pro rakovnické fanoušky šachu je jistě pozitivem, že v B turnaji zvítězil Rakovničan Václav Kotyk. Všeobecnou zajímavostí pak je, že kromě českých šachistů zavítal letos do Rakovníka i Američan, Němec a dva Poláci. Měl přijet i Egypťan, ale ten nakonec nedorazil.

„Je tu deset účastníků velmistrovského turnaje, dvaadvacet v A turnaji a 32 účastníků B turnaje, takže celkem je tu šedesát čtyři lidí, což je o něco méně než v předchozích ročnících,“ říká jeden z organizátorů Jaroslav Satranský. „Teď právě zjišťujeme, proč tomu tak je. Možná to je jen běžná sinusoida, ale možná také ne, tak uvidíme. Rakovnických zástupců z řad dospělých je tu spíše méně než v jiných letech, ale máme tu více dětí, takže to je zajímavý turnaj. Máme komu fandit a některé děti dokonce v B turnaji bojují na předních pozicích. Rakovničtí zástupci se rozhodně neztrácejí,“ pokračuje.

Pochopitelně šachově nejzajímavější jsou hráči velmistrovského turnaje. Někteří z nich jsou profíci, kteří se živí šachem. V Rakovníku se objevili velmi silní hráči, kteří jsou pro šachový svět osobnostmi. V A turnaji byl asi největší zajímavostí patnáctiletý hoch z Mostu, který bojoval o přední umístění. B turnaj je tak jako obvykle o tom, že se v něm může utkat téměř osmdesátiletý šachista s desetiletým klučinou.

Podle Jaroslava Satranského prý není těžké dostat sem velmistry. „Ti se nám hlásí sami, protože jim musíme zaplatit. Takže pak záleží na tom, koho si můžeme dovolit. Letos tu máme čtyři velmistry (místo obvyklých tří), ale chceme sem především dostat mezinárodní mistry, kteří tu o velmistra bojují. Bohužel máme v poslední době problém tyto lidi sehnat. Oni sice mnoho turnajů, kde si mohou uhrát normu, nemají, přesto je těžké je sem získat. Vypadá to, jako by ani nechtěli nebo neměli zájem. Mnohdy dají radši přednost turnaji, kde od pořadatele dostanou něco zadarmo. Navíc v našem velmistrovském turnaji jsou oni těmi outsidery, takže to možná také hraje svou roli. Našeho turnaje se spíše účastní ti, kteří mají ambici dosáhnout na velmistra.“

Pravdou je, že Jiráskův memoriál bude pokračovat jen tak dlouho, dokud na něj organizátoři seženou sponzory, pokud podobně jako letos nedostanou z kraje ani korunu. „Je to turnaj, který z vlastních prostředků udělat nedokážeme, jeho rozpočet je poměrně vysoký. Ale ostatní turnaje můžeme pořádat dál, protože těch normálních šachistů je naštěstí pořád dost, i když jejich účast v turnajích se snižuje. Možná je méně času, možná to je tím, že se lidé více věnují práci. Za minulého režimu byla řada šachistů, ale turnajů bylo strašně málo. Dnes jsme jinde,“ uzavírá Jaroslav Satranský.

Lenka Pelcová

« Zpět