Ročník 22
Číslo 2
12. 01. 2012

Foto Křivoklát (bed). Součástí sobotního Tříkrálového koncertu v kostele sv. Petra na Křivoklátě byla také Tříkrálová sbírka ve prospěch České katolické charity. Celkem se vybralo 7822 korun. „Vybrané prostředky poslouží letos částečně na podporu Domova seniorů v Mukařově a část peněz odejde jako pomoc hladovějícím dětem v Africe,“ poděkoval dárcům zbečenský děkan Ján Petrovič.

 • Už i Vietnamci končit

  RAKOVNÍK. Také jste si během loňského roku všímali, jak v Rakovníku přibývá volných nebytových prostor? Rekordmanem v tomto směru je zcela jistě bývalá cukrárna proti KC, která zeje prázdnotou již několik let. Na měsíce se již dá počítat uzavření prodejny Edison v Nádražní či obchodu se značkovým textilem ve Vysoké. Během loňského roku se uprázdnily i dva prostory v Ottově ulici, kde původně byl obchod s plastovými okny a second hand. Nepříliš dlouho se udržel i obchůdek s produkty z Mrtvého moře, který byl na náměstí vedle Renc optik.

 • Závory, nebo automaty?

  RAKOVNÍK. Zmizí budka výběrčího ze zákostelí? Zřejmě ano. Ale závory nejspíš zůstanou. Jejich počet se zdvojnásobí, přibudou zásuvné sloupky a parkovací automaty. Parkování tak bude zpoplatněno v celém centru Rakovníka. S takovým záměrem předstoupí vedení města ve středu 11. ledna před své občany. Jednání o dopravní studii začne v kulturním centru od 18 hodin a dá se očekávat velmi slušná účast. Na radničním webu je totiž řada podkladů, které část veřejnosti vnímá jako velmi kontroverzní.

 • Odešel básník a pedagog

  Přelom loňského a letošního roku není příliš nakloněn spisovatelům a filozofům. Po Václavu Havlovi opustil tento svět Josef Škvorecký a několik dnů nato stihl stejný osud i jesenického literáta a pedagoga Vlastimila Řebce.

 • Maloměsto v blízkosti Prahy

  NOVÉ STRAŠECÍ. Sice by se mohlo zdát, že Nové Strašecí je z hlediska sítě služeb poměrně stabilní, ale jak ukazuje poslední rok, není tomu tak. Zavřena je například lékárna v Palackého ulici, která na svém místě vydržela zhruba dva roky, i zdravotnické potřeby. Namísto prodejny zdravé výživy a pekárny, je pouze pekárna. Zavřeny jsou například domácí potřeby či obchod Mamánek.

 • Sociální dávky bez problémů

  RAKOVNÍK. Od 2. ledna došlo ke změně výplaty sociálních dávek, které až dosud vyplácely městské a obecní úřady. Počínaje zmíněným datem začalo výplatu zajišťovat rakovnické kontaktní pracoviště krajské pobočky Úřadu práce.

 • Nová lékárna v nemocnici

  RAKOVNÍK. Od pondělí 9. ledna otevřela společnost Privamed Healthia v Masarykově nemocnici v Rakovníku novou lékárnu, prozatím jen pro svá oddělení. Od 12. ledna otevře i pro veřejnost.

 • Vězněm za pár hodin

  RAKOVNICKO. Ve čtvrtek ráno se třiadvacetiletý muž z Rakovnicka probudil doma, v pátek v policejní cele a v sobotu už ve věznici. Že bude za své zlodějské činy odsouzen tak rychle, určitě nečekal. Mladík kradl v posledních dnech minulého roku na třech místech v Rakovníku.

 • Výuka ve speciální škole s iPady

  RAKOVNÍK. Někteří žáci základní školy speciální začínají využívat při výuce tablety. „Naše škola se vždycky snažila využívat moderní technologie. Tato zařízení jsou na trhu zhruba rok a už nyní je zřejmé, že možnosti jejich využití ve výuce, zejména speciální pedagogice, jsou vysoké. Rozhodli jsme se je zavést do základní školy speciální, což je škola pro žáky s minimálně středně těžkým mentálním postižením často v kombinaci s tělesným postižením nebo lékařskou diagnózou autismus. Především u autistů chceme, aby iPady nahrazovaly dosud používané komunikační knihy,“ přibližuje ředitel SŠ, ZŠ a MŠ speciální Rakovník Ludvík Vožeh.

 • Přežijí včelstva teplou zimu?

  RAKOVNICKO. Tak teplou zimu, jako je letošní, současní zemědělci nepamatují. Vrásky na čele ale nedělá jen jim. Trápí i včelaře, kteří se obávají, zda včelstva vůbec do jara přežijí. Ptákům zase může podle ornitologů hrozit, že je teplé počasí tak poplete, že začnou hnízdit, což by mláďata neměla šanci přežít.

 • Bez roucha aneb Zepředu – zezadu

  LÁNY. Nevěřili byste, kolik komplikací může způsobit talíř sardinek, když není ve správnou dobu na správném místě. Hry o divadle na divadle bývají vyhledávaným odreagováním nejen ochotnických, ale i profesionálních hereckých souborů. Není divu. Vždyť dění na scéně i v zákulisí každého divadla jsou si podobná jako vejce vejci. Navíc herci v nich mohou nastavit zrcadlo také sami sobě. To baví je i diváky.

 • Dostali trojku

  RAKOVNÍK (ps). Celkem 660 lidí využilo možnosti oznámkovat vedení města Rakovníka. Jedničku a hodnocení „kreativní tým se spoustou nápadů“ vybralo 145 hlasujících (22 %). Chvalitebně (Převaha dobrých výsledků, jen občas nějaká chyba) zaškrtlo 172 respondentů (26 %). Trojku (Pozitivní věci jsou v rovnováze s průšvihy) vybralo 54 hlasujících (8 %). Čtyřku zvolilo 34 hodnotících (5 %). Jednoznačně nejčastější známkou, kterou si vedení vysloužilo, byla „koule“. Nedostatečnou a hodnocení „Převažují průšvihy a nečinnost, navíc neřeší dlouhodobé problémy, jako je hřiště pro skatepark, parkování v centru, městská policie“ udělilo 255 hlasujících (39 %). Vedení města tak obdrželo průměrnou známku 3,1.

  Škrtil ji na Nový rok

  RAKOVNICKO (peg). O život svůj a své dcery se obávala 38letá žena z Rakovnicka, kterou na Nový rok večer slovně a poté i fyzicky napadl její 42letý bratr, s nímž žije v jednom domě. „Muž jí vyhrožoval zabitím a škrtil ji, čímž jí způsobil na krku modřiny. Podle oznamovatelky se jeho agresivita stále stupňuje, navíc věděla, že má v domě uloženy zbraně, a tak se obrátila na policii. Útočník byl vykázán ze společného obydlí a bylo zahájeno trestní stíhání pro trestný čin nebezpečného vyhrožování. Je stíhán na svobodě,“ přibližuje Jiří Jurgovski, zástupce vedoucího rakovnické policie.

 • Mluvčí není lehkoživka

  René Černý chce dělat, co ho baví, i bez uniformy

  Str. 4

  Když pálím, jsem naměkko

  Petr Svoboda o zákulisí novoročního ohňostroje

  Str. 9

  Od kyselého zelí po divadlo Na Fidlovačce

  One man show Václava Tobrmana Str. 4

« Zpět