Ročník 20
Číslo 10
11. 03. 2010

Foto LÁNY. Hlavním bodem víkendových oslav 160. výročí narození prezidenta T. G. Masaryka bylo odhalení jeho jezdecké sochy před lánským muzeem od sochaře Petra Nováka. Dvěma miliony korun na sochu přispěl Středočeský kraj, zbytek nákladů pokryl výtěžek z veřejné sbírky, kterou muzeum T.G.M. vyhlásilo v roce 2008.

 • Spor o „trafačku“ ochromil RTS

  RAKOVNÍK. V areálu bývalého Tosu vznikl problém. Nový vlastník Rakovnických tvářecích strojů, který společnost koupil v dražbě, se ocitl bez proudu. Odmítl totiž podepsat smlouvu s firmou PQS, která je v areálu distributorem elektrické energie. Zatímco noví majitelé RTS tvrdí, že s halou koupili i trafostanici, Zdeněk Franče zastupující PQS to vyvrací. Do sporu vstoupí tento týden i energetická inspekce, energetický regulační úřad a údajně i policie ČR.

 • Prodejce zneužil Ráček

  RAKOVNÍK. Na kladenském a rakovnickém náměstí minulý týden prodávaly brigádnice výrobky, o nichž prohlašovaly, že je vyrobili klienti Domova Ráček a že výtěžek z jejich prodeje připadne na chod stacionáře. Lidé, kteří jim přispěli, ale naletěli podvodníkovi. Ráčku se podařilo jeho totožnost vypátrat a podává na něj trestní oznámení za zneužití ochranné známky.

 • Další evropské miliony

  RAKOVNÍK. V době, kdy město Rakovník vybírá firmu, která by za evropské peníze zrekonstruovala Dům osvěty s rozpočtem cca 30 milionů Kč, bylo rozhodnuto o podpoře dalších tří projektů. Z regionálního operačního programu přijdou do Rakovníka dotace na regeneraci městské památkové zóny ve výši 11,1 milionu, 6,1 milionu na rekonstrukci tzv. Lechnýřovny a 4,8 milionu na průzkum ekologické zátěže.

 • Pavlíček opět na kraji

  RAKOVNÍK. Kauzu bývalého tajemníka MNV Třtice a pozdějšího vedoucího tajemníka OV KSČ v Rakovníku Rudolfa Pavlíčka bude opět projednávat Krajský soud v Praze. Okresní soud v Rakovníku v neveřejném zasedání konaném 9. února rozhodl o zastavení jeho trestního stíhání s tím, že trestní stíhání je promlčeno.

 • Místo budky automat?

  RAKOVNÍK (ps). Nový parkovací režim v centru města bude projednán na městském úřadě 10. března zatím bez účasti veřejnosti.

 • O stávce neuvažovali

  RAKOVNÍK (bed). Největší provozovatel autobusové dopravy na Rakovnicku, společnost Anexia Rakovník, se k případné stávce železničářů a dalších dopravců nepřipojí. Našemu listu to řekl jednatel společnosti Pavel Kopřiva.

 • Nový pivovar na Rakovnicku

  MUTĚJOVICE. Mutějovice se konečně dočkaly restaurace, která je na úrovni. Po letech, kdy byla návštěva místní hospody spíše za trest, mají pivaři konečně místo, kde se mohou scházet. Nová mutějovická hospoda ale není ledajaká, má i vlastní pivovar, takže se v ní čepuje pivo, které se vaří v budově vzdálené jen pár kroků přes dvůr. Poddžbánský minipivovar s restaurací byl slavnostně otevřen v pátek 26. února.

 • Soud rozhodl: Škola patří státu

  RAKOVNÍK. Náročná kauza o určení vlastnického práva k budově bývalé školy čp. 100 ve Skryjích byla v pátek u rakovnického okresního soudu uzavřena. Soudkyně Zdeňka Braunová vynesla rozsudek, který představitelé obce víceméně očekávali. Stejně totiž dopadl i druhý soud, jenž byl uzavřen v minulém roce a jenž se týkal vlastnictví nezastavěných pozemků v bývalém školním areálu. Toho se účastnily jen dvě strany – obec a stát. V případě sporu o vlastnictví školní budovy byla obec i stát (prostřednictvím Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových) na straně žalované, žalobcem byl Magistrát hlavního města Prahy. Všichni tři jsou v katastru nemovitostí zapsáni jako majitelé budovy čp. 100.

 • Je Kobra jedovatý had, nebo Koliha – Brabec?

  RAKOVNÍK. Blues, dixi a řada známých písniček – to vše provedené skvěle a s obrovskou chutí. Tak by se dal několika slovy vystihnout první z letošních pořadů cyklu Music Forum, který patřil rakovnické ZUŠ či spíše dvěma jejím seskupením. Sax bandu KoBra a skupině Grippeds.Ten, kdo je zvyklý cyklus navštěvovat, byl možná trochu překvapen, že se nekoná v sále KC, ale v Tylově divadle. Poněkud netradiční byl i den. Místo obvyklého čtvrtku se totiž koncert uskutečnil v pondělí 1. března.

 • Krušovice – nejlepší ležák

  KRUŠOVICE (ps). V 18. ročníku Pivexu, jehož garantem je Výzkumný ústav pivovarský a sladařský, se letos utkalo 43 pivních značek z 19 pivovarů. Nejprestižnější soutěž pivovarů skončila velkým úspěchem značek z portfolia Heineken. Krušovice Jubilejní nenašly přemožitele v kategorii světlých ležáků. Druhé místo ve stejné kategorii udělila odborná porota Starobrnu Medium, které získalo i zvláštní cenu pro jedenáctistupňová piva Privilegium 11. Starobrno dále bodovalo v kategorii světlých výčepních piv. Starobrno Tradiční vybojovalo bronz. Díky nejvyššímu počtu ocenění získal Pivovar Starobrno a Heineken Česká republika také diplom nazvaný Superior kolekce. Uspěl i Březňák světlý výčepní, který získal Certifikát vyrovnané kvality.

  Správce Tyršáku zůstává

  RAKOVNÍK (ps). Vítězem výběrového řízení na pronájem Tyršova koupaliště se stal dosavadní správce Marcel Bechyně. „Přihlásil se jako jediný a nabídl 150 tisíc Kč za roční pronájem areálu včetně domku. V nájemní smlouvě s šestiměsíční výpovědní lhůtou zůstává omezení na pět velkých koncertů ročně i povinnost zachovat ceny služeb ve stávající výši,“ uvedl starosta Zdeněk Nejdl.

  Samostatné „kumpaliště“

  RAKOVNÍK (ps). Městský plavecký bazén se zřejmě ještě letos oddělí od Údržby městských komunikací a stane se samostatnou příspěvkovou organizací města. „Zprávu bychom chtěli předložit na dubnové zastupitelstvo. Na stránkách města možná proběhne i anketa o novém názvu areálu. Na radě se věc objevila v souvislosti se zprávou o činnosti bazénu. Město ho dotuje částkou 4,2 miliony ročně,“ připomněl starosta Zdeněk Nejdl.

  Darování obrazů

  NOVÉ STRAŠECÍ (lep). Město získalo darem od Josefa Hercingera dva obrazy s novostrašeckou tematikou. Plátna byla nalezena při rekonstrukci květinářství. Prvním je akvarel o rozměrech 30x43 cm představující pohled na kostel od Forenského rybníka se signaturou Rudolf Výborný, 1940. Druhým pak olejomalba o rozměrech 59×44 cm s pohledem na kostel a Kocourek od neznámého autora odhadem z let 1930–35.

  Z úřadu práce

  RAKOVNICKO (ps). V týdnu od 1. do 5. března evidoval Úřad práce Rakovník celkem 2 952 osob, z toho 191 absolventů středích škol a učilišť. Míra nezaměstnanosti za měsíc únor dosáhla 9,98%, čímž se vyrovnala republikovému údaji. Jeden z okresních zaměstnavatelů nahlásil chystané hromadné propuštění, které se dotkne 45 zaměstnanců. Celkový počet volných míst, nabízených Úřadem práce Rakovník, je 453. V regionu je 81 volných míst.

  Glosář

  Zadarmo před NKC

  Město Nové Strašecí se snaží pomáhat invalidním lidem a vozíčkářům. Dokonce jim umožní zdarma vstup na všechny akce pořádané v NKC. Přesto bych nechtěla být v kůži vozíčkářů. Musí to být fakt „úžasné“ – přijedete před kulturní stánek naladěni na hudební či jiný zážitek, a nezbývá vám nic jiného, než čekat na ochotné kolemjdoucí a doprošovat se, aby vás vynesli po těch několika schodech. A po skončení akce to samé. Selský rozum sice napovídá, že by celou trapnou situaci vyřešilo několik prken nebo kolečku betonu, ale prý to není tak jednoduché. Vozíčkářům tak nezbývá než počkat, až do Nového Strašecí přiteče několik desítek milionů na velkou rekonstrukci NKC.

  Lenka Pelcová

 • Je krach lounské nemocnice varováním pro Rakovník?

  Odpověď hledáme s lounským starostou a jednatelem rakovnické nemocnice Str. 9

  Masaryk podle dětí: Vousy, pleška a moudrý výraz

  Žáci a studenti z Nového Strašecí překvapili znalostmi o T. G. M. Str. 4

  Extraliga je velikým lákadlem

  Volejbalistka Hana Caithamlová v nejvyšší soutěži

  Str. 9

« Zpět