Foto

Sergej Maslovski (v popředí) se sládkem Pavlem Rottenbornem ve varně Poddžbánského minipivovaru.

První speciál, májová čtrnáctka, bude naražen 1. května

Nový pivovar na Rakovnicku

MUTĚJOVICE. Mutějovice se konečně dočkaly restaurace, která je na úrovni. Po letech, kdy byla návštěva místní hospody spíše za trest, mají pivaři konečně místo, kde se mohou scházet. Nová mutějovická hospoda ale není ledajaká, má i vlastní pivovar, takže se v ní čepuje pivo, které se vaří v budově vzdálené jen pár kroků přes dvůr. Poddžbánský minipivovar s restaurací byl slavnostně otevřen v pátek 26. února.

„Myšlenka na minipivovar je stará sedm let, statek jsem kupoval už s jasnou představou, že ho v něm uděláme. Prostor našim potřebám maximálně vyhovoval, problémy byly jen malé s inženýrskými sítěmi, ale ty se podařilo vyřešit. S rekonstrukcí jsme začali před dvěma lety. Neopravovali jsme postupně budovu po budově, ale všechny najednou,“ popisuje majitel Poddžbánského minipivovaru Sergej Maslovski, který je původem z Litvy.

Statek byl za éry socialismu využíván jako centrální budova JZD a po revoluci jako sídlo soukromé zemědělské firmy. Poté byl pár let prázdný, než ho Sergej Maslovski koupil a proměnil k nepoznání. Při rekonstrukci se snažil co nejvíce využít potenciál staré budovy. Na mnoha místech tedy ponechal odkryté cihlové či opukové zdivo a interiér vybavil přírodními materiály. Restaurace je světlá a útulná, navíc má kuřácké i nekuřácké oddělení a také salonek pro uzavřenou společnost. Celkem se zde usadí 120 lidí.

Od pátku už je v provozu restaurace, kde se čepuje světlá, polotmavá a černá dvanáctka z místního pivovaru a vaří jídla české a evropské kuchyně. Otevírací doba je od 11 do 23 hodin, ale už druhý den po otevření se podstatně protáhla. Sedělo a popíjelo se až do dvou do rána. Zákazníci zatím nešetří chválou. Parta, kterou jsme v restauraci zastihli ve středu odpoledne, si vše pochvalovala. „Přijeli jsme ze školení, tak jsme si řekli, že se sem zajdeme podívat. Ochutnali jsme jídlo i pivo a obojí bylo dobré. Už je těšíme na májovou čtrnáctku. Konečně je v Mutějovicích pořádná hospoda, ta stávající lidi akorát odradila, takže si raději kupovali pivo domů. Místní pivo nám chutná, mile nás překvapilo, nečekali jsme, že bude tak dobré,“ říkají.

Sládkem Poddžbánského minipivovaru je Pavel Rottenborn, který pracoval 28 let v pivovaru ve Velkém Březně. „Vycházím ze své receptury, kterou jsem dělal ve Velkém Březně. Chmel máme žatecký, takže možná, aniž to víme, využíváme i chmel, který byl vypěstovaný přímo tady. A slad bereme ze Mšena, kde je soukromá rodinná sladovna. Díky tomu máme vyrovnanou kvalitu sladu. Zkušební várky se vařily v září a povedly se. Ty už jsou pryč. Děláme správné české pivo i stupňovitost. Když máme ležák, tak má minimálně 12,6°, ten je zrovna teď na pípě,“ přibližuje sládek.

Když pivo uvaří, trvá déle než měsíc, než se dostane do výčepu. V první fázi musí zhruba deset až dvanáct dní stát v kádi a poté minimálně 30 dní v tanku v ležáckému sklepu, kde dozrává. „Máme celosladové várky. Snažím se, aby chuť byla zakulacená, to znamená, aby bylo ze začátku pivo sladké a pak začala doznívat hořkost, a aby nabádala k dalšímu napití. Připravujeme také pro různé příležitosti speciály. Teď máme připravenu na tanku májovou čtrnáctku, která se narazí 1. května. A v březnu chceme dělat tzv. březňáka, což je březnové pivo, které se bude narážet zhruba na Štědrý den. To bude mít s původním extraktem asi 18 procent,“ přibližuje Pavel Rottenborn.

I když je téměř celý dvůr velkého statku obestavěn budovami, má majitel využití pro všechny. Kromě restaurace a pivovaru se v bývalé stodole dokončují pokoje penzionu a sportovní hala v podkroví. Také dlouhá hospodářská budova bývalých chlévů bude sloužit pro potřeby ubytování. Všechny pokoje mají své sociální zařízení. „Potřeba je dodělat už jen maličkosti, takže do zahájení turistické sezóny už chceme mít otevřeno. Sportovní halu bude moci využívat kdokoli, kdo si bude chtít zasportovat. Je v ní posilovna a boxerská tělocvična. Proč box? Sám jsem se mu dříve věnoval a mám tu trenéra,“ říká Sergej Maslovski.

Na jaře ve dvoře statku přibude ještě velká terasa s pergolou, u níž bude druhý výčep a která bude využívána pro letní posezení. Není pro tento druh podnikání vesnice, jakou jsou Mutějovice, přeci jen risk? „Popravdě se toho ještě trochu bojím. O to víc se musíme snažit vařit dobré jídlo a kvalitní pivo, které sem lidi přitáhne,“ uzavírá majitel.

Markéta Hartlová

« Zpět