Ročník 32
Číslo 27
07. 07. 2022

Foto RAKOVNÍK. Poslední školní den patří k těm nejkratším v roce. (Tedy až na deváťáky, kteří se zpravidla loučí celé dopoledne.) Vysvědčení jsou předána již během první vyučovací hodiny, květiny a další drobné dárky se stěhují ze tříd do kabinetů či aut obdarovaných vyučujících a žáci už volají rodičům, jak to dopadlo se známkami.

 • Obce platí na hlavu dvě stě korun

  RAKOVNICKO. „Nesouhlasíme se standardy a novými smlouvami. Jako příspěvek na dopravu kraji nabízíme maximálně 200 korun na obyvatele a vlastní smlouvu.“ I tak by se nechala parafrázovat slova Jiřího Loskota – předsedy Svazku obcí okresu Rakovník pro zajištění dopravní obslužnosti (dále jen Svazek) – pronesená na pondělní valné hromadě.

 • Je v něm Čistá voda, nebo střelný prach?

  RAKOVNÍK. Výše dluhů, jak je postupně prezentovali představitelé SK Rakovník, je téma, o kterém se hovoří na všech frontách. Z původně přiznaných tří set tisíc je nakonec částka o milion korun vyšší. Zajímalo nás, jak se k takovému vývoji staví představitelé města. Starostu Luďka Štíbra jsme bohužel na radnici nezastihli, neboť odjel na zahraniční dovolenou. A tak jsme se obrátili na radního Jiřího Černého.

 • Nové muzeum Alice Masarykové

  LÁNY. Mimořádný životní příběh Alice Garrigue Masarykové a její odkaz připomíná nové muzeum v Lánech. Slavnostně otevřeno bylo předminulou sobotu v domě, který v roce 1928 nechala na své náklady postavit. Objekt prošel celkovou rekonstrukcí za zhruba 13 milionů korun. V ceně díla byla i multifunkční expozice, která mapuje historii československého i světového červeného kříže, ale i život nejstarší dcery prezidenta Masaryka.

 • O nadstandardních spojích Strašecí jedná

  NOVÉ STRAŠECÍ. Při jednání o tzv. standardech v osobní dopravě zajišťované krajem upozornila nedávná valná hromada Svazku měst a obcí pro dopravní obslužnost na „nečleny“ svazku, kteří nepřispívají do rozpočtu kraje na dopravu. Podle předsedy Jiřího Loskota využívají své „uzlové“ polohy, takže spoje přes ně stejně jedou a logicky nabírají cestující.

 • Známky hlavně za pokrok a snahu

  RAKOVNICKO. Letošní rozhodování, jaké známky dát ukrajinským žákům na vysvědčení, by se dalo považovat za nenápadný test učitelské empatie. Učitelé, v jejichž třídách se v druhém pololetí ocitly děti z Ukrajiny, se mohli buď přiklonit k názoru, že je potřeba žáky hodnotit stejně jako ostatní, nebo se naopak snažili vcítit do jejich situace.

 • Čistá vyhrála Zelenou stuhu

  ČISTÁ. Jsou situace, kdy vám vítězství v soutěži může místo radosti přinést kupu starostí. Právě proto si Čistečtí oddychli, když v krajském kole soutěže Vesnice roku, získali „jen“ Zelenou stuhu za péči o zeleň a ne zlatou za vítězství. To si Čistá užila v roce 2013, kdy se do Vesnice roku přihlásila poprvé, a tak už ví, co postup do celostátního finále obnáší.

 • Kulturní červenec na Zhoři u Krakovce

  ZHOŘ. Jestli máte rádi výlety po okolí spojené s výstavou, farmářským trhem nebo dobrým jazzovým koncertem, tak je tu skvělá příležitost. Nová kulturní iniciativa připravuje na Zhoři u Krakovce akcemi nabitý začátek července.

 • Čistá vyhrála zelenou stuhu

  Po devítileté pauze opět ve finále Vesnice roku

  Str. 3

  Nejhorší lezecký zážitek?

  „Extrémní podmínky vás lépe připraví na ostré zásahy,“ říká Václav RichterStr. 4

  Prázdniny bez Kolešovky

  Parní vlaky na populární trati letos nevyjedou

  Str. 3

« Zpět