Foto

Zahradu muzea zdobí socha kojící matky, která přímo vybízí ke skupinové fotografii. Autorkou sochy je Lea Vivot – kanadská sochařka českého původu

Nové muzeum Alice Masarykové

LÁNY. Mimořádný životní příběh Alice Garrigue Masarykové a její odkaz připomíná nové muzeum v Lánech. Slavnostně otevřeno bylo předminulou sobotu v domě, který v roce 1928 nechala na své náklady postavit. Objekt prošel celkovou rekonstrukcí za zhruba 13 milionů korun. V ceně díla byla i multifunkční expozice, která mapuje historii československého i světového červeného kříže, ale i život nejstarší dcery prezidenta Masaryka.

„Objekt jsme spravovali od konce 90. let,“ vysvětluje ředitelka muzea T. G. M. Magdalena Elznicová Mikesková. „V roce 2002 vznikla menší expozice, kterou jsme provozovali jako pamětní síň Alice Masarykové. Jenže dům byl ve velmi špatném stavu a vlastnil ho Český červený kříž. V roce 2017 ho od něj zakoupil Středočeský kraj a v roce 2018 se podařilo získat na jeho celkovou rekonstrukci dotace z IROP zhruba ve výši 13 milionů korun. Při rekonstrukci se zjistilo, že střecha a krovy jsou ve špatném stavu, takže se udělalo celé nové podkroví. Součástí rekonstrukce byla i zcela nová expozice, která je doplněna audiovizuálními prvky. Muzeum tak působí velmi moderním dojmem,“ přibližuje ředitelka.

Dům Alice Masarykové najdete v ulici Za Školou přímo naproti školní budově. Má dvě patra. „V přízemí je byt Alice Masarykové, která tam sice nikdy nebydlela, ale máme její nábytek. Dále je tu k vidění zrekonstruovaná původní čekárna pro matky s dětmi. Ta tam byla od roku 1928 a zachoval se i původní nábytek. V přízemí je prezentována osobnost Alice Masarykové a historie Československého červeného kříže. První patro patří historii světového Červeného kříže, ale jinak je prostor koncipován i jako multifunkční sál, který se dá využít i na přednášky apod.,“ doplňuje.

Slavnostního otevření nové pobočky muzea T. G. M. se zúčastnil krajský radní pro kulturu Václav Švenda, ředitel ČČK Josef Konečný, starosta obce Lány Karel Sklenička, ředitel muzea Saského červeného kříže Andre Uebe a další hosté.

Muzeum A. G. Masarykové je otevřeno v sezoně denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin.

Pavel Sklenička

Život zasvětila pomoci potřebným

Alice G. Masaryková se zapsala do historie nejen jako nejstarší dcera prvního československého prezidenta, ale také jako zakladatelka a první předsedkyně Československého červeného kříže. Intenzivně se věnovala i sociální oblasti. Její aktivity zahrnovaly péči o děti a nezaměstnané. Zaměřila se především na zdravotní péči v nemocnicích, podílela se na moderním přístupu ke školení ošetřovatelek a sociálních pracovníků.

« Zpět