Ročník 23
Číslo 18
02. 05. 2013

Foto RAKOVNÍK (slv). Pokud jste v pátek šli po Husově náměstí, určitě jste přispěli hrstkou mincí. Na skladbu Poupata si ve spartakiádním stylu užívali poslední zvonění studenti C4A z rakovnického gymnázia. Teď ještě dohnat, co se dá o „svaťák“, a jde se k maturitám. Držíme palce.

 • Náměstí do vytracena

  RAKOVNÍK. Občan Rakovníka, který čekal, že se na poslední schůzi městského zastupitelstva (ZM) rozhodne o systému vjezdu a parkování na Husově náměstí, byl zklamán. I když se v závěru o tématu jednalo, hlasování nikam nevedlo. Problematiku dopravy v centru nakonec zastínil starý spor o panelovou cestu u nemocnice, předzahrádka u Šalandy a zákaz heren ve spojitosti s podporou sportu.

 • „Dejte ďáblu ohlávku,“ radí Koloc

  RAKOVNÍK. Sportovci se nechtějí smířit s tím, že by se zákazem hracích automatů mohlo přijít i uzavření penězovodů do oddílových pokladem. Z těchto důvodů je radní Miroslav Koloc zastáncem zachování heren na území Rakovníka. Na poslední schůzi zastupitelstva hájil zájmy sdružení provozovatelů těchto zařízení. Ti předali zastupitelům tzv. „podnět k zavedení etické regulace sázkových her v Rakovníku“.

 • Děti na straně učitelky

  RAKOVNÍK. Minulý týden se na budově 2. základní školy objevil černý prapor. Byl vyvěšen na počest zesnulého bývalého ředitele Josefa Vyskočila, ale zároveň tak trochu korespondoval i s náladami uvnitř školy. Ředitel Miroslav Plincner se rozhodl ukončit pracovním poměr s dlouholetou učitelkou Hanou Heriánovou, a to pro hrubé porušení pracovní kázně. Podle našich informací se mělo jednat o doučování žáků za úplatu, a to přímo v budově školy. Raport se o situaci dozvěděl od žáků deváté třídy, kteří do redakce přišli s článkem na podporu paní učitelky.

 • Nejstarší školce je sto let

  RAKOVNÍK. Sté výročí slaví letos 1. mateřská škola Rakovník V Hradbách. Školka je nejstarší nejen ve městě, ale také v celém okrese. Původně byla zřízena jako opatrovna a později, už jako mateřská škola, se stěhovala z místa na místo, protože neměla vlastní budovu. Tu získala v roce 1913, kdy město zakoupilo na Chlumčanského náměstí tzv. Mayerův dům, kde se narodil spisovatel Jaroslav Maria. Správu mateřské školy vykonávala PhDr. Kamila Spalová, odborná učitelka měšťanské dívčí školy.

 • Zateplení z Moravy

  RAKOVNÍK (ps). Na největší stavební zakázku letošního roku přijedou do města zedníci až z Moravy.Výběrové řízení na akci „Snížení energetické náročnosti objektu 3. ZŠ Rakovník“ se přihlásilo celkem 11 firem, z nichž byly tři nabídky vyloučeny. Radní města rozhodli na základě zprávy o posouzení a hodnocení nabídek uzavřít smlouvu o dílo se společností Pozemstav Prostějov za celkovou cenu 29 milionů 178 tisíc Kč.

 • Organizované skupiny zlodějů

  NOVÉ STRAŠECÍ. Novostrašecká městská policie působí jak známo nejen v Novém Strašecí, ale zasahuje i do obcí Lány, Rynholec, Tuchlovice a Kamenné Žehrovice. Přesto se s největší kriminalitou potýká právě ve svém „rodném“ městě.

 • Auto srazil vlak

  PŠOVLKY (peg). Obrovské štěstí měl v pátek odpoledne 63letý řidič z Rakovnicka. Jeho automobil se srazil s vlakem, přesto se nehoda obešla bez zranění. „Stala se krátce před osmnáctou hodinou na železničním přejezdu v Pšovlkách. Muž řídil Citroën Saxo ve směru od Řeřich na Pšovlky. Jak později vypověděl, zastavil před přejezdem na značce stop, ale kvůli přerostlému porostu neviděl na trať a navíc byl oslněn sluncem. Protože údajně neslyšel ani žádné zvukové znamení, rozjel se do kolejiště. Náhle zleva uslyšel houkání přijíždějícího vlaku, a tak prudce zabrzdil,“ popisuje Ladislav Heller, vedoucí dopravního inspektorátu.

 • Zabavit lze i legální majetek

  RAKOVNICKO. Pro policii už není důležité jen to, aby při trestné činnosti odhalila pachatele a shromáždila proti němu dostatek důkazů, ale i zajišťování výnosů. Tedy majetku a finančních prostředků, které získal trestnou činností.

 • Spadla další část Židovny

  KOUNOV. Když jsme minulý týden v článku o bortícím se bývalém motorestu v Hořovičkách zmiňovali, že stejný problém před časem řešili v Kounově, ještě jsme netušili, jak brzy se o kounovské Židovně začne znovu mluvit. V neděli 21. dubna se totiž zřítila další část zadní nosné zdi. Tentokráte ještě větší než posledně. Obyvatelé sousední bytovky mají strach, že pokud bude destrukce pokračovat, poškodí padající kameny bytovku. Domy jsou totiž od sebe vzdáleny jen pár desítek centimetrů.

 • Hrát se dá i na kamennou kytaru

  RAKOVNÍK. Z některého koncertu odchází člověk uspokojený kvalitou a náročností předvedeného výkonu, z jiného s dojetím a uslzenýma očima, z dalšího pak se jakoby vznáší na obláčku melodií. Jen zřídkakdy se tyto věci spojí v jedno a nastupuje dokonalý prožitek. Tento soulad nastal v případě koncertu nazvaného Turné pro dvanáct strun a čtyři ruce, jehož protagonisty byli Štěpán Rak a jeho syn Jan Matěj Rak. Dvě kytary rozezvučely sál rakovnického KC ve čtvrtek 18. dubna.

 • Čtvrt století v dresu SK Rakovník

  Václav Hrachovina oslavil 80 let

  Str. 9

  Reportáž psaná s plným močovým měchýřem

  Jak je to s dostupností a značením WC v Rakovníku? Str. 4

  O „Nemocnici“ i svérázných seniorkách

  Eliška Balzerová v rozhovoru pro Raport

  Str. 8

 • Regenerace Klicperovy

  RAKOVNÍK (ps). Další velkou stavební zakázkou by mohla být regenerace panelového sídliště Klicperova. Projektant odhaduje náklady na zhruba 16, 5 milionu Kč a vzhledem k rozsahu stavby bude nutné ji zahájit nejpozději v polovině srpna s tím, že dokončena by měla být do 30. 6. 2014. Na realizaci projektu má město zažádáno o dotaci z programu regenerace panelových sídlišť, kde činí maximální výše dotace 4 miliony Kč. Bez dotace akce nebude realizována.

« Zpět