Policie loni zajistila kradené věci za 5,5 milionu

Zabavit lze i legální majetek

RAKOVNICKO. Pro policii už není důležité jen to, aby při trestné činnosti odhalila pachatele a shromáždila proti němu dostatek důkazů, ale i zajišťování výnosů. Tedy majetku a finančních prostředků, které získal trestnou činností.

Ještě před čtyřmi lety se tím policisté zabývali minimálně. V roce 2010 se to ale stalo celopolicejní prioritou a od té doby objem zajištěných výnosů rapidně stoupá. Policisté z Rakovnicka patří v této oblasti mezi pětici nejúspěšnějších ve Středočeském kraji.

Statistika mluví za vše. V roce 2009 se na Rakovnicku zajistilo jen deset věcí, které pocházely z trestné činnosti, jejich hodnota byla 159 tisíc korun. Následujícího roku už to bylo 61 věcí (částka se rázem vyšplhala až na 3,1 milionu korun), o rok později 404 (v hodnotě 4,2 milionu) a loni už 576 věcí. Loni tak policisté pachatelům zabavili nelegální majetek v hodnotě 5,5 milionu korun.

V počtu zajištěných věcí to byl třetí nejlepší výsledek v rámci středočeské policie (lepší byly jen územní odbory Praha-východ a Příbram).

„Je to velmi dobrý výsledek. Zvláště, když si uvědomíme, že nápad trestné činnosti je u nás nejnižší a s počty policistů jsme na tom v podstatě nejhůře. Čísla svědčí o tom, že se této oblasti věnujeme. Počty zajištěných výnosů z trestné činnosti narůstají všude. Na tom je dobře patrné, že policie staví na roveň zjištění a potrestání pachatele s tím, že je důležité mu odčerpat veškerý prospěch, který trestnou činností získal,“ vysvětluje vedoucí rakovnické policie Jiří Šiler.

Například u automobilu není problém zjistit, že ho pachatel ukradl, ovšem u majetku, který se najde u něj doma, je těžší určit, jestli si ho opatřil legálně nebo nelegálně.

„Pomáhají nám různé informační systémy, ve kterých můžeme zjistit, jestli majetek nepochází z trestné činnosti,“ doplňuje náměstek vedoucího Ivan Horák. Pokud soud stanoví trest propadnutí věci, tak majetek propadne státu. Pokud se podaří zjistit, komu byl odcizen, je v přípravném řízení vrácen poškozenému.

Pachatel ale může přijít i o majetek, které získal legálně. Zákon už to umožňuje. „Dříve na to nebyl nástroj v zákoně, proto to nebylo možné. Teď už na to nástroje jsou, takže pokud nezajistíme konkrétní výnos z trestné činnosti, můžeme pachateli zajistit i legálně nabytý majetek. Vztahuje se to i na peníze na účtu a nemovitosti,“ říká Jiří Šiler. A důvod? Kvůli poškozeným, mají tak větší šanci, že se dočkají odškodnění.

„Cílem policie je zvýšit pravděpodobnost, že bude poškozenému uhrazena škoda. Z toho, že pachatel skončí ve vězení, sice může mít poškozený radost, ale hodnoty, o které přišel, mu to nevrátí. Co všechno lze ve prospěch odškodnění poškozeného zabavit, závisí na druhu trestné činnosti. Jestliže někdo způsobí dopravní nehodu, byť je to nehoda s vysokou škodou, nedorazíme ho tím, že mu zabavíme dům, ve kterém bydlí,“ uzavírá Jiří Šiler.

Markéta Hartlová

« Zpět