Ročník 23
Číslo 11
14. 03. 2013

Foto RAKOVNÍK. Scéna jako z akčního filmu. Vrtulník záchranné služby přistává na silnici v Plzeňské ulici. Letí pro chodce, kterého srazilo vozidlo přímo na přechodu pro chodce, jenž leží ve stínu viaduktu.

 • Přejela neviditelného

  RAKOVNÍK. Řidiče, kteří někdy jeli Plzeňskou ulicí v době, kdy svítí ostré slunce, v pondělí 4. března příliš nepřekvapilo, že se na přechodu u viaduktu stala dopravní nehoda, při níž zasahoval i vrtulník. Jak moc je stín viaduktu zrádný, se všeobecně ví. Dopadá totiž přímo na přechod a za slunečného počasí, kdy jsou oči přivyknuty ostrému světlu, jsou chodci stojící ve stínu téměř neviditelní.

 • Propojení systémů odloženo

  RAKOVNÍK. V pondělí byla úzká chodba na odboru doprava zaplněná jako v běžný úřední den. I když jsme v uplynulém týdnu avizovali možné komplikace při propojení centrálního registru řidičů s integrovaným systémem základních registrů (ISZR), bylo nakonec slibované propojení zrušeno. Při zkušebním provozu během víkendu se totiž objevily chyby a ministerstvo dopravy akci pozastavilo.

 • Zemřel Petr Mojžíš

  Přes dvacet let je jeho jméno spojeno s funkcí předsedy představenstva spotřebního družstva Jednoty Rakovník. Do vrcholné manažerské pozice byl zvolen 1. července 1991. Družstvo přebíral po několika letech bezvládí a pomohl podniku překlenout nejtěžší období v jeho historii. Jednota se v devadesátých letech potýkala s restitucemi, nástupem zahraničních obchodních řetězců, s konkurencí drobných živnostníků, ale především se starými dluhy. Před nástupem JUDr. Petra Mojžíše bylo spotřební družstvo dlouhodobě ve ztrátě, která dosahovala přes 40 milionů korun. Pod jeho manažerským vedením se podařilo uhradit věřitelům 90 milionů úvěrů a 65 milionů na úrocích. Od roku 2001 je Jednota bez dluhů. Veškerý rozvoj, rekonstrukce a údržbu areálů zajišťuje z vytvořeného zisku. Družstvo vlastní moderní provozovny nejen na Rakovnicku, ale i v okresech Louny, Plzeň sever, Kladno, Ústí nad Labem, Děčín a Litoměřice. Prodejny Jednoty Rakovník prošly postupnými rekonstrukcemi stejně jako sídlo firmy. Na dlážděném nádvoří Jednoty na nábřeží Rakovnického potoka oslavil Petr Mojžíš v roce 2010 sto let spotřebního družstva v Rakovníku, ale pořádal tu i vánoční trhy s prodejem kaprů a živou hudbou.

 • Strašečtí vyhráli hřiště od Lidlu

  NOVÉ STRAŠECÍ. Úderem půlnoci posledního únorového dne skončilo hlasování o devatenáct Rákosníčkových hřišť společnosti Lidl. Celkový počet došlých hlasů podle koordinátorky projektu Anny Těžké atakoval hranici sto dvacet dva tisíc hlasů. V boji o dětské hřiště se v kategorii měst do deseti tisíc obyvatel utkalo i Nové Strašecí a počtem 4156 hlasů v ní zvítězilo. Nejen maminky s malými dětmi se tak budou moci v dohledné době radovat z pohádkového hřiště za 1,5 milionu korun.

 • Trest pro střelce podle škody

  ČISTÁ (peg). Policie zatím neví, zda bude pachatel, který střílel 3. ledna do oken bytu v Čisté, kde žije Lucie Dilhofová s rodinou, obviněn z trestného činu nebo přestupku (o případu jsme informovali v čísle 6). Vzhledem k tomu, že čin nespáchal s úmyslem někomu ublížit (byla to spíše hloupá klukovina, k níž ho vyburcoval alkohol a předchozí konflikt s mladíky na zdejší diskotéce) a střílel z airsoftové plynové pistole, je nyní rozhodující výše způsobené škody. Pro trestný čin je hraniční částka 5000 korun.

 • Klicperova jen s dotací

  RAKOVNÍK. Ve druhé polovině loňského roku se mohli obyvatelé Klicperovy ulice a okolí vyjadřovat k projektu revitalizace sídliště. Město se na velkolepý záměr pokusí získat dotaci z ministerstva pro místní rozvoj, podobně jako na letos dokončované úpravy vnitrobloku Čsl. legií.

 • Jen 131 volných míst

  RAKOVNÍK. Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR zveřejnilo aktuální stav zaměstnanosti v České republice. Údaje jsou směrovány ke 28. únoru 2013. V okrese Rakovník registruje úřad práce 3114 uchazečů o zaměstnání (z toho 3082 dosažitelných), což je o čtyři méně, než bylo v lednu letošního roku. Míra nezaměstnanosti dosáhla k uvedenému datu 8,1%, tedy o jednu desetinu méně, než v předcházejícím měsíci. Dosahuje stejné hodnoty jako v celé České republice, ale je nad krajským průměrem, který dosahuje 6,7 procenta.

 • Budka v Zákostelí dalších pět let?

  RAKOVNÍK (peg). Národní památkový ústav bude projednávat žádost města Rakovníka o prodloužení termínu umístění výběrčí budky parkovacího systému. Budka byla povolena na deset let a lhůta nyní končí.

 • Kontroly řidičů i s civilní Fabií

  RAKOVNÍK. Už několik měsíců se mohou řidiči na Rakovnicku setkat s hlídkou dopravní policie, která při kontrole řidičů nestojí u stříbrného služebního auta s nápisy policie, ale u civilní modré Fabie. Rakovnický dopravní inspektorát ji získal z Mladé Boleslavi, a to díky radaru, který je v ní zabudovaný. Fabii nevyužívá jen při kontrolách dodržování rychlosti, ale i při odhalování přestupků, u nichž hlídka potřebuje být nenápadná.

 • Pro léky i do Jednoty

  RAKOVNICKO. Venkovské Jednoty zavedly novinku, která zákazníky velmi potěšila. V některých prodejnách doplnily sortiment základní léky. Pro paralen, panadol, kinedryl, dezinfekci a další léčiva už obyvatelé vesnic nemusejí jezdit do města.

 • Samý hezký věci z pódia

  Je to tak tři roky zpátky. Na malém sále rakovnické Bulovny je poslední leč. Muži hrajícímu na „samohrajky“ sekundují dva mladíci. Jeden na kytaru, druhý na saxofon. Občas i zpívají a svým hudebním projevem dávají kolovrátkovému zvuku kláves šmrnc a náboj. Počínají si skromně a baví je to... (Střih.)

 • Pět milionů za pět let

  RAKOVNÍK (slv). Rozhodnutím rady města vybere zhotovitele zateplení objektu 3. ZŠ pražská firma Energy Benefit Centre. Na stavbu bude poskytnuta dotace z operačního programu ve výši 21 milionů korun. Práce by měly být zahájeny v červenci 2013 a dokončeny do srpna 2014. Za pět let by investiční akce měla uspořit 5 milionů korun.

  Zima se prodraží

  RAKOVNÍK (slv). Město Rakovník bude muset v roce 2013 přispět větší částkou na zimní údržbu. „Vzhledem k více dnům, kdy sněžilo, byla celková utracená částka za zimní údržbu ke konci února cca 4 mil. Kč. V loňském roce, kdy byla slabší zima, utratilo město za zimní údržbu celkem 2,5 milionu Kč,“ uvedla mluvčí města Alida Štulajterová. Připomeňme, že město má v rozpočtu pro rok 2013 na rozpočtové položce „silnice“ celkem 13,6 milionů korun. Kromě zimní údržby musí tato částka vystačit také na čištění a rekonstrukce chodníků a městských komunikací.

  Chřipka na ústupu?

  RAKOVNÍK (bed). Podle informace Krajské hygienické stanice Středočeského kraje se sice okres Rakovník již nepohybuje za hranicí epidemie, ale onemocnění zejména dětí do 15 let dosahuje poměrně vysokých čísel.

  V minulém týdnu registrovali hygienici celkem 1635 nemocných v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Ve věkové skupině dětí do pěti let sice došlo během týdne k poklesu nemocnosti o 31,3%, nemocných však je stále 3986 dětí/100 tis. obyv. V kategorii dětí od 6 do 14 let pak marodí 3005 jedinců/100 tis. obyv. Tyto hodnoty vysoce překračují hranici epidemie (2000/100 tis.). Nejvyšší nárůst nemocnosti zaznamenala věková kategorie 15 – 24 let, a to o 46,2 procenta. Nemocných je 1592 lidí/100 tis.

 • Tři vraždy spojoval nůž

   

  Policie půjde po školních kuřácích marihuany

   

  Str. 4

  Jak mluví dnešní děti?

  Povídání s rodiči televize nenahradí

   

  Str. 9

  Pro léky i do Jednoty

  Při nachlazení už nemusí do města

  Str. 3

« Zpět