Ročník 22
Číslo 47
22. 11. 2012

 • Foto RAKOVNÍK. Vchod do rakovnického KC se ve středu proměnil v kovárnu. Novostrašecké odborné učiliště tak vítalo návštěvníky prezentace středních škol. Za mediální podpory Raportu akci každoročně pořádá rakovnický úřad práce. Více příště.

  • O noži v zádech nevěděla

   RAKOVNÍK. „Příští pondělí už půjdu do školy,“ říká Alena Radvanová v úvodu našeho rozhovoru. „Ve čtvrtek jdu ještě na kontrolu, ale nechám se uschopnit. Zatím pracuji z domova, i když jsem se už byla několikrát podívat ve škole. Včera jsem připravila nějaké materiály a poslala je, aby je zatím kolegové dali mým studentům.“ Představovat tuto učitelku Gymnázia Zikmunda Wintra je asi zbytečné. Poté, co byla 29. října napadena v kabinetu studentem, pronikla na titulní stránky novin. Než si spolu začneme povídat, ukazuje již pěkně zahojenou jizvu kousek pod krkem v pravé části zad. Není však jediná, druhou má z boku hrudníku. Právě tudy jí v nemocnici zavedli hadičky na odsávání výpotků z plic.

  • Smrt se omluvit nedá!

   RAKOVNÍK. Okresní soud v Rakovníku uzavřel ve čtvrtek 15. listopadu hlavní líčení s devětadvacetiletým Vladislavem H., který dne 4. dubna letošního roku zavinil dopravní nehodu nedaleko Kněževsi. Při ní zemřela šestiletá Alena Z. a byla těžce zraněná její matka Dita Z.

  • Ohrožená přehrada Klíčava

   RUDA/ZBEČNO. Policisté začali minulý týden prošetřovat znečištění potoka Karlův Luh. Výsledky expertíz látek, které byly v potoce objeveny 23. září, ukázaly, že se jedná o trestný čin na úseku ochrany životního prostředí. Znečistění zachytil rybník Klíčava, z něhož od doby havárie vytéká voda kontaminovaná atrazinem, což je zakázaný pesticid. Do vodovodního řadu se naštěstí závadná voda nedostala.

  • Mach podruhé osvobozen

   RAKOVNÍK. Přesně po roce zazněl podruhé rozsudek v kauze Jindřicha Macha. Vedoucí oddělení dopravně správních agend Městského úřadu v Rakovníku byl obžalován z maření úkolů veřejného činitele z nedbalosti a zneužití pravomoci veřejného činitele. Státní zástupce mu kladl za vinu, že v celkem pěti případech odložil nebo nevyřešil v zákonné lhůtě přestupky různých osob. Okresní soud ho sice 15. listopadu 2011 zprostil obžaloby, státní zástupce se ale odvolal a věc se tak dostala ke Krajskému soudu v Praze. Ve čtyřech z pěti projednávaných skutků dal odvolací soud okresnímu soudu za pravdu. Jednu věc vrátil k opětovnému projednání.

  • Zloději okapů dopadeni

   NOVOSTRAŠECKO. Obyvatelé Novostrašecka už se nemusejí bát o okapy. Tedy alespoň ne do doby, než se objeví jiná zlodějská parta, která se na ně zaměří. Dvojici, která majitele nemovitostí okrádala od října, už policie dopadla a obvinila.

  • Knihovna má nové prostory

   RAKOVNÍK. Rakovnická knihovna pro dospělé se rozšířila do nových prostor. „Jak se říká, všechno zlé je k něčemu dobré. Tím, že suterénní prostory, kde máme sklady a kanceláře, několikrát po sobě vytopila voda, už se místnosti nedaly akceptovat jako pracoviště. Stále jsme v nich bojovali s vlhkem a plísněmi. Proto jsme poprosili majitele budovy, jestli bychom se nemohli přestěhovat o patro výš,“ vysvětluje ředitelka knihovny Milena Křikavová.

  • Ze skanzenu moderní dílna

   MŠEC. S manuální zručností dětí je to bída. Když si některé ještě v druhé třídě nejsou schopny samy uvázat tkaničku, sotva zvládnou uříznout prkno, zatlouct hřebík nebo vyrobit něco jednoduchého. Většina škol má sice z let minulých školní dílny, ale ty připomínají spíš zaprášený skanzen, protože se v nich předmět pracovní výchova vyučoval naposledy před deseti nebo dvaceti lety. Podobné dílny měli ještě před nedávnem i v Základní škole Mšec. Dnes už je to ale moderně vybavené pracoviště. A to díky penězům z dotačního programu Evropské unie.

  • Jednatřicetiletá Popelka plnila divadlo

   RAKOVNÍK. Třicátý první ročník celostátní přehlídky amatérského činoherního divadla pro děti a mládež – Popelka – je již minulostí. Po pěti dnech, kdy návštěvníky vítaly vyzdobené chodby a předsálí rakovnického KC, vše utichlo. Jednatřicet, zdá se, je ten nejlepší věk. Popelka již vyrostla z dětských střevíčků, má za sebou mladickou nerozvážnost a dnes už dobře ví, jak upoutat, přitáhnout diváky a potěšit. Možná i proto se letos rozhodla porota udělit jednu přímou nominaci a tři doporučení do programu Jiráskova Hronova.

  • Třehusk v Šalandě

   RAKOVNÍK (km, ps). Nabídku kulturních pořadů v regionu rozšíří do konce roku i Restaurace Šalanda na Husově náměstí v Rakovníku. Prostory někdejší Slavie ožijí každé úterý živou hudbou. V úterý 20. listopadu zahraje od 17 hodin poberounský Třehusk. Těšit se můžete na tříhodinovou porci staropražských a lidových písniček.

  • Rakovničtí turisté slaví 100 let

   Na okrese se starají o 400 km značených cest

   Str. 4

   Železný muž z podhradí

   Pětapadesátiletý Breník běžel Malou Křivoklátskou po čtyřicáté

   Str. 9

   Zima podle martinské husy

   Netradiční předpověď počasí už dvakrát vyšla

   Str. 9

  • Za smrt domácí vězení?

   Okresní soud uložil viníkovi dopravní nehody u Kněževsi, při níž zemřelo šestileté dítě, trest domácího vězení na dva roky. Pro rodinné příslušníky oběti, kteří dopravní nehodu způsobenou hrubou nedbalostí obžalovaného řidiče označují za vraždu, trest naprosto nepřijatelný. Jejich zmocněnec ho dokonce označil za výsměch.

   Jisté je, že tento druh trestu není mezi veřejností dostatečně znám. Předseda senátu Marcel Lehečka ve zdůvodnění rozsudku řekl, že trest domácího vězení je mnohem více omezující, než třeba dva roky nepodmíněného odnětí svobody, kdy odsouzený může být při dobrém chování propuštěn po polovině odpykaného trestu na svobodu. Mezitím může přijít o práci a jen s obtížemi bude splácet uloženou peněžitou náhradu. Co je to tedy trest domácího vězení?

   Tento trest je možné uložit za spáchání přečinu až na dva roky. Spočívá v povinnosti odsouzeného zdržovat se v určitém obydlí nebo jeho části v soudem stanoveném časovém období, nebrání-li mu v tom důležité důvody. Těmi jsou např. výkon zaměstnání, poskytnutí zdravotní péče v důsledku onemocnění nebo úrazu apod. Kontrola dodržování trestu je prováděna namátkovými kontrolami. Do budoucna by měla být realizována i pomocí elektronických náramků. V případě, že stanovené podmínky výkonu trestu domácího vězení nejsou dodržovány, může soud trest přeměnit na trest odnětí svobody, přičemž každý den nevykonaného trestu domácího vězení se počítá za jeden den odnětí svobody.

   Tomáš Bednařík

  « Zpět