Ročník 22
Číslo 12
22. 03. 2012

Foto RAKOVNÍK. XXXVI. Wintrův Rakovník je za námi. Novostrašecké No­StraDivadlo může těšit, že tři jeho mladí herci Vojtěch Dvořák, Jonáš Vidra a Tomáš Baroch získali za výkony v inscenaci Hodina mezi psem a vlkem čestná uznání. Doporučení poroty do programu národní přehlídky Divadelní Piknik Volyně 2012 získaly tři inscenace – Muži ve zbrani (Divadýlko na dlani Mladá Boleslav), Postel aneb Život není pro děti (DS Nová generace při TJ Sokol Lázně Toušeň) a Píseček (V.A.D. Kladno).

 • Převezme halu kraj?

  RAKOVNÍK. Zastupitelstvo města Rakovníka odmítlo převzít do majetku sportovní halu TJ TZ. Zároveň rozhodlo, že na rozdíl od loňského roku, kdy hale přidalo na provoz 300 tisíc, letos nedá ani korunu. Dvojnásobné „kopačky“ přiměly vedení TJ ke svolání tiskové konference. Na ní zaznělo, že bez městské dotace se hala do půli roku ocitne před krachem a provozovatelé budou nuceni nabídnout areál ke komerčnímu využití. Třeba i Vietnamcům.

 • Místo vajec brojlery

  RAKOVNÍK. Loni v létě jsme psali, že kvůli novým normám EU končí produkce vajec v rakovnické drůbežárně. Nad osudem šesti hal u letiště se vznášely otazníky. Dnes přinášíme dobrou zprávu. I když výroba vajec skončila, na stejném místě se nyní úspěšně rozjíždí chov drůbežího masa.

 • Krádež exotů vyřešena

  ZBEČNO. Chovatel exotického ptactva ze Zbečna se po více než dvou letech opět shledal s většinou svých vzácných opeřenců, o něž ho v roce 2009 připravil zloděj. Chovateli tak způsobil škodu za 360 tisíc korun. Rakovničtí kriminalisté případ objasnili. Zjistili, že pachatelem je 44letý muž ze Sokolovska.

 • Dočasné vedení už vede rok

  NOVÉ STRAŠECÍ. Na březnovém jednání zastupitelstva se na popud Jiřího Zelenky (ODS) rozpoutala debata k vypsání výběrového řízení na jednatele technických služeb. Podle Jiřího Zelenky byla při jmenování současného vedení deklarována jeho dočasnost. Přitom jednatelé (Miroslav Čermák a Jan Bureš) jsou ve funkci již od 8. března loňského roku. „V zájmu města je získat v otevřené, transparentní soutěži co nejlepší možné manažery na činnosti, kterými se tento podnik zabývá,“ uvedl a navrhl, aby zastupitelstvo pověřilo starostu vypsáním výběrového řízení.

 • Popíjel u zastávky, skončil v cele

  JESENICE. Nejen drzý, ale i agresivní byl jeden z trojice opilců, kteří v úterý odpoledne popíjeli v Jesenici u autobusové zastávky alkohol. Protože pití alkoholu na veřejném prostranství je v Jesenici zakázáno vyhláškou, přišla to s trojicí vyřídit policejní hlídka.

 • Ředitelé škol jen na šest let

  RAKOVNÍK. Podle novely školského zákona mohou zřizovatelé školských zařízení vypsat výběrové řízení na posty ředitelů, kteří jsou ve funkci déle než šest let. Na Rakovnicku se to aktuálně týká středních škol a odborných učilišť, dvou základních uměleckých škol a domu dětí a mládeže. Všechny tyto příspěvkové organizace jsou zřizovány Středočeským krajem, který konkurzy vypsal plošně.

 • Na klokany do Nezabudic?

  NEZABUDICE. „Jedeme do ZOO do Nezabudic.“ „A kde tam je?“ „Pod lesem. Mají tam klokany, krokodýly a papoušky.“ Tak nějak mohl v budoucnu vypadat dialog mezi dvěma školáky. Že vám to připadá jako úryvek ze hry Járy Cimrmana? Nejste sami. Podobně nevěřícně se tvářili i nezabudičtí zastupitelé, když přišel na obecní úřad dopis se záměrem majitelky jednoho z místních pozemků. Chtěla totiž, aby byl její pozemek v novém územním plánu zanesen jako zoologická zahrada.

 • Motoživot v barvách Astacusu

  RAKOVNÍK. Párty nazvanou výstižně Chlastacus oslavili v sobotu 10. března členové motorkářského klubu Astacus patnácté výročí jeho založení. Do Klubhausu Astacus MC zavítali nejen zástupci českých MC klubů, ale i Slováci či Němci. „Přišlo mnoho našich přátel, takže klubhaus doslova praskal ve švech,“ konstatuje doyen klubu Jaromír Tupý. Jaká je patnáctiletá historie klubu, popisují dva jeho členové Luděk Slach a Marcel Linc.

 • Obnova růží

  RAKOVNÍK (ps). Poslední kompletní výměna růží na Husově náměstí proběhla v roce 1999. Od té doby se doplňují pouze chybějící kusy, a to pravidelně 80 až 200 růží ročně. Město se nyní rozhodlo pro vypsání zadávacího řízení na komplexní výměnu všech rostlin včetně zeminy s tím, že zakázku může realizovat i po částech.

  Darování PC na 2. ZŠ

  RAKOVNÍK (slv). V roce 2011 došlo na Městském úřadě Rakovník k nahrazení stávající výpočetní techniky za novější. Stará technika nesplňuje požadavky programů používaných na městském úřadě, ovšem svou službu může splnit ve školách. Proto rada města odsouhlasila její převod na 2. ZŠ Rakovník. Do školy tak putovalo 13 počítačů a 30 LCD monitorů.

  Zápisy do školek

  RAKOVNÍK (slv). S výjimkou MŠ Průběžná, kde se uskutečnil zápis 12. března, proběhnou v ostatních rakovnických školkách zápisy 26. března. Některé ředitelky už v této souvislosti požádaly o navýšení kapacity dětí v jednotlivých třídách. Třída mateřské školy se naplňuje do počtu 24 dětí, zřizovatel ale může povolit výjimku až do 4 dětí za předpokladu, že vyšší počet dětí ve třídě nebude na újmu kvalitě vzdělávání a bezpečnosti dětí. Výjimky byly zatím uděleny MŠ Průběžná a MŠ V Lukách, kde budou otevřeny třídy po 25 dětech.

  Přivlastnila si tržbu

  MŠECKÉ ŽEHROVICE (peg). Zaměstnankyně prodejny ve Mšeckých Žehrovicích si loni třikrát přivlastnila tržbu z pokladny. Celkem se na úkor společnosti, pro niž pracovala, obohatila o částku 120 tisíc korun a dopustila se tak trestného činu zpronevěry. „Kriminalisté případ od loňského roku prošetřovali a nyní pětačtyřicetileté ženě z Rakovnicka sdělili podezření z uvedeného trestného činu, za který lze dle zákona uložit trest odnětí svobody v rozmezí jednoho roku až pěti let,“ přibližuje policejní mluvčí Jana Žáčková.

 • Jediným buldozerem

  Město nechce sportovní halu. Připomíná tak trochu postavu Cimrmanovy jednoaktovky Vizionář: „Ten grunt já nechci. Nechci být bohatej.“ Vedení města totiž také hledí do budoucnosti a umí si představit, kolik peněz by ho stála údržba a vlastní provoz dalšího objektu. Jenže na druhou stranu, žádná podobná sportovní stavba s tribunou a zázemím v regionu není. Navíc město už převzalo bazén, a pokud by se opět povedlo spojit provozně oba areály tak, jak byly vyprojektovány, nabízela by se řada možností. Od rozšíření bazénu, jeho přestavby na akvapark až po správu celého komplexu pod jednou hlavičkou. Třeba i ve spojení s nedalekým zimním stadionem.

  V opačném případě hrozí, že TJ TZ opravdu začne hledat jiné než sportovní využití, které bude jen přechodným obdobím k celkovému vybydlení areálu. A pak možná už za deset let bude moci město vyřešit dva problémy naráz. Nechat zbourat ruinu sportovní haly společně s troskami v Trávnické.

  Pavel Sklenička

« Zpět