Ročník 22
Číslo 5
02. 02. 2012

Foto ČISTÁ. Sobotní dopoledne patřilo v tělocvičně Základní školy v Čisté mladým hasičům. Na 4. ročník Čisteckého uzlu přijelo celkem 88 závodníků z osmi sborů. Na snímku děti z Jesenice. Více na str. 2.

 • Kdo zachrání muzeum mýdel?

  RAKOVNÍK. Úplně náhodou jsme se dozvěděli, že v roce 2008 mělo přijít do města přes 40 milionů korun z Evropské unie. V Jiráskově ulici mohlo vzniknout První světové muzeum mýdel. Předkladatel projektu ale nakonec musel peníze vrátit. Přestože uspěl v konkurenci 32 projektů a přeložil kompletní projektovou dokumentaci, stavební povolení a získal desetimilionový úvěr od banky, nepodařilo se mu zajistit chybějící tři miliony korun, přestože oslovil vedení Rakony i město Rakovník.

 • Na úřad práce přišly tisíce lidí

  RAKOVNÍK. Podobně jako v celé zemi, i v Rakovníku se Úřad práce potýká s obrovskými problémy. Snaží se totiž převést do praxe sociální reformu. Podle nových pravidel se museli žadatelé o některé sociální dávky zaregistrovat do konce ledna, a na úřady tak proudily tisíce lidí. Nově instalované počítačové programy ale zatím plně nefungují. Úředníci proto pracují přes čas a dokonce i o víkendech. O slabinách nového systému s námi zcela otevřeně hovořil vedoucí pobočky Úřadu práce Alexander Zajíc.

 • Poslední podmíněná šance

  RAKOVNÍK. Ve čtvrtek 26. ledna měla svou dohru u Okresního soudu v Rakovníku nehoda, která se odehrála 29. dubna loňského roku na silnici Praha – Karlovy Vary. Ve večerních hodinách řídil po předchozím požití většího množství alkoholických nápojů obžalovaný Z. K. svůj vůz Škoda Felicie po silnici ve směru Hořesedly – Kolešovice. Při projíždění levotočivé zatáčky nezvládl řízení, přejel do protisměru, kde narazil do zaparkovaného vozu Audi A6.

 • O vředu na tváři města

  RAKOVNÍK. Přestože program zastupitelstva svolaného na 23. ledna čítal jen několik zpráv, protáhlo se jednání na čtyři a půl hodiny. Nejvíc zabrat dala zastupitelům nabídka Jednoty na odprodej ruiny posledního domu v Trávnické ulici.

 • Uplatní náhradu škody?

  RAKOVNÍK. Člen zastupitelstva Miloslav Kubínek (KSČM) by se rád dozvěděl, kdo nakonec zaplatí osmdesáti tisícovou pokutu, kterou městu před časem uložil inspektorát bezpečnosti práce mimo jiné i ve věci Jany Titzlové, a komu bude dána k úhradě částka 80 tisíc korun za prohraný pracovně právní spor s bývalým zaměstnancem úřadu. Miloslav Kubínek položil dotaz městské radě a na posledním jednání zastupitelstva 23. ledna mu odpověděla tajemnice Eliška Holková. S odpovědí se ale nespokojil.

 • Motivací je strážník v uniformě

  NOVÉ STRAŠECÍ. Zatímco se v Rakovníku vedou spory o systém parkování na náměstí, v Novém Strašecí mají jasno. Parkovací automaty zde slouží nejen na náměstí, osvědčily se i na bývalém odstavném parkovišti u sokolovny.

 • Ravos s novým ředitelem

  RAKOVNÍK (slv). Vodárenská společnost Ravos s. r. o. (dceřiná společnost Veolia a. s.) má od nového roku nové vedení. Dlouholetý ředitel Miroslav Riegl (76) odešel do důchodu a na jeho místo nastoupil Jaroslav Barták (63).

 • Zájem o DVD klesl, lidé stahují

  RAKOVNÍK. Zatímco knihy si loni chodili čtenáři rakovnické knihovny půjčovat mnohem častěji než rok předtím, o filmy a CD byl zájem mnohem menší. „Ve videopůjčovně návštěvnost výrazně klesla, bylo to znát po celý rok, takže jsme nakonec omezili výpůjční dny. Zavřeno teď máme dva dny v týdnu, což se lidem vyplatí, protože pak mají vždy dva dny na to, aby se na film podívali. Už si ho nemusejí pustit hned ten večer, aby ho stihli druhý den vrátit. Návštěvnost v půjčovně DVD a hudebnin nám sebralo hlavně to, že v dnešní době už jsou domácnosti dobře technicky vybaveny a filmy nebo hudbu si raději stahují. Navíc nástup digitálního vysílání televize přinesl nové programy, takže lidi mají větší výběr filmů v televizi,“ říká ředitelka knihovny Milena Křikavová s tím, že hodiny, které sebrali ve videopůjčovně, přidali dětské knihovně.

 • Kraj odvolal ředitelku Krajánku

  JESENICE. Středočeský kraj odvolal z funkce ředitelky Domova Krajánek v Jesenici, který je krajskou příspěvkovou organizací, Vlastu Dočekalovou. Potkal ji podobný osud jako loni v lednu ředitelku rakovnického domova seniorů Ivanu Friebertovou-Skalkovou, která byla „odejita“ bez jakýchkoli předchozích výhrad k řízení a dokonce se o svém odvolání dočetla zcela náhodně ze zápisu jednání krajské rady.

 • co původně znamenalo slovo kulak?

  RAKOVNÍK. Byť se na přebalu knihy Ivo Mičky „K Čechům Moldávie“ dozvíme, že ji vydala Rabasova galerie v roce 2011, faktem je, že z tiskárny doputovala na přelomu roku. Díky tomu ji můžeme považovat za knihu, která jako první z regionálních publikací obohatila zdejší knižní trh v roce 2012.

 • Obchvat? Neprodleně

  RAKOVNÍK. Náměstek středočeského hejtmana a senátor Marcel Chládek vystoupil na zastupitelstvu s velmi sugestivní výzvou. „V Regionálním operačním programu jsou k dispozici určité prostředky. Pokud neprodleně dodáte veškeré podklady, je možné realizovat obchvat města Rakovníka,“ uvedl doslova. „Mám dojem, že je to akce typická pana senátora, aby mohl říct, že to věděl, že nemáme nic připraveno. Ve skutečnosti je to tak, že nemáme pod kontrolou už jen 20 % potřebných pozemků. Bohužel, chtěli jsme několikrát, aby od nás kraj odkoupil část projektové dokumentace, do níž jsme investovali přes 2 miliony korun. Na další nám nebývají peníze,“ řekl Zdeněk Nejdl.

  Starosta dědečkem

  RAKOVNÍK. Magdalena Hrachovcová, která se narodila v rakovnické nemocnici ve čtvrtek 26. ledna, je vůbec první vnučkou starosty města Rakovníka. Zdeněk Nejdl zprávou otevřel i pravidelnou tiskovou konferenci. „Narodila se dnes v 9.50 hodin, měří 55 cm a váží 3,85 kg. Je krásná a má už prý vlásky. Už se těším, že se za ní odpoledne půjdu podívat,“ přiznal starosta. První vnučku mu dala jeho mladší dcera Michaela.

  Ušetří za plyn

  RAKOVNÍK (ps). Na popud starosty města přestaly vybrané školky odebírat plyn od RWE a využili konkurenční nabídky distribuční společnosti ČEZ. „Přestože se mi starostův nápad od začátku moc nelíbil, musím uznat, že měl pravdu. Školky V Hradbách, V Parku, YMCA a Vinohrady ušetří celkem za plyn skoro 400 tisíc ročně,“ konstatoval místostatosta Jan Švácha.

  Investice pro seniory

  RAKOVNÍK (ps). Město Rakovník vybralo stavební firmu Drábek, aby rekonstruovalo další byt v domě s pečovatelskou službou na Wintrově náměstí. Byt č. 6 bude rekonstruován za 193 tisíc korun plus nově 14 % DPH. V domě se nechází celkem 38 bytů a po rekonstrukci je jich 21. Celkem tak bylo do objektu vloženo od roku 2008 4,9 milionu korun. Vloni byly modernizovány i prostory tzv. Domovinky za zhruba 200 tisíc korun a vybudován altán před domem za 300 tisíc korun.

 • Komu hrozí pokuty kvůli fekáliím?

  Se zaléváním odpadní vodou je konec

  Str. 4

  Pozemkáři oporou reprezentace

  Stříbro pro Daška, Hrabu a Jahodu

  Str. 9

  Kraj odvolal další ředitelku

  Řízením byl pověřen bývalý poslanec

  Str. 3

« Zpět