Ročník 21
Číslo 17
28. 04. 2011

Foto RAKOVNÍK (ps). Do úklidu Rakovnického potoka se v úterý 19. dubna zapojilo i 14 žákyň 2. B Střední zemědělské školy v Rakovníku. Kromě učitelů Jany Pasekové a Jaroslava Pícla jim přišel na pomoc také Jaroslav Smolný.

 • Tělo seniora nalezli v rybníce

  NOVÉ STRAŠECÍ. Po několika měsících marného pátrání mohou policisté uzavřít případ ztraceného Karla Coufala (82 let) z Nového Strašecí. Tělo seniora objevili v pátek potápěči v rybníce u železničního nádraží. Podle popisu oblečení a také občanského průkazu, který měl u sebe, by se mělo skutečně jednat o pohřešovaného. Úplnou jistotu však budou policisté mít až po testech DNA.

 • Chybí zeleni ve městě koncepce?

  RAKOVNÍK. V minulém Raportu jsme otiskli kritiku Anny Jakubské k zeleni na Husově náměstí. Někdejší místostarostka upozornila, že v záhonech chybí růže, jsou málo hnojené a neodborně ošetřované. O vyjádření jsme požádali starostu města. Ten odpověděl prostřednictvím vedoucího správy majetku města Iva Žďánského.

 • Krach firmy může ohrozit dotaci

  RAKOVNÍK. Na firmu Kevos Kožichovice, která zvítězila ve výběrovém řízení na rekonstrukci Domu osvěty, město jen tak nezapomene. Nejprve podsekla cenu ve výběrovém řízení, čímž městu snížila přidělenou dotaci, Následně vyčíslila vícepráce za 2,9 milionu, na něž se dotace nevztahuje. Během stavby se navíc dostala do finančních problémů a nakonec na sebe vyhlásila insolvenční řízení. Zastupitelstvo projednávalo situaci minulé pondělí. Musí odstoupit od smlouvy, vyčíslit škody, uplatnit smluvní pokutu a vypsat nové výběrové řízení. Situaci komplikuje dotace poskytnutá z regionálního operačního programu. Náměstek středočeského hejtmana Marcel Chládek vyzval zastupitele k velké obezřetnosti. Jakýkoliv chybný krok by mohl znamenat vrácení evropských peněz.

 • Výbory nefungují

  RAKOVNÍK (ps). Přestože od ustavujícího zasedání zastupitelstva uplynulo již půl roku, doposud se nepodařilo uvést do činnosti hlavní kontrolní mechanismy. Finanční ani kontrolní výbor nefungují tak, jak by měly. Upozorňují na to i sami jejich členové.

 • Strom spadl na muže

  ZDESLAV (peg). Kácení dřeva, na které se vydali dva muži z Rakovnicka v neděli ráno do lesa u osady Smrk, skončilo tragicky. Na jednoho z nich spadla část stromu.

 • Nové nátěry pro přechody

  NOVÉ STRAŠECÍ (lep). Vedení strašecké radnice se rozhodlo zmapovat místa vhodná pro bezpečné přecházení vozovky. Úkolem se zabývá radní Karel Kestner. Z jeho zkoumání však vyplynulo, že některé současné přechody nejsou v takovém technickém stavu, který by odpovídal jejich účelu.

 • Měkké poležení díky punkerům

  RAKOVNÍK. Díky skupině mladých lidí, která uspořádala 26. února benefiční koncert na podporu rakovnického útulku, se psím bezdomovcům spí jako v bavlnce. Majitelé útulku totiž koupili za výtěžek velkou hromadu dek, které jsou v zařízení nejvíce nedostatkovým zbožím.

 • Některé návsi budou zarostlejší

  RAKOVNICKO. O údržbu zeleně v obcích se většinou starají pracovníci na veřejně prospěšných pracích (VPP), jejichž místa dotuje úřad práce. Letos se podmínky zpřísnily. Obce nesměly přijmout nikoho, koho zaměstnávaly v loňském nebo předloňském roce. Navíc podpora pracovního místa klesla na polovinu. Místo loňských 10 500 Kč, které pokryly celé náklady, poskytuje úřad práce jen 5 000 Kč. Vesnice tedy bude udržovat méně lidí.

 • Setkání s princeznou Arabelou

  KŘIVOKLÁT. Jsou setkání, která proběhnou, a za týden, dva už si na ně ani nevzpomenete. Jsou ale i taková, která vám nadlouho uvíznou v paměti. To, k němuž došlo v sobotu 16. dubna na hradě Křivoklátě, určitě patří do té druhé kategorie. Mezi své české fanoušky totiž zavítala nejslavnější představitelka princezny Arabely, slovenská herečka Jana Nagyová.

 • Krátký proces s vrahem z Alberta

  Podrobnosti z jednací síně krajského soudu Str. 4

  Kvalitní moderní stavba je lepší než plagiát památky

  Architekt Zuska o nové knihovně

  Str. 9

  Kopírování nezabíjí, kopírování množí

  Písničkář Jan Burian mezi studenty GZW

  Str. 9

 • Nedobytná škoda

  RAKOVNÍK (ps). Město mohlo získat na rekonstrukci Domu osvěty z ROP až 18,1 milionu, když náklady na rekonstrukci objektu odhadl projektant na 26,5 milionu, z toho krajem uznané výdaje představovaly 22,6 milionu. Jenže z výběrového řízení vzešla cena 17,9 milionu. Skutečně poskytnutá dotace tak byla snížena na 75 % z ceny díla. Vzápětí dodavatelská firma zjistila, že rozsah provedených prací bude vyšší a víceprace vyčíslila na 2,9 milionu. Nakonec skončila v insolvenčním řízení, kde pohledávky převyšují majetek o 50 milionů.

  Opravujeme

  V minulém vydání jsme v článku o bývalém starostovi Karlovy Vsi Luboši Šípkovi uvedli, že si odpykává devítiletý trest. Ve skutečnosti jde o trest v délce 6,5 roku. Devítiletý rozsudek, který vynesl krajský soud, zatím není pravomocný, neboť jej Vrchní soud vrátil zpět k opětovnému projednání. Za chybu se omlouváme. Redakce

  Sloup na čas zmizí

  RAKOVNÍK (ps). Město Rakovník obdrželo od ministerstva kultury 150 tisíc korun na opravu Mariánského sloupu. Je to ale jen zlomek peněz, které budou zapotřebí. Podle odboru výstavby by se mohla cena vyšplhat až do 4 milionů Kč. Sloup se totiž naklání, proto bude muset být rozebrán a restaurován. Zároveň bude provedena rekonstrukce základů a obnova historické dlažby. „V současné době se připravují informace pro výběr zhotovitele, kdy úřad postupuje ve spolupráci s památkáři,“ uvedl starosta Zdeněk Nejdl.

 • Glosář

  Dům kabriolet

  Dům osvěty v Rakovníku dělal čest svému názvu naposledy v době, kdy se tu odehrávaly taneční kurzy. Pak býval diskotékou, obchodním domem, zastavárnou a dokonce i zkušebnou skupiny Kenny. Teď z něj firma Kevos Kožichovice udělala kabriolet. Tedy objekt, který má místo střechy provizorní plachtu, takže dovnitř opět zatéká. Vskutku svérázné pojetí rekonstrukce!

  Osvěťák měl být otevřen na posvícení. Nebude. Firma, která zvítězila ve výběrovém řízení a získala zakázku za zhruba 20 milionů korun, zkrachovala. V historii města se tak stalo podruhé. První krach si přivodila během přestavby Tylova divadla firma Technoart, ale zakázku plynule převzal rakovnický subdodavatel, takže stavba byla dokončena včas a bez problémů. Tentokrát je to složitější. Ve hře jsou evropské peníze. Kdyby o ně mělo město přijít, osvěťák by se dokončil jen stěží. Takže se bude vypisovat výběrové řízení znovu. Je třeba vyčíslit, co je hotové a co zbývá dostavět, vyúčtovat první část dotace, stanovit zbývající objem a další zapeklitosti. „A pozor na chybu,“ říká kraj se zdviženým ukazováčkem. Město by se rádo do budoucna podobných excesů vyvarovalo, ale neví jak. Rozhodujícím kritériem při výběru firmy je totiž cena. Je-li nižší, než odhadl projektant, může to znamenat dumping, ale také nemusí. Rakovničtí patrioti by samozřejmě rádi viděli, aby zakázku získala některá z místních stavebních společností. Ale to se už mnoho let u velkých zakázek nedaří. No co, aspoň se zdokonalujeme v zeměpise. Kdo třeba v Rakovníku před rokem tušil, kde leží nějaké Kožichovice?

  Pavel Sklenička

« Zpět