Dotování „vépépéček“ omezilo provoz expozice kamenných řad

Některé návsi budou zarostlejší

RAKOVNICKO. O údržbu zeleně v obcích se většinou starají pracovníci na veřejně prospěšných pracích (VPP), jejichž místa dotuje úřad práce. Letos se podmínky zpřísnily. Obce nesměly přijmout nikoho, koho zaměstnávaly v loňském nebo předloňském roce. Navíc podpora pracovního místa klesla na polovinu. Místo loňských 10 500 Kč, které pokryly celé náklady, poskytuje úřad práce jen 5 000 Kč. Vesnice tedy bude udržovat méně lidí.

„Pro vesnici naší velikosti to není příjemná změna. V minulém roce jsme měli pět pracovníků na VPP a nestáli nás nic, letos máme pouze dva a zaplatíme za mzdy 100 tisíc korun, což jsou pro nás velké peníze. Navíc jednoho z nich můžeme mít jen do konce června, takže letošní údržbu zeleně musíme zaměřit jen na to nejnutnější,“ přibližuje starostka Kounova Dana Bechynská.

Navíc to ovlivnilo i otevírací dobu expozice Kounovských kamenných řad. V minulých letech byla otevřena od dubna do října každý den mimo pondělí, kvůli dotování VPP si ale obec nyní nemůže dovolit další pracovní sílu na plný úvazek. „Expozice je tedy otevřena jen o víkendy a celotýdenní provoz budeme mít pouze během prázdnin,“ vysvětluje starostka.

Počet míst na VPP měl být letos omezen na jedno až dvě, vzhledem k poloviční dotaci na mzdové náklady ale spousta obcí VPP odmítla, takže mohly některé vesnice získat větší počet lidí.

„Nakonec se nám podařilo dojednat pět pracovníků. Tři místa jsou dotována z evropského fondu a dvě z českých peněz. Kdybychom měli pracovníků méně, než potřebujeme, řešili bychom to zaměstnancem, kterého zaplatíme jen z obecních peněz. Údržba obce se dělat musí, máme na ni stroje, takže by to bylo pořád levnější, než si na všechno najímat firmy,“ říká kolešovický starosta Martin Dvořák.

Podmínka, že obec nesmí zaměstnat stejné lidi jako v loňském roce, zatím pro Kolešovice problematická nebyla. „Kdyby ale zůstala i v příštím roce, už bychom asi měli problém někoho schopného vybrat. Lidí, kteří jsou v evidenci úřadu práce, je dost, ale ne všem se chce opravdu pracovat,“ dodává.

Stejnou zkušenost má i starosta Řevničova Jiří Petráček. Řevničov uzavřel smlouvu na šest dotovaných veřejně prospěšných míst, přičemž jedno se týká handicapovaného zaměstnance. Obsadit všechna místa ale trvalo téměř dva měsíce. „Úřad práce nám poslal kolem patnácti uchazečů. Většina z nich buď jako zázrakem právě našla jinou práci, nebo se vůbec neráčila dostavit, případně přinesla potvrzení od lékaře, že uvedenou práci nesmí vykonávat. Nakonec nás muselo zachránit Nové Strašecí. Když nám totiž zbývalo obsadit ještě dvě místa a už nebylo z čeho vybírat, poprosil jsem úřad, jestli by nám neposlal někoho z jiné obce. Takže poslední dva pracovníky máme z Nového Strašecí,“ popisuje řevničovský starosta Jiří Petráček.

V Pavlíkově museli letos kvůli menšímu počtu míst na VPP zažádat o dotaci na nákup traktoru. Bez něj by totiž městys nemohl s tak malým počtem lidí zvládnout sekání trávy ve všech svých místních částech. Samotná pavlíkovská náves patří mezi nejrozlehlejší na Rakovnicku a kromě ní musí městys udržovat ještě veřejná prostranství v Chlumu, Ryšíně, Tytrech a Skřivani.

„Loni jsme měli pět lidí na veřejně prospěšné práce a plus tři své kmenové zaměstnance ve vedlejší hospodářské činnosti. Ani v osmi lidech nestíhali a občané si stěžovali, že není posekáno. Letos máme na VPP jen tři pracovníky, takže zřejmě budeme muset sáhnout hlouběji do kapsy a zaměstnat ještě někoho dalšího na vlastní náklady. Bohužel traktor, se kterým jsme počítali už na začátek sekání, nebudeme mít dříve než v červnu. Jedna z firem nám neposlala včas nabídku, takže budeme muset vyhlásit nové výběrové řízení,“ uzavírá Miroslav Truxa, starosta Pavlíkova.

Markéta Hartlová

« Zpět