Krach firmy může ohrozit dotaci
RAKOVNÍK. Na firmu Kevos Kožichovice, která zvítězila ve výběrovém řízení na rekonstrukci Domu osvěty, město jen tak nezapomene. Nejprve podsekla cenu ve výběrovém řízení, čímž městu snížila přidělenou dotaci, Následně vyčíslila vícepráce za 2,9 milionu, na něž se dotace nevztahuje. Během stavby se navíc dostala do finančních problémů a nakonec na sebe vyhlásila insolvenční řízení. Zastupitelstvo projednávalo situaci minulé pondělí. Musí odstoupit od smlouvy, vyčíslit škody, uplatnit smluvní pokutu a vypsat nové výběrové řízení. Situaci komplikuje dotace poskytnutá z regionálního operačního programu. Náměstek středočeského hejtmana Marcel Chládek vyzval zastupitele k velké obezřetnosti. Jakýkoliv chybný krok by mohl znamenat vrácení evropských peněz.
Chládek zdůraznil, že případ domu osvěty je dokonalým návodem, jak obcházet zákon o veřejných zakázkách. „Firma ve výběrovém řízení nasadila tak nízkou cenu, že sice zvítězila, ale pak nebyla schopna zakázku realizovat. Vzápětí vyčíslila vícenáklady a město souhlasilo. Přesto se ocitla v insolvenci,“ připomněl senátor. Pozastavil se i nad tím, že rada města doporučuje, aby výběrové řízení koordinovala stejná firma, která vybrala krachujícího dodavatele. Navíc ho zajímalo, kdo z města byl ve výběrové komisi a kdo byl předsedou. „Někdo přece musí nést odpovědnost,“ nabádal Chládek. Tiskový mluvčí Jan Polák dohledal, že v komisi za město zasedali Zdeněk Nejdl, Michal Volf a dva úředníci. Jméno předsedy ale nezjistil. „Je možné, že jsem to byl já,“ připustil na další dotaz starosta a zdůraznil, že firma v době výběrového řízení nejevila žádné známky potíží, navíc měla pozitivní reference.
Jaroslav Hamouz navrhl, aby město do příští smlouvy zakotvilo dodatek, který by firmu zavazoval, že si nebude nárokovat vícepráce a že cena bude konečná. „To se lehce řekne,“ oponoval starosta Nejdl. „Měli jsme dva roky starý projekt, podle něhož se měla měnit jen část střechy. Po odkrytí se zjistilo, že rozsah prací bude větší. Možná byl na vině špatný stavebně technický průzkum,“ připustil.
Miloslav Kubínek se dotázal, jak je stavba zajištěna proti průniku srážek. Dozvěděl se, že objekt sice překrývá plachta, ale při dešti se shrnula a došlo k zatečení, které se nyní řeší jako pojistná událost. Zdeněk Nejdl si povzdechl, že s firmami, které nabízejí výrazně nižší ceny, než je odhad projektanta, se město setkává stále častěji. „Podobné problémy řešíme i při hodnocení nabídek na 2. etapu rekonstrukce židovského ghetta a cyklostezku na Olešnou,“ dodal starosta.
Pavel Sklenička