Ročník 20
Číslo 37
16. 09. 2010

Foto LHOTA POD DŽBÁNEM (peg). Náves ve Lhotě pod Džbánem má novou dominantu. V sobotu odpoledne zde byla slavnostně odhalena zrestaurovaná socha Panny Marie. Socha původně stávala u polní cesty vedoucí do Ročova. Poté, co její podstavec kdosi ukradl, se obec rozhodla, že ji umístí přímo na náves. Na snímku farář Vojtěch Novák při slavnostním odhalení.

 • Marihuana za tři miliony

  NOVÝ DŮM. Parádní kousek se povedl ve čtvrtek odpoledne rakovnickým kriminalistům. V obci Nový Dům odhalili rodinný domek, který sloužil jako pěstírna marihuany. Při příjezdu policistů sice nebyl v inkriminovaném objektu nikdo přítomen, posléze byl ale zadržen prchající občan vietnamské národnosti. Zabavená úroda mohla pěstitelům vynést až tři miliony korun. Teď budou očekávat, na kolik jejich úsilí ocení soud.

 • Město „šidilo“ úřednici na platě

  RAKOVNÍK. V úterý 7. září mělo u Okresního soudu v Rakovníku proběhnout další jednání ve sporu Jana Titzlová versus město Rakovník. Soudce Petr Bláha byl ale nucen proces odročit na neurčito. Žalující strana má totiž v ruce nové indicie, navíc chce do sporu vstoupit další subjekt.

 • Koncert Brutusu ukončil nůž

  RAKOVNÍK. „Kdo se pere, je mněkoň. Protože kdo se pere, toho vyvedou. Jako v lidové písni Už mněkoně vyvádějí,“ tak nějak uklidňuje Saša Pleska fanoušky skupiny Brutus. V sobotu se jeho dobře míněná rada minula účinkem. Muži zákona vyvedli jednoho z účastníků zábavy rovnou do policejní cely. Poslední letošní koncert na Tyršově koupališti tak ukončila rvačka a dvě rány nožem.

 • Pokuta do rozpočtu!

  NOVÉ STRAŠECÍ. Koncem srpna jsme vás v článku Pokutu by dali na povodně seznámili s inovací ohledně využití pokuty, s níž přišel Jaroslav Šustek, jednatel strašecké společnosti Efekta – PM s.r.o. Tato společnost obdržela třicetitisícovou pokutu od města za to, že začala stavět dříve, než získala stavební povolení. Její jednatel ve své inovaci navrhl využití pokuty na povodně v severních Čechách.

 • Záhadná firma, tajemný dealer, neexistující Litevec

  RAKOVNÍK. Ve čtvrtek 9. září pokračovalo u Okresního soudu v Rakovníku hlavní líčení s bývalými vrcholovými manažery rakovnické nemocnice a jednatelem společnosti Laneco. Někdejší ředitel NsP M. S., jeho náměstek pro léčebně-preventivní péči T. S. a bývalý jednatel firmy Laneco D. S. jsou obžalováni ze zpronevěry částky 1 milionu 885 tisíc korun. Trestného činu se měli dopustit tím, že vystavili a nechali proplatit na přelomu let 2004 a 2005 faktury za diagnostiku a zdravotnický materiál pro nemocniční laboratoře. Ten však podle státního zástupce nikdy do nemocnice nedorazil a jednalo se tak o fiktivní obchod.

 • Tragické nehody jen během veder

  RAKOVNICKO. Nejčastěji řidiči chybují v úmorných vedrech, to je jednoznačný poznatek z letošních letních prázdnin. Právě parné červencové týdny jsou spojeny s nejtragičtějšími nehodami. V srpnu, kdy už byly teploty mnohem snesitelnější, se situace na silnicích opět uklidnila. Prázdninová statistika loňského a letošního roku se tedy nakonec vcelku vyrovnala.

 • Moderní hřiště dokončeno

  RYNHOLEC. Rynholecký sportovní areál, jehož vybudování bude stát celkem 25 milionů korun, už je z první části dokončen. Po deseti měsících od zahájení stavby bylo minulý týden předáno dokončené fotbalové hřiště s umělým osvětlením a o uplynulém víkendu se na něm odehrály první zápasy. První etapa ještě zahrnuje in-line dráhu a dráhu pro požární sport. Ty by měly být předány do konce září.

 • Posvícení přineslo i odhalení Tyla

  RAKOVNÍK. „Bez nadšení a jisté dávky bláznovství by nevznikla řada zajímavých a podnětných věcí. Byť by se mohlo zdát, že nadšenců a lidí ochotných udělat něco navíc ubývá, stále se najdou tací, kteří v sobě tyto ideály mají. Dva z nich se dali dohromady i v Rakovníku, aby Tylovu divadlu vrátili bustu toho, po kom je pojmenováno,“ psala jsem zhruba před rokem. A právě minulou sobotu došla ta trocha krásného bláznovství svého naplnění. Ve foyer Tylova divadla od 4. září opět zaujímá své místo stejnojmenný dramatik.

 • Dvůr upraví Froněk

  RAKOVNÍK (bed). V říjnu loňského roku provedla firma Investice a stavební práce z Rakovníka rekonstrukci kanalizace ve dvorním traktu radnice za 1,2 milionu Kč. Zakázka zahrnovala i zhotovení parkovacího pásu a obnovu povrchu. Odbor správy majetku ale doporučil provést úpravu plochy uceleně a v celé délce vjezdu. Proto bylo vypsáno zadávací řízení. „Úprava dvora je rozdělena na několik částí a kombinuje použití zámkové dlažby a živičného povrchu. Zároveň mělo dojít i k opravě chodníku před administrativní budovou Na Sekyře,“ uvedl mluvčí úřadu Jan Polák. O zakázku projevilo zájem pět firem s nabídkami od 730 tisíc do 1,8 milionu korun. V průběhu zadávacího řízení obdrželo město Rakovník vyjádření památkářů, že na chodník před administrativní budovou v ulici Na Sekyře nelze použít zámkovou dlažbu, nýbrž dlažební kostky z mramoru nebo žuly. „Z důvodu vyšší finanční náročnosti město od úpravy chodníku odstoupilo, čímž došlo u vítězné firmy ke snížení ceny o 101 tisíc. Rada města rozhodla uzavřít smlouvu o dílo za cenu 626 tisíc korun s firmou Froněk Rakovník,“ doplnil mluvčí.

  Rozhlas se odmlčel

  RAKOVNÍK (ps). Městský rozhlas byl ještě do června k dispozici soukromým subjektům, které si za úplatu mohly nechat odvysílat reklamní spot. Nyní bude sloužit pouze úředním účelům. „Množily se případy, že někdo vyhlásil, jak opravuje na náměstí deštníky apod., což nepůsobilo dobře. Proto jsme funkci rozhlasu omezili. V případě potřeby lze systém i nadále využít pro oblast kultury,“ nevylučuje starosta Zdeněk Nejdl.

  Do bazénu výtahem

  RAKOVNÍK (ps). Vedení rakovnického bazénu zareagovalo na požadavek svazu zdravotně postižených a s výraznou slevou zakoupilo výtah pro tělesně postižené. „Běžná cena takového zařízení je 336 tisíc korun. Bazén ale dostal výtah, který byl vystavován na veletrzích s výstavní slevou, takže se jej podařilo koupit za 156 tisíc Kč. Vedení bazénu se obrátilo na městskou radu s tím, že má takovou možnost, a rada se zakoupením souhlasila,“ popsal bleskovou anabázi starosta města Zdeněk Nejdl.

  Záchodky už se staví

  RAKOVNÍK (ps). Nové veřejné záchody vybuduje v průjezdu bývalé školní jídelny společnost Allkon z Meziboří za cenu 2,1 milionu Kč. „Stavba je v souladu s budoucím využitím objektu. Dá se říci, že nejprve vybudujeme záchody, které dáme veřejnosti k užívání, a až se nám podaří najít finanční krytí i na zbývající část objektu, stanou se jeho součástí,“ vysvětluje starosta Zdeněk Nejdl. A co všechno město za 2 miliony korun pořídí? „Objekt získá bezbariérový přístup, vznikne kabinka pro obsluhu. Na mužském záchodě budou dva pisoáry a jedna mísa plus jeden záchod pro imobilní občany. Podobně u žen, kde se počítá rovněž s přebalovacím pultem. Stavba byla zahájena 6. září a měla by být dokončena do konce listopadu 2010.

 • V ředitelně asi straší

  V ředitelně 1. ZŠ zřejmě straší. Jak jinak si vysvětlit, že nikdo z učitelů v našem regionu netouží po služebním postupu. Že se nikomu nechce jít s kůží na trh a změřit schopnosti v konkursu na místo ředitele nejstarší rakovnické školy. Město vypisuje v poměrně krátkém čase již třetí konkurs. První skončil jmenováním a následným odstoupením Jana Jirátka. Napodruhé se přihlásila jen současná zástupkyně ředitele Milena Mouchová, jenže tu rada do funkce nejmenovala. Napotřetí se mohou zájemci hlásit do 1. října, pak zasedne komise a městská rada rozhodne o jmenování. Radní doufají, že se objeví někdo nový nebo že někdo starý změní názor. S největší pravděpodobností bude „říďu“ vybírat už nová rada. Šanci tak má i stávající zástupkyně. Pokud má dostatečně silný žaludek a na škole jí záleží, měla by se přihlásit i potřetí. Pro jistotu. Co kdyby se zase nikdo jiný nenašel...

  Pavel Sklenička

 • Volby na Křivoklátsku přinesou tvrdé střety

  Nové tváře se utkají se starými matadory Str. 4

  Hokejisté zahájí v neděli

  Úspěšné mužstvo zůstalo pohromadě a ještě posílilo

  Str. 9

  Senátor se tajně oženil

  Zatímco Rakovničané slavili posvícení, Marcel Chládek řekl ano Str. 5

« Zpět