Záhadná firma, tajemný dealer, neexistující Litevec
RAKOVNÍK. Ve čtvrtek 9. září pokračovalo u Okresního soudu v Rakovníku hlavní líčení s bývalými vrcholovými manažery rakovnické nemocnice a jednatelem společnosti Laneco. Někdejší ředitel NsP M. S., jeho náměstek pro léčebně-preventivní péči T. S. a bývalý jednatel firmy Laneco D. S. jsou obžalováni ze zpronevěry částky 1 milionu 885 tisíc korun. Trestného činu se měli dopustit tím, že vystavili a nechali proplatit na přelomu let 2004 a 2005 faktury za diagnostiku a zdravotnický materiál pro nemocniční laboratoře. Ten však podle státního zástupce nikdy do nemocnice nedorazil a jednalo se tak o fiktivní obchod.
V první části čtvrtečního jednání byl vyslechnut třetí obžalovaný D. S., bývalý jednatel firmy Laneco, která měla zboží do nemocnice dodat. Jeho výslech však příliš světla do případu nevnesl. Obžalovaný přiznal, že firma Laneco neměla licenci na obchodování se zdravotnickým materiálem. „V případě rakovnické nemocnice, o které jsem do té doby ani nevěděl, že existuje, se jednalo o první a zároveň poslední obchod tohoto druhu,“ řekl D. S. Popsal, jak zmíněný obchod v Rakovníku proběhl. Nevzpomněl si však, od jaké firmy zboží pocházelo, věděl jen, že se jednalo o zahraniční společnost. Neznal ani jméno dealera, s nímž údajně navštívil rakovnickou nemocnici. Připustil, že zde mohli jednat s náměstkem ředitele T. S. Zboží, za něž Laneco, jako zprostředkovatel, zaplatilo v hotovosti více než 1 milion korun, na vlastní oči nikdy neviděl. Všechny doklady, které by mohly prokázat, že obchod opravdu proběhl, prý má v současné době podnikatel Spudvilas z Litvy, kterému obžalovaný později prodal svůj 80 procentní podíl z firmy. K tomu státní zástupce podotkl, že ani v Litvě, ani v České republice není nikdo tohoto jména evidován. Na závěr D. S. prohlásil, že se cítí nevinen a popřel, že by šlo o předem připravený fiktivní obchod.
Ve druhé části jednání hovořily dvě zaměstnankyně rakovnické nemocnice. Svědkyně Irena Strnadová, vedoucí laborantka oddělení mikrobiologie, soudu sdělila, že dostala od ředitele nemocnice M. S. v roce 2004 příkaz vyhotovit šest objednávek na zdravotnický materiál a diagnostiku tak, aby jednotlivé objednávky nepřevyšovaly částku 300 tisíc korun. „Protože byl ředitel mým nadřízeným, uposlechla jsem příkazu a podle písemného seznamu, který jsem od něj dostala, jsem zboží na objednávky rozepsala,“ řekla svědkyně. Potvrdila, že materiál, jehož část se vůbec v laboratořích nevyužívá, nikdy neviděla. Proto odmítla podepsat jeho fyzické převzetí.
Hlavní sestra Lenka Malíková vypověděla, že v lednu roku 2005 dostala k podpisu balíček faktur, mezi nimiž byly i ty pro Laneco. Ředitel jí tehdy vysvětlil, že nemocnice potřebuje účetně uzavřít loňský rok, a tak nezkoumala, jestli zboží, které je fakturováno, bylo skutečně do nemocnice dodáno. V té době zde byla zaměstnána teprve něco přes měsíc. Kontrola z krajského úřadu, kterou inicioval ředitel M. S. po anonymním dopisu, jenž poukazoval na nekalé praktiky v nemocnici, však nic závadného nezjistila. „I když bylo v anonymu uvedeno, že jsem se obohatila na úkor nemocnice, což je naprostý nesmysl, nikdo z kontrolních orgánů se mnou nemluvil,“ dodala vrchní sestra. Předseda senátu Marcel Lehečka posléze jednání odročil na 26. října, kdy budou vyslechnuti další svědkové.
Tomáš Bednařík