Ročník 20
Číslo 7
18. 02. 2010Foto Dělnický dům krátce po výbuchu připomínal apokalyptický výjev. Polovina objektu byla rozmetána, z kdysi oblíbeného kulturního a restauračního střediska se stala halda suti. Zbytek musel být pro velké poškození zbourán.

 • Rozšířit Bendovku? Klidně

  RAKOVNÍK. Investor výstavby nového bytového domu na Bendovce se velmi podivil názorům členů zastupitelstva, kteří jeho záměr veřejně označili jako možnou spekulaci. „Kdokoliv si může najít svah mezi paneláky, vymyslí si bytový dům a požádá nás o výměnu parcely,“ naznačoval Eduard Filip. „Mrzí nás, že na zastupitelstvu nikdo neřekl, že dříve, než jsme pozemek na Bendovce koupili a vložili do přípravy miliony korun, získali jsme předběžné vyjádření stavebního úřadu. Z urbanistického pohledu i z hlediska územního plánu označili náš záměr za realizovatelný,“ tvrdí investor a slova dokládá písemným stanoviskem z 21. března 2008. Písemnost podepsal pod razítkem vedoucí odboru výstavby v zastoupení Milan Kotál.

 • Daně nižší o 8 milionů

  NOVÉ STRAŠECÍ. Díky přijatým úsporným opatřením by se město Nové Strašecí nemělo dostat do finančního propadu. A to navzdory tomu, že se daňové výnosy propadly o osm milionů korun.

 • 25 let od výbuchu „Dělňáku“

  RAKOVNÍK. V noci z 5. na 6. února 1985 otřásl Rakovníkem ohlušující výbuch. Z nároží parku, proti Pražské bráně, kde stával Dělnický dům, se vznášel k nebi oblak prachu smíšený s dýmem a ohnivými jazyky. Požárníkům, příslušníkům Veřejné bezpečnosti a zvědavcům, kteří na místo záhy přispěchali, se naskytl doslova apokalyptický obraz.

 • Komu pronajmou jídelnu?

  RAKOVNÍK (ps). Vedení města se snaží o co nejvýhodnější pronájem nové školní jídelny. Současný režim je pouze provizorní a teprve od 1. srpna by měl zahájit činnost subjekt, který by jídelnu provozoval dlouhodobě.

 • Jesle i školky mají plno

  RAKOVNÍK (ps). Město Rakovník přispívá na provoz jeslí částkou 1,2 milionu korun ročně. Letos poprvé však nemusí řešit otázky po smysluplnosti vynaložených prostředků. O jesle je totiž stále větší zájem.

 • Občanská kavárna poprvé

  RAKOVNÍK. V přítmí kavárny Atrium v Palackého ulici sedí skupina sedmnácti lidí. Vzhledem k dispozici někdejších sklepních prostor na sebe všichni nevidí. Společnost je převážně pánská. Lze rozpoznat známe tváře místní ODS (Tupý, Pánek, Smutný, Smolný, John). Proti sobě sedí i starosta města Nejdl s mluvčím radnice Polákem. Čas si udělal i senátor Chládek a jeho asistent a předseda místní ČSSD Mládek. Nechybí ani zástupce KSČM Kubínek. Krátce po osmnácté hodině vstává jedna ze dvou přítomných dam. První sezení rakovnické občanské kavárny právě začíná.

 • Odletěli do Kosova

  RAKOVNÍK (peg). Rakovničtí ženisté odletěli ve čtvrtek 11. února na misi do Kosova, na niž se připravovali několik měsíců. Ze 152. ženijního praporu odjelo kolem 90 příslušníků včetně nového velitele podplukovníka Martina Kavalíra, který bude velet celému kontingentu.

 • Pivní ples s „Hurikánem“

  RAKOVNÍK. Kdo ženy miluje a Bakaláře pije, ať sto let žije! Slogan se známým fotem spoře oděné děvy na sudu vítal účastníky plesu rakovnického pivovaru hned při vstupu do kulturního centra. A bylo jich požehnaně. Místečko s sezení byste hledali jen stěží. Ale nebyl důvod. Na plesy se chodí hlavně tančit.

 • Anketa vyvolala jen zlou krev

  ŘEVNIČOV. Řevničovská Jednota prochází modernizací, jejíž součástí je i zvětšení prodejní plochy. Původně Jednota zamýšlela, že prodejnu rozšíří do přístavby, kterou postaví ve dvoře. Pozemky se jí ale od obce nepodařilo koupit. Kvůli prodeji nakonec vznikla mezi zastupitelstvem a předsedou spotřebního družstva COOP Jednota Rakovník Petrem Mojžíšem napjatá atmosféra. Mnohým zastupitelům ještě nyní, kdy už se situace poměrně uklidnila, vadí, jak Petr Mojžíš jejich rozhodnutí před občany Řevničova prezentoval.

 • Padesát umělců v jedné publikaci

  RAKOVNÍK. Začátkem února vydala Rabasova galerie svou již 342. publikaci. Tentokrát se Ivo Mička s Václavem Zoubkem pokusili zmapovat výtvarníky regionu. Nezáleželo na tom, zda jde o profesionály či amatéry. Šlo jim o to připomenout, kolik lidí na Rakovnicku je schopno vládnout štětcem, dlátem, nebo si rozumí s hlínou, textilem či hledáčkem fotoaparátu. Co je k této práci vedlo a jaké překážky se jim stavěly do cesty prozradil Václav Zoubek.

 • Kavárna s příchutí...

  Exprezident Václav Havel by měl radost. Jeho myšlenka občanské společnosti už klíčí dokonce i v Rakovníku. Zatím sice jen v podobě občanské kavárny, ale někde se přece začít musí. Jedinou vadou na kráse je, že mezi diskutujícími občany převažovali občanští demokraté, a ti, co s nimi přišli „soubojovat“, byli zase demokraté sociální. A tak, i když se tomu pořadatelé zuby nehty brání, měla kavárna příchuť politického sedánku. Nebo chcete-li, „měkké“ kampaně před komunálními volbami. Na rozřešení, jestli se jedná o kavárnu bytostně občanskou nebo účelově politickou, si tedy budeme muset počkat do podzimních voleb. Dá se odhadnout, že uskuteční-li se podobné sezení i po volbách, bude mít již ryze občanský charakter. Zvolení politici na radnici už pak budou mít jiné starosti. Do té doby je ale dobré kavárny navštěvovat. Co když zde právě hovoří budoucí starosta?

  Sláva Vaic

 • Prodat podíl v TZ?

  RAKOVNÍK (ps). Město Rakovník uvažuje o prodeji podílu ve firmě Tepelné zásobování. Ve společnosti, která má základní jmění 76 milionů Kč, vlastní město 34 % podíl. Před dvěma roky nabízel majoritní vlastník za podíl 16 milionů, ale město neprodalo. „Nyní jsme dostali od firmy Energie AG nabídku ve výši 25 milionů Kč. O prodeji by mělo rozhodnout zastupitelstvo,“ uvedl Zdeněk Nejdl.

  Borská skončí

  RAKOVNÍK (ps). Ředitelka 1. základní školy Věra Borská se k 31. červenci vzdává funkce ředitelky a odchází do důchodu. V těchto dnech se připravuje výběrové řízení na ředitele s uzávěrkou do 31. března.

  Domy na prodej

  RAKOVNÍK (ps). Město zahajuje prodej bytů v Malinovského ulici čp. 1589 a 1590. Většina bytů je obsazena nájemníky, kteří si byty budou moci odkoupit za zvýhodněné ceny. „Přestože průměrná tržní cena bytů o ploše 27 až 42 m2 se pohybuje kolem 600 tisíc Kč, nájemníci si je budou moci odkoupit za 170 až 260 tisíc Kč. V obou domech je také 5 volných bytů, ty budou prodávány za cenu, která vychází z výpočtu 16 tisíc ze plošný metr,“ vysvětluje tiskový mluvčí města Jan Polák.

  Opraví ulici Jiráska

  NOVÉ STRAŠECÍ (lep). Komise pro otevírání obálek zvolila vítěze veřejné zakázky malého rozsahu. Ta se týká zpracování projektové dokumentace pro stavební povolení na rekonstrukci ulice Aloise Jiráska. Město vzalo na vědomí, že nejnižší cenou 178 tisíc zvítězila firma 4D projekt.

 • Výbuch „Dělňáku“ připomínal apokalypsu

  Před čtvrtstoletím zmizelo z mapy Rakovníka oblíbené kulturní zařízení

  Str. 4

  Vařil Gorbačovovi, dnes jeptiškám

  Rakovničan Vít Michálek tvrdí, že jídlo je skládanka

  Str. 9

  Padesát umělců v jedné publikaci

  Rabasova galerie vydala Slovník výtvarníků z Rakovníka a okolí

  Str. 10

  Anketa vyvolala v Řevničově zlou krev str. 3

  Obce přišly s krizí o miliony str. 3

  Jak se stolovalo ve středověku str. 7

  Pořadatelé spílají správcům SK str. 11

« Zpět