Ročník 20
Číslo 6
11. 02. 2010

Foto ROUSÍNOV. Rousínovské občanské sdružení v sobotu zahájilo letošní seriál masopustů na Rakovnicku. Průvodu zhruba padesátky masek trvalo 2,5 hodiny, než prošel celou vesnicí. Jak je zdejší tradicí, byla ústřední dvojicí masopustu nevěsta se ženichem (naruby). S nimi letos mimo jiné chodil i mlynář a baletka.

 • Podaří se oživit „Tyršák“?

  RAKOVNÍK. Přestože Tyršovo koupaliště je tématem spíš pro letní měsíce, na městě je kolem něj rušno právě v těchto mrazivých dnech. V rámci redukování činnosti ÚMK hledá radnice nového nájemce přírodní plovárny. ÚMK dnes za pronájem platí ročně 10 tisíc korun plus 5 tisíc měsíčně za bydlení v domku správce. „Od nového nájemce budeme požadovat minimálně 100 tisíc korun ročně za celý areál,“ uvedl starosta Zdeněk Nejdl.

 • Bendovka jako precedens

  RAKOVNÍK. Do zastupitelstva města Rakovníka doputovala také petice obyvatel sídliště Bendovka proti výstavbě dalšího bytového domu. Zastupitelé se otázkou zabývali již podruhé a znovu se k aktivitě soukromého investora vyjádřili zamítavě.

 • Vybudovat a předat

  NOVÉ STRAŠECÍ (lep). Budoucí stavebníci v Novém Strašecí mají možnost uzavřít s městem plánovací smlouvu, která stanoví práva a povinnosti účastníků při výstavbě dopravní a technické infrastruktury.

 • Nakupoval cizí kartou

  RAKOVNÍK (peg). S cizí platební kartou se podařilo neznámému pachateli zaplatit dva nákupy, teprve poté byla zablokována. Poberta nalezl kabelku, kterou v neděli v noci ztratila v Rakovníku 25letá žena z Českých Budějovic.

 • Čtyři měsíce po lávce

  RAKOVNÍK (ps). Od března do června zažije město Rakovník zásadní dopravní omezení. Pro veškerý silniční provoz se uzavře most v Nádražní ulici.

 • Anonymní linka proti drogám

  RAKOVNICKO. Středočeská policie přišla s novinkou v boji proti narkomanům a dealerům drog. Už několik dní je v provozu nová protidrogová linka, na niž mohou občané volat, pokud mají podezření, že v jejich okolí dochází ke konzumaci nebo distribuci drog. Telefonní číslo je 974 861 717. Linka funguje non stop a jako záznamník, proto je zajištěna stoprocentní anonymita volajícího.

 • Bezpečný přechod? Jen zdání!

  NOVÉ STRAŠECÍ/RAKOVNÍK. Zamítavým stanoviskem skončil podnět jednoho z novostrašeckých otců. Ten poté, co zjistil, co jeho dcera musí překonávat na cestě do školy, podal žádost na zřízení přechodu pro chodce na křižovatce ulic Čs. Armády a Poděbradova. Podle jeho slov v místě, kde dokonce kdysi přechod byl. Součástí jeho návrhu bylo i snížení rychlosti projíždějících vozidel na 20 km/hod.

 • Kouř z komínů dusí i zplynofikované obce

  RAKOVNICKO. Některé vesnice jsou v zimě v době inverze tak zahaleny v dýmu, že se doslova ztrácejí ze světa. Odborníci poukazují na to, že domácnosti jsou pro venkov stejně problematickými znečišťovateli ovzduší, jakými jsou pro města průmyslové podniky. Lidé topí nekvalitními palivy, často i odpadem a nebo neumějí s topidlem zacházet. Proto jim z komína uniká hustý dým, i když používají kvalitní uhlí.

 • Začátkem března doputuje Masaryk do Lán

  RAKOVNÍK/LÁNY. Paradoxně v Lánech, kde prezident Masaryk pobýval tak často, zatím není a nikdy nebyla žádná jeho socha. První pokus (hned po jeho smrti) byl zmařen válkou a peníze ze sbírky skončily neznámo kde. Po roce 1948 nemohlo být na realizaci této myšlenky ani pomyšlení, ale po revoluci se opět tato idea dostala na světlo světa. Dnes můžeme konstatovat, že socha prezidenta Osvoboditele je již na světě a za necelý měsíc již bude zdobit prostor před lánskou pobočkou muzea.

 • Cizákům těm je tu hej

  Město Rakovník cinká měšcem. Má v něm 30 milionů. Rachot mincí je slyšet široko daleko. Hledá se firma, která zrekonstruuje Dům osvěty. Vzhledem ke stoupající nezaměstnanosti v regionu, která se blíží k deseti procentům, by nebylo marné, kdyby zakázku získala některá z místních firem. Ale to se již mnoho let nedaří. Veškeré významnější zakázky šly v poslední době mimo region. Rekonstrukce autobusového nádraží, přístavba kulturního centra, revitalizace sídliště Pod Nemocnicí a výstavba minigolfového areálu, most u plynárny, tělocvična 1. ZŠ, nová školní jídelna i přístavba výtahu a úřednické budovy na Sekyře. Všechno stavěly mimo­okresní firmy. Vsadím boty, že i tentokrát se dostanou k lizu cizáci. Město totiž nenechalo nic náhodě a už samotnou organizaci výběrového řízení svěřilo pražské firmě. Takže jakákoliv šance preferovat místní je předem vyloučena. Je to dobře, nebo špatně? Hlasovat a diskutovat k tématu můžete na www.raport.cz.

  Pavel Sklenička

 • Kdo opraví osvěťák?

  RAKOVNÍK (ps). Až do 1. března se mohou na radnici hlásit stavební firmy, které by chtěly získat zakázku na rekonstrukci domu osvěty. Město Rakovník vloni uspělo se žádostí v Regionálním operačním programu Střední Čechy a získalo na projekt rekonstrukce 18 milionů 100 tisíc Kč. Otevřené zadávací řízení bylo vyhlášeno ve spolupráci s firmou Grantika. Zahájení vlastní rekonstrukce by tedy mohlo začít s příchodem letošního jara.

  Tabák bez Kubeše

  NOVÉ STRAŠECÍ (lep). Po projednání v radě města byla odsouhlasena změna nájemce prodejny Tabáku na Komenského náměstí. Ten měl do nynějška dva spolumajitele. Jaroslava Kubeše a Jana Sobotku. Po jejich vzájemné dohodě město souhlasilo s převodem povinností pouze na Jana Sobotku.

  První letošní trhy

  RAKOVNÍK (ps). První letošní trhy na Husově náměstí se dle sdělení organizátorů uskuteční ve čtvrtek 11. února. Další se budou konat vždy po 14 dnech, tj. v každý sudý týden.

  Noví přísedící

  NOVÉ STRAŠECÍ (lep). Rada města jednohlasně odsouhlasila návrh kandidatury Hany Šindlerové a Antonína Krčila, kteří by se měli stát přísedícími okresního soudu.

  Z úřadu práce

  RAKOVNICKO (ps). V týdnu od 1. do 5. února evidoval Úřad práce Rakovník 2870 uchazečů, z toho 206 absolventů. Do evidence v tomto týdnu bylo přijato 154 osob, z toho 6 absolventů. Celkový počet volných míst nabízených úřadem práce je 436, počet volných míst v regionu je 107. Míra nezaměstnanosti za leden činí 9,57 %. Pokud situaci srovnáme s lednem loňského roku, bylo uchazečů zhruba o tisíc méně a míra nezaměstnanosti činila 6,33.

 • Kdo bude třináctým králem sportovců?

  Nominace ankety Sportovec okresu za rok 2009 ve všech kategoriích

  Str. 4

  Národní park o krůček blíže

  Rozhovor s ministrem životního prostředí ČR Janem Dusíkem

  Str. 7

  Vyhrožoval mu jen „poštípaný“ bolševik

  Podle baviče Zdeňka Izera si politici dělají z lidí větší legraci než baviči z politiků Str. 9

  Bezpečný přechod? Jen zdání str. 2

  Kouř z komínů dusí i plynofikované obce str. 3

  Na Čistecku kostely neživoří str. 9

  Okénko senátora str. 9

« Zpět