Ročník 20
Číslo 1
06. 01. 2010

Foto Ondra Pužman se rodičům Ireně a Davidovi narodil na Nový rok v 9.20 hodin.

 • Z Bruselu do Rakovníka

  RAKOVNÍK. Zatímco na jiných místech dochází k uzavírání provozů, v Rakoně se naopak otevírá nové pracoviště. Během letošního roku tu vznikne zhruba 23 nových pracovních míst. Do Rakovníka se tak přesune agenda, která byla doposud vyřizována v Bruselu.

 • Prvním miminkem Ondra Pužman

  RAKOVNÍK. První miminko roku 2010 se v rakovnické porodnici narodilo 1. ledna v 9.20 hodin. Ondřej Pužman z Rakovníka vážil po narození 3,5 kg a měřil 50 cm. Je druhorozeným synem Davida a Ireny Pužmanových.

 • Slavili s nožem v ruce

  RAKOVNICKO. Silvestrovské oslavy proběhly na Rakovnicku relativně klidně. Nejvážnější incident museli během noci řešit policisté ve Slabcích, kde po potyčce pořezal mladý útočník mladistvého.

 • Případ Maes se vrací

  RAKOVNÍK. V loňském roce jsme vás průběžně informovali o kauze Pierra Luciena Guida Maese. Ten měl v březnu předloňského roku údajně vyhrožovat zbraní a smrtí dvojici, která na jeho neoznačených pozemcích cvičila psa. K incidentu došlo 17. března 2008 v objektu Emilov, patřícímu Pierru Maesovi a ležícímu několik minut jízdy od jeho obydlí na Míčích. Případ se zdál být uzavřen 1. července, kdy soudce Stanislav Kos Pierra Maese zprostil obžaloby.

 • Svoboda deseti vězňům

  ORÁČOV. Z oráčovské věznice bylo 1. ledna propuštěno na svobodu deset vězňů. Kvůli novele trestního zákona už nejsou delikty, které spáchali, trestnými činy. Věznice měla vytipováno třiatřicet osob, na něž by se účinnost nového zákona mohla vztahovat, nakonec byl počet nižší.

 • S hrdinou se rozloučil i generál

  ORÁČOV. V evangelickém kostele v Oráčově se 17. prosince rozloučily desítky lidí s evangelickým kazatelem Janem Jelínkem. Kazateli se přezdívá český Oskar Schindler. Za druhé světové války totiž společně se svojí manželkou Annou, která zemřela letos v březnu, zachránil ve volyňské obci Kupičov desítky lidských životů. Bez ohledu na národnost či vyznání poskytovali manželé Jelínkovi na své faře úkryt každému, kdo ho potřeboval. Pomáhali pronásledovaným Židům, Ukrajincům i Polákům.

 • Nové ulice odrážejí historii

  NOVÉ STRAŠECÍ. Vzhledem k tomu, že v Novém Strašecí jsou v současné době čtyři lokality, ve kterých probíhá výstavba rodinných domů nebo se výstavba připravuje, a kde ještě nejsou pojmenovány nově vznikající nebo navrhované ulice, zabývalo se poslední zastupitelstvo i touto otázkou.

 • Ocenění sportovců i lidí z kultury

  RAKOVNÍK. V pondělí 21. prosince patřila obřadní síň rakovnické radnice osobnostem kultury a sportu, které v roce 2009 dosáhly významných úspěchů, či se zasloužily o přínos městu. Přítomné přivítal starosta Zdeněk Nejdl a připomněl, že tato tradice byla zavedena před třemi lety. „Zastupitelstvo města i letos schválilo určitou finanční částku na to, aby radnice mohla všem, kteří si to za uplynulý rok zasloužili, poděkovat.“

 • Do školky a školy šlo přes 8 milionů

  KNĚŽEVES. Mateřská škola v Kněževsi prošla v několika měsících velkými změnami. Areál, který tvoří tři spojené pavilony, se celý kompletně zateplil, což by mělo přinést obrovské úspory nákladů na vytápění. Velký projekt ale nepamatoval jen na mateřinku, další opravy byly provedeny v budově základní školy. Náklady na rekonstrukce překročily částku osm milionů korun.

 • Jazzový Ježíšek přišel už 18.

  RAKOVNÍK. Pořadatelé 15. Jazzových Vánoc se vrátili až k samým kořenům akce a podobně jako v roce 1995 upořádali čistě dixielandový podnik s mezinárodní účastí. Oslava jubilea se 18. prosince uskutečnila hned na dvou scénách a protáhla se až do ranních hodin.

 • Změna na Heineken

  KRUŠOVICE (ps). Od 1. ledna došlo ke změně názvu firmy a sídla společnosti Královský pivovar Krušovice. Namísto stávajícího označení bude používán název Heineken Česká republika se sídlem U pivovaru 1, 270 53 Krušovice. Jak pro Raport doplnila tisková mluvčí společnosti Kateřina Eliášová, pro samotný pivovar se nic nemění a změna se nedotkne ani názvů jednotlivých produktů. Krušovické pivo a všechny jeho druhy ponesou i nadále své obchodní názvy. Změna nemá vliv ani na obsah práv a povinností vyplývajících z obchodních vztahů s dosavadními obchodními partnery společnosti Královský pivovar Krušovice, které zůstávají změnou nedotčeny. „Tento krok je dalším v řadě při slučování původních společností Královský pivovar Krušovice, Starobrno a Drinks Union v budoucí jedinou právní entitu,“ vysvětluje Eliášová.

  Memoria místo Asameinu

  RAKOVNÍK (ps). Město Rakovník odmítá názor společnosti Asamein o špatném stavu smuteční obřadní síně. Asamein inicioval v Rakovníku soutěž na pronájem síně, kterou doposud provozuje firma Memoria. Když v soutěži zvítězil, navrhl městu, aby vložilo část nájmu do modernizace objektu. To ale městská rada odmítla stejně jako kritiku stavu nemovitosti. „Objekt má sice svůj věk, ale město se o něj stará a provádí na něm pravidelnou údržbu,“ uvedl tiskový mluvčí města Jan Polák. Městská rada rozhodla, že po odmítnutí Asameinu nabídne smuteční obřadní síň do nájmu znovu firmě Memoria. Rakovnická pohřební služba se ve výběrovém řízení umístila na druhém místě a za pronájem nabídla 420 tisíc Kč ročně. Doposud platila 359 tisíc Kč.

  Strážníci a defibrilátor

  RAKOVNÍK (ps). Městská rada se rozhodla zakoupit pro městskou policii externí defibrilátor v ceně 55 tisíc Kč. „Přístroj umožňuje zkvalitnit laickou první pomoc. V případě první pomoci člověku postiženému srdeční fibrilací přístroj zjistí aktuální stav a doporučí či nedoporučí výboj. Poté hlasová nápověda navádí zachránce k dalším úkonům vč. zvukových signálů pro správnou frekvenci srdeční masáže,“ vysvětluje mluvčí města Jan Polák.

  Další Fotoelektrárna

  NOVÉ STRAŠECÍ (lep). Rada města na svém posledním zasedání odsouhlasila záměr se zřízením fotovoltaické elektrárny na pozemku PK 1138 v katastru města Nové Strašecí. Ze slov starosty Pavla Vaice vyplývá, že investice je pro město zajímavá především s výhledem do budoucna.

  Pronájem bytu

  NOVÉ STRAŠECÍ (lep). Rada města souhlasí s pronájmem bytu č. 21 v čp. 695 v Rakovnické ulici. Jedná se o půdní vestavbu ve 4. nadzemním podlaží 2+1 s příslušenstvím o ploše 35,72 m². Nájemce musel do 31. prosince uhradit městu předplacené nájemné ve výši 95 225 korun.

 • Rok 2009 na stránkách Raportu

  Rekapitulace nejdůležitějších událostí

  Str. 5 a 6

  Do školy a školky v Kněževsi šlo přes 8 milionů

  Městys očekává velké úspory nákladů za vytápění Str. 3

  Jazzový Ježíšek naděloval už 18.

  18 muzikantů jamovalo jakoby spolu hráli odjakživa

  Str. 9

  Krypta Renšperků ve Skřivani str. 7

  Město ocenilo jednotlivce i kolektivy str. 2

  Brutus poprvé v KC str. 10

  Lužná jako jediná vyměnila trenéra str. 10

« Zpět