foto

Děti z kněževeské mateřinky jsme zastihli ve chvíli, kdy se ukládaly k odpolednímu spánku.

Městys očekává velké úspory nákladů na vytápění

Do školky a školy šlo přes 8 milionů

KNĚŽEVES. Mateřská škola v Kněževsi prošla v několika měsících velkými změnami. Areál, který tvoří tři spojené pavilony, se celý kompletně zateplil, což by mělo přinést obrovské úspory nákladů na vytápění. Velký projekt ale nepamatoval jen na mateřinku, další opravy byly provedeny v budově základní školy. Náklady na rekonstrukce překročily částku osm milionů korun.

„Z našeho rozpočtu jsme ale dopláceli jen zhruba půl milionu korun, jelikož jsme získali dotaci z krajského Fondu rozvoje obcí a měst ve výši 7 736 461 korun. Rekonstrukce byla opravdu rozsáhlá, ale její průběh se obešel bez problémů a průtahů. Všechny práce se stihly v termínu, jak byly plánovány. Pomohlo nám v tom i dobré počasí. Největší náklady byly se zateplením celého objektu, tedy všech pavilonů a přilehlých budov. Zateploval se celý plášť, tedy nejen stěny, ale i střecha. Všechna opatření vycházela z výsledků energetického auditu. Na budově se tedy udělalo vše, co bylo v auditu doporučeno,“ přibližuje starostka Eva Janotová.

Areál školky je stavbou z 80. let. Kolaudován byl v roce 1988 a po letech užívání už měl dost nedostatků. Hlavním problémem byly zejména vysoké náklady na vytápění. Čelní strany pavilonů jsou celé prosklené a právě těmito okny a světlíky ve střeše unikalo nejvíce tepla. Při rekonstrukci byla všechna okna a světlíky, kterých je na budově 55, vyměněna za nová s trojsklem. Vyměněny byly i všechny dveře. Při opravě byl také změněn stávající systém dešťových svodů. Ty vedly vnitřkem budovy a přinášely problémy se zatékáním. Nové okapy jsou tedy orientovány ven, tak jak je u budov běžné.

„Dalším opatřením ke snížení nákladů byla změna ve vytápění. Zrušila se akumulační kamna a přešlo se na plyn. Zatím ještě nemáme výsledky za první topné období, takže konkrétní čísla neznáme. Úspory ale očekáváme velké. I samy učitelky si v nových podmínkách libují a říkají, že je to veliký rozdíl. Navíc nám teplotu v budovách hlídají termostaty. Kvůli dokonalému zateplení se ale musí častěji větrat. A jelikož klimatizace by byla velmi nákladná, dávala se do školky okna s větračkami,“ přibližuje starostka. Rekonstrukce ale nemyslela jen na zlepšení podmínek, počítala i s tím, aby se děti mohly ve školce správně vyžít. Na zahradu tedy byly pořízeny dva dřevěné domečky (jeden hrací pro děti a druhý na uskladnění venkovních hraček) a vyměnila se podlaha tělocvičny. Původní se kvůli vlhku zkroutila, proto se tělocvična přestala využívat. Nyní už zde děti mohou sportovat bez omezení.

„S opravami jsme začali v srpnu, ale protože byl projekt opravdu obsáhlý, přetáhlo se i do dalších měsíců, kdy už byla školka v provozu. Naště­stí jsme měli výhodu, že se děti mohly po tu dobu přestěhovat do jiného pavilonu, kde už byla okna i systém vytápění vyměněn vloni,“ říká Eva Janotová.

Díky tomu, že má škola a školka jednu právní subjektivitu, mohly být do projektu zahrnuty i opravy v budově školy. V ní se největší změny týkaly chodby. Opravily se omítky, sokly, obklady z dlaždiček a nakonec se chodba barevně vymalovala. Kněževeští tak nyní mohou říkat, že mají veselou školu. A vlastně i školku, neboť všechny její pavilony mají nově barevné fasády. „Barvami se všechno hodně rozzářilo. U školy navíc přibyly prolézačky v zahradě. Dotace nám s tímto projektem hodně pomohla. Nebýt podpory Středočeského kraje, tak bychom ho v plné výši realizovat nemohli. Tak vysokou částku bychom z našeho rozpočtu uvolnit nemohli. V tuto chvíli už máme všechny obecní budovy, kromě našeho památkově chráněného hostince, opravené. I hostinec ale prochází celkovou rekonstrukcí. Každý rok se na něm některé práce udělají,“ uzavírá Eva Janotová.

 

Markéta Hartlová

« Zpět