Ročník 19
Číslo 42
20. 10. 2009Foto Pavel Sklenička NOVÉ STRAŠECÍ. Hned dvakrát během jediného dne museli kriminalisté v minulém týdnu vyjíždět k mrtvolám do Nového Strašecí. Úterý 13. října 2009 se tak zapsalo do kroniky města černým písmem jako den dvou sebevražd (?). Na snímku taxík se zastřeleným mužem.

 • Oblastní ODS už Nejdla nechce

  RAKOVNÍK. Starosta města Rakovníka Zdeněk Nejdl má problém. O jeho řízení pod vlivem alkoholu mluví nejen celý okres, ale už i vedení politických stran. Kromě opozice jej kritizuje i oblastní rada ODS. Vyzývá svého kolegu, aby se omluvil a vzdal kandidatury do parlamentních voleb. O setrvání ve funkci starosty bude jednat místní sněm ODS 3. listopadu.

 • Dvě mrtvoly třináctého

  NOVÉ STRAŠECÍ. Úterý třináctého by se od minulého týdne mohlo v Novém Strašecí zvát černým dnem. Nestává se asi příliš často, aby se v jedné lokalitě našly během čtyřiadvaceti hodin hned dvě mrtvoly. Právě takového nálezu se dočkalo jindy tak poklidné městečko, jakým je Nové Strašecí.

 • Nepotřebujeme kalamitu

  RAKOVNÍK (lep). Během uplynulého týdne došlo na mnoha místech naší republiky ke kalamitní situaci. Napadané vrstvy sněhu znemožnily některým dětem i cestu do školy. Přestože se tato situace Rakovníka vyhnula, v pátek to na mnoha rakovnických školách vypadalo tak, jakoby s postiženými oblastmi chtěly držet krok. Učilo se totiž jen málokde.

 • Za smrt řidiče rok s podmínkou

  RAKOVNÍK. K trestu odnětí svobody na jeden rok s podmíněným odkladem jeho výkonu na zkušení dobu tří let byla Okresním soudem v Rakovníku odsouzena devětatřicetiletá řidička vysokozdvižného vozíku, která 26. 11. 2008 usmrtila v areálu Královského pivovaru Krušovice řidiče kamiónu ukrajinské národnosti.

 • Nesouhlasí s pazdernou

  RAKOVNÍK. Vedení města Rakovníka nesouhlasí s vyzněním článku „Léčí děti v obecní pazderně“ z předminulého Raportu. Podle tiskového mluvčího Jana Poláka projevila zájem o odkoupení nemovitosti sama lékařka.

 • Do Strašecí objížďka

  RUDA, NOVÉ STRAŠECÍ (ps). Od příštího pondělí čeká řidiče, kteří jezdí pravidelně z Rakovníka směrem na Prahu, nepříjemná komplikace. Od 26. října bude až do 21. listopadu uzavřena silnice z Rudy do Nového Strašecí.

 • Skryje prohrály soud o školu

  RAKOVNÍK. Boj o pozemky u bývalé skryjské školy, na něž bylo před několika měsíci zapsáno duplicitní vlastnictví, skončil ve čtvrtek u okresního soudu pro Skryje neradostně. Obec prohrála. K rozsudku se ale odvolá, takže další soud, který bude o vlastnictví nemovitostí rozhodovat, bude krajský.

 • Světový šampión z Modřejovic

  MODŘEJOVICE/BRATISLAVA. Psí puberťák z Modřejovic to na Světové výstavě psů v Bratislavě pořádně natřel konkurenci. Devatenáctiměsíční dlouhosrstý standardní jezevčík Derrick du Chene Daniele se stal na výstavě světovým vítězem, světovým vítězem WUT a klubovým vítězem. Co výstava, to největší úspěch.

 • Jazzová víla v dixielandovém vlaku

  RAKOVNÍK. Pokud byl letošní první jazzový večer zamýšlen jako zahřívací, dá se bez přehánění říci, že se dramaturgii vytrhly otěže z rukou. Volbou kvartetu zpěvačky Petry Ernyeiové (coby hlavního hosta) a Brass Bandu bylo zaděláno na večer plný překvapení a (nejen hudebních) kontrastů. V diváckém hodnocení se koncert rovnal náloži ekrazitu.

 • Teď nám nevládne vláda, ale krize

  S žáky ZŠ a gymnázia v Novém Strašecí nejen o politice Str. 7

 • Všechno, co se dá okecat, ho baví

  Ondra Lechnýř s Danem Parobkem žonglovali na Sicílii, v Maďarsku i pro ODS Str. 11

 • Je-li žák připraven, učitel se dostaví

  tvrdí Petra Janů v rozhovoru pro Raport Str. 11

 • Sto let elektrifikace nezabudického mlýna str. 4

  Rozhovor s novostrašeckým farářem str. 4

  Taneční v tělocvičně str. 8

  Ochutnejte čerstvé mléko str. 8

 • Uprchl do pasti

  RAKOVNÍK (peg). Mladý muž ve Škodě 105, který se pokusil v úterý dopoledne ujet policistům, se chytil do pasti. Když ho totiž chtěla hlídka v Ottově ulici zkontrolovat, šlápl na plyn a ujížděl po nábřeží T. G. M. Zastavila ho až slepá ulice u banky. Policisté zjistili, že šestadvacetiletý muž z Rakovnicka nevlastní řidičský průkaz, okresní soud na něj vydal příkaz k zatčení, registrační čísla u Škody 105 patří k jinému vozidlu a „stopětka“ je kradená. Zmizela 6. října z Českobudějovicka. Policie kradené auto zajistila a muže převezla do policejní cely a následujícího dne do vazební věznice.

 • Výpadek 20 miliónů

  RAKOVNÍK (ps). Finanční krize se začíná projevovat i na plnění rozpočtu města Rakovníka. „Situaci sleduji od začátku roku. Z hlediska daňové výtěžnosti se jako nejhorší jeví měsíc září. Celkově to zatím vypadá, že budeme mít o dvacet miliónů menší výtěžek z daní. Z toho DPH dělá 10 miliónů, zbytek je daň ze závislé činnosti a další daně od firem a podnikatelů,“ vypočítává starosta Zdeněk Nejdl. Kromě sdílených položek ze státního rozpočtu se ale ostatní položky vyvíjejí příznivě a město nemusí činit žádná další opatření. „V příštím roce sice začneme splácet úvěr, kde budou splátky činit asi 10 miliónů Kč ročně, na druhou stranu zahájíme prodej bytů v Malinovského ulici, takže by se to mělo vyrovnat,“ uvažuje starosta. O určitém poklesu poptávky svědčí také nižší výběr poplatků za vjezd na náměstí. „Zatímco vloni jsme vybírali v průměru 324 tisíc Kč měsíčně, letos je to zatím 301 tisíc Kč. Ale očekáváme, že v závěru roku se čísla opět o něco zvýší,“ uzavírá starosta.

 • Šetří kauzu odboru

  RAKOVNÍK (peg). Kauzou rakovnického odboru dopravy se od minulého týdne zabývá policie. Vedoucí odboru František Fröhlich podal na své dva podřízené trestní oznámení pro podezření z trestného činu pomluvy. Policie má nyní měsíc na to, aby prošetřila, zda byla naplněna skutková podstata tohoto trestného činu či nikoli.

 • WC s otazníkem

  RAKOVNÍK (ps). Město Rakovník chce vybudovat nové veřejné WC v areálu městské tržnice. Stávající záchodky V Brance si město pronajímá od soukromníka, proto do zařízení nechce nijak zásadně investovat. Stavba nových veřejných záchodů v rámci tržnice má ale zatím háček. Do areálu se prochází soukromým průjezdem a majitel, který je tak účastníkem stavebního řízení, městu zatím nedal souhlas. „V současné době řešíme i pronájem tržnice, o který nás požádal provozovatel restaurace Špejchar. Zároveň bychom chtěli tržnici modernizovat podle projektu architekta Zusky. Stavební řízení je zatím otevřeno, čekáme i na stanovisko památkářů. Cílem ale je zlepšit prostředí tržnice a zlepšit situaci ohledně městských veřejných WC,“ uvedl tiskový mluvčí Jan Polák.

 • Místo habrů platany

  RAKOVNÍK (ps). Zeleň v Malinovského ulici velmi výrazně mění svoji tvář. Namísto 18 habrů, které byly minulý týden pokáceny, bude vysazeno 28 platanů. „Zhruba 80 procent stávajících dřevin je proschlých. Stromům škodí mimo jiné solení vozovky, exhalace i psí exkrementy, které se v tomto místě využívaném k venčení psů vyskytují ve velmi silné koncentraci. Nová zeleň je vůči těmto vlivům odolnější,“ vysvětlil tiskový mluvčí města Jan Polák. Zakázku v ceně 370 tisíc Kč zajišťuje firma Arborea. Vysazeny budou zhruba dvoumetrové stromy o obvodu 16 až 18 cm.

 • Opraví tři ulice

  RAKOVNÍK (ps). Ještě do konce roku by měly být opraveny povrchy tří rakovnických ulic. Do plánu oprav byly dodatečně zařazeny rekonstrukce Kollárovy, která bude stát 1,9 miliónu Kč, oprava povrchu na Bezděkově za 789 tisíc Kč a oprava ulice Nad Tržištěm za 914 tisíc Kč. „V rozpočtu města vznikla finanční rezerva poté, co jsme obdrželi navýšení dotace na rekonstrukci čistírny odpadních vod, a také kvůli prozatím odložené rekonstrukci Bořivojovy ulice a sídliště Generála Kholla, kde jsme zatím nezískali uvažovanou dotaci,“ vysvětlil starosta Zdeněk Nejdl. Všechny tři zakázky zrealizuje společnost Froněk.

 • Vánoce zářivější

  RAKOVNÍK (ps). Vedení města se rozhodlo dokoupit nové vánoční ozdoby a světelné efekty v celkové ceně 136 tisíc Kč. „Každoročně je potřeba něco obnovit, vyměnit rozbité věci apod. Letos jsme se rozhodli pro novou svítící dekoraci na budovu radnice a svítící rampouchy na Pražskou bránu,“ popisuje tiskový mluvčí města Jan Polák. Vánoční strom bude tentokrát cestovat jen několik stovek metrů. Kácet se bude jedle u Domu osvěty.

 • Parkování s veřejností

  RAKOVNÍK (ps). Město si nechalo zpracovat studii dopravní situace ve svém centru a v ulicích kolem Husova náměstí. Navrhovaná opatření chce ale nejprve prodiskutovat v komisii, kterou vytvoří zástupci dopravního inspektorátu Policie ČR, městské policie a odboru dopravy. Názor komise pak bude předložen i široké veřejností a veřejně projednán.

« Zpět