Skryje prohrály soud o školu
RAKOVNÍK. Boj o pozemky u bývalé skryjské školy, na něž bylo před několika měsíci zapsáno duplicitní vlastnictví, skončil ve čtvrtek u okresního soudu pro Skryje neradostně. Obec prohrála. K rozsudku se ale odvolá, takže další soud, který bude o vlastnictví nemovitostí rozhodovat, bude krajský.
Než ve čtvrtek vynesla soudkyně Marie Faltýnová rozsudek, proběhlo zhruba 2,5hodinové jednání. Jako svědek se dostavil bývalý skryjský starosta Pavel Souček. Ten měl svědčit už při květnovém stání, tehdy se ale pro nemoc omluvil. Starostou byl v letech 1990-2002. Tedy v letech, které byly pro posouzení vlastnictví klíčové. A to vzhledem k platnosti zákonů a předpisů, podle nichž si stát svůj právní nárok na pozemky vykládá.
V roce 1990, kdy Pavel Souček do funkce nastoupil, byl na katastru nemovitostí zapsán jako vlastník školy a přilehlých pozemků ONV Most. V době totality totiž byla škola po zrušení pravidelné školní docházky využívána jako škola v přírodě pro děti z Mostecka. „Když jsem do funkce nastoupil, tak už ale budovu nevyužívali. Tehdy nás občané oslovili, abychom s tím něco udělali, že je škoda, když se škola nevyužívá. Most tam měl tenkrát už jen jakési dva správce, kteří objekt temperovali. V roce 1991 pak vešel v platnost zákon, který obcím umožnil návrat jejich historického majetku. Začali jsme se o tuto možnost zajímat, obrátili se na doktorku Dědkovou a usilovali o to, aby nám byla škola s pozemky navrácena. Proběhlo stání u soudu a nakonec byl majetek zapsán obci,“ vysvětlil Pavel Souček.
Protože Školský úřad Most už neměl zájem budovy a pozemky užívat, hledala obec jiné využití. V roce 1995 uzavřela smlouvu s pražským Hobby centrem, které sem začalo posílat děti do školy v přírodě. Právě to nakonec soudní mašinérii nastartovalo. A to poté, co se s obcí nedohodlo na nové nájemní smlouvě. Obec požadovala vyšší nájemné, aby měla prostředky na opravy, které od ní Hobby centrum považovalo. Krátce poté, co muselo Hobby centrum rozhodnutím soudu budovu školy vyklidit, si začal pražský magistrát skryjskou školu nárokovat. Na katastru nemovitostí byl zapsán jako druhý vlastník. Během soudního líčení (soud o vlastnictví budovy ještě uzavřen nebyl, další stání se uskuteční 26. října) se nakonec počet vlastníků rozrostl na tři, tedy ještě o stát. A následovala žaloba, kdy stát zažaloval obec o určení vlastnictví pozemků.
I když byla tato kauza otevřena později, uzavřela se nakonec dříve. Během tří jednání bylo předloženo velké množství důkazů. Další si soudkyně Marie Faltýnová vyžádala sama u Státního okresního archivu v Rakovníku a na ministerstvu školství. Měly ujasnit, zda jsou pozemky kolem školy skutečně historickým majetkem obce, či nikoli. Žádný z předložených důkazů to však s naprostou určitostí nepotvrdil. Jak na závěr vysvětlila soudkyně Marie Faltýnová, sporné pozemky nepřešly do vlastnictví obce, neboť nedošlo k naplnění jedné ze tří podmínek uvedeného přechodu. Proto rozhodla, že majitelem pozemků je Česká republika. „Žalovaná soudu neprokázala, že ke dni 24. 5. 1991 s pozemky fakticky hospodařila, že realizovala práva a povinnosti užívat tyto nemovitosti, nakládat s nimi, vést je v evidenci a udržovat je,“ vysvětlila mimo jiné v závěrečném odůvodnění.
Starostka Jarmila Pajerová odcházela od soudu zklamaná. „Předpokládali jsme, že to nebude jednoduchá záležitost. Pořád jsem ale přesvědčená o tom, i když důkazy to přesně nepotvrzují, že to je historický majetek obce. Dohodli jsme se tedy s naším právním zástupcem, že podáme odvolání ke krajskému soudu,“ říká starostka. Pokud by obec prohrála i zde, bude usilovat o převod pozemků do svého majetku. To zákony umožňují a běžně jsou obcím pozemky v jejich katastru Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových bezúplatně převáděny.
Markéta Hartlová