Foto

Šimon Pečenka ve své ordinaci

 

Pomoci se dá pouze tehdy, když člověk opravdu chce

Hypnoterapie pracuje s vaším podvědomím

NOVÉ STRAŠECÍ. Celý život se věnoval divadlu, umění, televizi. Pak jednou kvůli osobnímu vypětí vyzkoušel hypnoterapii, která ho úplně pohltila. Vystudoval kurz a otevřel si praxi. Řeč je o Šimonovi Pečenkovi z Nového Strašecí, který mnohým lidem pomáhá pomocí hypnózy léčit migrény, problémy se spánkem, úzkostí i jiné neduhy.

Co to vlastně je hypnoterapie?

Je to forma léčení, zejména psychosomatických problémů, ať už je to migréna, úzkosti, zlozvyky… Je to léčebná metoda, která pracuje ve zvláštním stavu, kterému se říká stav alfa nebo hypnotický trans v tomto případě. To je chvíle, kdy vědomá mysl odpočívá a podvědomá mysl, která má na starosti automatické činnosti člověka, je velmi aktivní a je schopná být velmi vnímavá, a s tou se v hypnoterapii pracuje. A na základě toho se vlastně následně ovlivňuje chování a činnost člověka. Dá se upravit, odmazat špatné návyky, zafixovat nové věci.

A jak se vlastně takové špatné návyky odmazávají?

Řekněme, že člověk bude dělat mnoho let úředníka a za ta léta si v podstatě zanese hlavu. Ať už je to tím, že musí brzy vstávat, nebo naopak ponocuje, je ve stresu… Většinou si vystaví obranné mechanismy, aby to všechno zvládl. Jenže to jde jen do určitého bodu, do doby, než najednou ty obranné mechanismy, to podvědomí, začne pracovat proti tomu člověku. Takže se stane, že potřebujete usnout a nejde to, nebo se brzy vzbudíte a už neusnete. A to je ten okamžik, kdy s tím začínáme něco dělat. My pak musíme tyhle obranné reflexe vymazat a nahradit zdravějšími.

Hypnoterapií lze odbourat i kouření. Jak toto v praxi funguje?

Prvotní je potřeba vědět, u zlozvyků to platí trojnásobně, že je člověk opravdu odhodlaný přestat. Pokud přijde někdo, koho například poslala manželka, tak nikdy kouřit nepřestane, protože nechce. Podstatné je, že ten člověk přestat chce. To, jestli má slabou nebo silnou vůli, je jedno, s tím už se dá pracovat. Ale musí chtít. Pak hledáme důvod, proč začal kouřit. Na úvod každý klient vyplní dost rozsáhlý dotazník, který o něm mnohé prozradí a pomůže mi ho poznat. Pak začneme pracovat s tím, co jsme zjistili. Začneme odbourávat cigarety tím, že mu vsugerujeme, že cigarety jsou jed, že mu je cigaretový kouř nepříjemný… Jemu se to pomalu bude usazovat v podvědomí. A je potřeba říci, že to není nikdy ze dne na den. U některých lidí jsou to 3 sezení, ale u některých 8, 9 sezení.

Používají se k tomu nějaké pomůcky?

Ano, já jim říkám vypínače, kterými lze posílit vůli. V praxi to pak vypadá tak, že když přijde neodolatelná chuť na cigaretu, tak něco stisknu, dotknu se prsty a chuť zmizí. Protože v hypnóze tomu dotyčnému do podvědomí zadám, že když sepne vypínač a z zhluboka se nadechne a vydechne, tak chuť na cigaretu odezní. Nebo se dá vyvolat sugesce, že když se dotknete cigarety, tak se vám vybaví obraz něčeho odporného a bude to trvat až do chvíle, než ji pustíte. Jsou to takové drobnosti, které utvářejí celek.

Foto

Svému hypnoterapeutovi musíte věřit. Na snímku Šimon Pečenka a Petr Kutheil

 

A nemůže být hypnóza nebezpečná?

Vůbec ne. Předseda Českého spolku hypnoterapeutů vždycky říká: „Nejhorší, co se může stát, je to, že se nestane nic.“ Jinak to může být vždycky jen lepší. Je to tím, že když se dostanete do hypnotického transu a já vkládám informace do vašeho podvědomí, tak pak se probudíte a šéfem je zase vědomí, které vše vyhodnocuje a nedovolí vám udělat něco, co opravdu nechcete. Stejně jako s tím kouřením. Když opravdu nechcete, nejde to. Protože vědomí je vždycky silnější.

Co všechno na sebe lidé v hypnóze prozradí?

Leckdo si myslí, že hypnóza je jako detektor lži, ale tak to rozhodně není. Když někdo přijde na hypnózu a má nějaké niterní tajemství, které se bojí říct, tak ho ani v transu neřekne. Když je člověk v transu, vůbec mluvit nemusí, já ho jen vedu tím jeho podvědomím na místo, kde si ten prožitek může znovu zpracovat bez jediného slova.

Co jste musel absolvovat, abyste se stal hypnoterapeutem?

V Česku oficiálně obor hypnoterapie existuje, ale podle živnostenského zákona nemůže být živností. Takže buď je to součást psychoterapie nebo když provozujete pouze hypnoterapii, tak fungujete tzv. na DIČ. Studoval jsem certifikovaný kurz u Českého spolku hypnoterapeutů pod vedením Martina Švermy, což je dlouholetý psychoterapeut a hypnoterapeut. Měl jsem obrovskou výhodu v tom, že jsem se o ten obor zajímal už v minulosti. Odpadla mi práce s hlasem, kterou znám už z konzervatoře a podobně... Studium se zakončuje zkouškou, kde člověk musí ukázat teoretické znalosti a praktické dovednosti. A na základě toho mi byl propůjčen titul C.Ht. – certifikovaný hypnoterapeut.

Můžete každého člověka zhypnotizovat?

U nás v „české“ škole se říká, že asi 80 % lidí se dá dovést do nějakého stavu hypnózy. Jsou tři stavy – lehký nebo mělký, střední a hluboký. Do velmi hlubokého transu se dají uvést tak tři lidi ze sta, kteří se dostanou do samnambulního stavu hypnózy, a to jsou ti, co dokážou v hypnóze téměř cokoli. Ti mohou v hypnóze chodit, mít otevřené oči a zůstat přesto v transu. Na druhou stranu americká studie Miltona Ericksona tvrdí, že je možné uvést kohokoli do hypnózy, jen je potřeba najít tu správnou cestu. Co já mám zatím zkušenost, tak jsem kromě jednoho jediného člověka do hypnózy odvedl všechny. Ale věřím, že by to šlo i u něho, ale byl by potřeba trénink. Je to stejné jako třeba s posilováním. Na poprvé také nezvednete stejnou zátěž jako po několikátém tréninku. A stejné je to s transem.

Jak je to tedy při nejrůznějších show, kde se na vybraných divácích zkouší hypnóza?

Představení, která jsem já viděl a byl tam vybraný člověk z publika, tak to nebyla přímo hypnóza, ale pouze zkouška hypnobility. To znamená, jak reaguje vaše podvědomí na můj hlas, jestli udělá to, co já chci. A tam je 80 % šance, že se to stane. Pokud má člověk udělat něco víc, je podle mých zkušeností potřeba nějaká předchozí příprava.

Je o hypnoterapii ze strany klientů zájem?

Foto

Zrelaxovat se do hypnózy chodí i Petr Kutheil známý z televizní show Hlas Československa a tanečnice Markéta Šandová

 

Ano. I když je situace jaká je – musíme dodržovat dezinfekci, respirátory, tak už i s tím se dá pracovat. Je to sice nepříjemné, ale jinak to teď bohužel nejde.

S jakými problémy za vámi klienti nejčastěji přicházejí?

Je toho spousta. Ale nejvíce jsou to problémy se spánkem, migrény, a teď určitě úzkosti.

Slyšela jsem, že hypnózou se dají léčit třeba i bradavice.

Stanislav Kratochvíl uvádí, jak to v praxi funguje. Když máte člověka v transu, tak mu dáváte do podvědomí, že tělo je zdravé a že ta konkrétní místa – bradavice k tělu nepatří, jsou zbytečné. Takže podvědomí dostává informaci nevyživovat, ignorovat, zjednodušeně řečeno. A skutečně tělo je přestane vyživovat a ony uschnou a upadnou. Obdobně se pracuje takto i s exémem nebo třeba s fantomovými bolestmi. A u dětí je to nejúčinnější. Je to tím, že nemají kritický mozek, respektive vědomí, takže vám lehce přistoupí na tu „hru“. Hned jim běží fantazie a nehodnotí, jestli je to možné. Takhle se dá odstranit třeba kousání nehtů, pomočování, a jde to velmi rychle.

Když pak někomu pomůžete, je to asi velice nabíjející pocit?

Určitě. Je to stále výměna energie. Já sice odvedu svoji práci, ale pořád je tam nějaká ta přidaná hodnota. A když pak vidím nějaký posun, dělá mi to obrovskou radost. To je právě to, co mě na hypnoterapii zaujalo. I když jsem pro někoho takový „našeptávač do ouška“, tak vidím ty reálné výsledky.

Renáta Fryčová

 

Pokud byste si chtěli hypnoterapii vyzkoušet i vy, obraťte se na Šimona Pečenku

Tel.: 775 315 389, 704 155 246,

email: simon.pecenka@seznam.cz

Více info najdete na webu:

https://www.ihypnoterapie.cz

« Zpět