Foto

Jana Prokopová

 

Se zdravým duchem zdravé tělo. Místo léků nasadila cvičení

Tchaj-ťi a čchi-kung jí pomohly k uzdravení

Jste unaveni? Trápí vás zdravotní obtíže nebo se jen prostě chcete cítit lépe? Potom si zkuste zacvičit čchi-kung. Čínské cvičení zaměřené na správné proudění životní energie v těle. V Rakovníku ho již několik let předcvičuje Jana Prokopová (61 let) ze Senomat. Nedávno prošla kurzem učitel čchi-kung, což je styl zdravotního cvičení čchi-kung (orel v hnízdě) a své poznatky chce předávat dalším lidem. Když Jana Prokopová pracovala ve státní správě jako úřednice, zasáhly ji zdravotní obtíže a nastoupila do invalidního důchodu. Nesmířila se ale s tím, že celý život bude užívat spoustu léků a a navždy ji bude provázet bolest. Rozhodla se proto hledat alternativní řešení. Pomoc našla v čínském cvičení zvané tchaj-ťi a následně ve cvičení čchi-kung.

Jaké zdravotní problémy vás trápily, když jste se rozhodla hledat alternativu v čínském cvičení?

V roce 2000 jsem se dostala do invalidního důchodu, protože jsem měla přes 7 let zánět žaludku a neustálé blokování krční a bederní páteře. Poté se přidaly ještě deprese. Kdybych tenkrát věděla, co vím dnes, že žaludek je druhá hlava, že všechny ty starosti a emoce, které nemůže vyřešit hlava, nestráví ani žaludek, chovala bych se k sobě určitě jinak. Sokolové mají heslo: ve zdravém těle zdravý duch. Já si dovolím říci: se zdravým duchem zdravé tělo. Ale na to všechno jsem přišla až po určité době. Došlo mi to, až když mě ty zdravotní potíže opustily.

Proč jste si na začátku vybrala zrovna tchaj-ťi?

Na tchaj-ťi mě zaujaly ty krásné, ladné, pomalé pohyby. Když vidíte čínské důchodce, jak cvičí v parcích a jak jsou uvolnění, je to nádhera. Mají v tváři takový nadpozemský výraz. Zaujalo mě, jak jsou vitální. Potřebovala jsem udělat něco se svým zdravím, ale nelíbil se mi způsob léčení u nás. Naštěstí se od toho už ustupuje, ale dlouhou dobu řešili lékaři vždy jen jednu část pacienta, ale nebrali člověka jako celek. Klasická léčba mi nepomáhala, a tak jsem se rozhodla pro změnu. Vzít zodpovědnost za své zdraví do vlastních rukou. Každý se sebou můžeme něco dělat, jde jen o to, jestli máme odvahu a vůli to udělat.

Jak jste přišla na čchi-kung?

My Evropané jsme hodně zvídaví. Na východě poslouchají svého mistra a dělají, co jim řekne. My chceme vědět, proč, jak a nač to máme dělat. Já jsem tchaj-ťi i staré formy čchi-kungu cvičila přes tři roky. Nejprve na Kladně, pak v Rakovníku. Vždy to ale bylo jen takové útržkovité, od někoho, kdo to také někde viděl. Ale neměla jsem k tomu ten návod, abych věděla, proč jaký pohyb dělat a na co má vliv. Tak jsem hledala na internetu a našla cvičení čchi-kungu ve stylu Orel v hnízdě. Při prvním semináři v prosinci 2011 jsem zjistila, že tam můžu dostat právě ten návod, který celou dobu hledám. Každý pohyb nám byl vysvětlen v souvislostech, dělali jsme si poznámky, dostávali studijní materiály.

Udělala jste si také lektorský kurz na tuto metodu?

Foto

Cvičení v Žihli – Poustky.

 

Ano. 1. učitelský kurz učitel čchi- kung (akreditovaný MŠMT) začal loni v říjnu a končila jsem letos v červenci zkouškami. Na kurzu jsme měli třeba také anatomii, protože i ta je důležitá. Jak už jsem říkala, člověk se musí brát jako celek. Nejen duše, ale i tělo, a naopak. Kurz jsem si udělala, protože si myslím, že Orel v hnízdě může být ku prospěchu i ostatním lidem.

Pro koho je čchi-kung vhodný?

Cvičení je vhodné pro všechny věkové kategorie, i pro lidi se zhoršeným zdravotním stavem. Jedna moje kolegyně má na cvičení starší paní na vozíku a cvičí také s třemi mladými muži s downovým syndromem. Dá se cvičit i na židli. Je to cvičení zaměřené na proudění energie v těle. Pohyby odstraňují omezení a bloky v proudění energie, jež způsobují energetickou nerovnováhu a jsou příčinou tělesných a duševních nemocí v těle. Pro vnímání energie ve svém těle je potřeba se uvolnit a snažit se přesně provádět cviky. Díky cvičení dokážete být sám sebou a svobodný. Zastavit se v tomto šíleném a uspěchaném světě a nepotřebujete k tomu fitko, ani žádné jiné nářadí.

Vy také masírujete a předcvičujete zdravotní cvičení?

V roce 2007, po manželově autonehodě, jsem si udělala první masérský kurz, abychom se s následky nehody mohli poprat po svém. Manžel měl vážná zranění, hodně zlomenin a nemohl chodit. Dnes masíruji uvolnění páteře a šíje. Provádím i lymfatické masáže, které pomáhají k čištění těla, hojení a jsou účinné proti otokům. Ke zdravotnímu cvičení jsem přistoupila jako žena ve zralém věku, kdy jednoduché cviky podle paní Mojžíšové udělají každému dobře.

Kam si za vámi mohou lidé přijít zacvičit?

Již čtvrtým rokem cvičím v Rakovníku na Nábřeží T.G.M. Je to rohový dům se vchodem směrem od úřadu práce. V prvním patře mám pronajatou cvičební místnost, kde předcvičuji zdravotní cvičení a čchi-kung. Zdravotní cvičení předcvičuji také v Šanově, kam jezdíme s ženami ze Senomat, a také v Lužné na nádraží. Dvakrát do roka pořádám cvičení v přírodě. Jezdíme do Žihle- Poustek. Ráno probíhá zdravotní cvičení čchi-kung. Odpoledne si zpestříme vždy nějakým výletem a večer si povídáme. Někdy o čakrách, jindy zpíváme mantry, nebo provádíme řízené relaxace na uvolnění těla a mysli.

Renáta Fryčová

Přijďte si zacvičit!

Ráda bych pozvala čtenáře Raportu na veřejnou hodinu čchi- kung Orel v hnízdě v Centru zdravého tělocviku, Ottova ul., v sobotu 26.října za od 9.00 a 10.30 hodin. Z důvodu menších prostor prosím o nahlášení účasti. Bližší informace na 604 244 885, email hokabo@seznam.cz. Těším se na vás.

« Zpět