Foto

Karel Rais alias youtuber Karlos.

 

Začalo to nástěnným kalendářem studentské firmy

I zemědělství má svého youtubera

Zemědělství není pro mladé lidi moc velký hit. Lopocení na poli bez ohledu na svátky a víkendy, bláto a prach, nevyzpytatelné počasí, které může veškerou snahu zhatit... Koho by něco takového lákalo? Mladých bláznů do zemědělství je jen hrstka. Jednadvacetiletý Karel Rais z Janova je k jedním z nich. Patří k bláznům do zemědělské techniky, kterou v posledních letech propaguje na sociálních sítích. Jeho koníček odstartovaly už v dětství modely traktorů, pak vystudoval zemědělské učiliště v Novém Strašecí (obor opravář zemědělských strojů s maturitní nástavbou provozní technik) a nyní prodává zemědělskou techniku v Senomatech. Zajímavé ale je jeho propagátorské počínání ve volném čase. Jeho facebooková stránka Zemědělci ČR a SK v Evropě má přes 30 tisíc sledujících a Youtube kanál Karlos videa, na němž představuje nové i staré zemědělské stroje nebo průběh polních prací, 1 300 odběratelů. Díky nim byl nyní vyslán na veletrh do Paříže.

Proč tě ze všech možných druhů techniky oslovily právě traktory?

Táta je traktoristou u zemědělské firmy v Kounově, takže jsem s ním odmala v traktoru hodně jezdil. Vozil mě s ním i do školky a první roky do školy, než jsem byl starší a začal jezdit sám autobusem. Traktory byly i mojí nejoblíbenější dětskou hračkou. Máme to stejné s mým mladším bráchou. I když si s nimi už samozřejmě nehrajeme, zůstala nám z dětství pěkně velká sbírka. Škoda, že se modely nedají nazvětšovat, to bychom měli největší zemědělské družstvo na Rakovnicku (směje se).

Coby učeň novostrašeckého učiliště jsi v rámci školního projektu vyrobil svůj první traktorový kalendář. Tím to všechno začalo?

Vlastně ano, tehdy mě napadlo, že bych svoji zálibu mohl nějak využít a věnovat se jí i po jiné stránce. Školní projekt byl o tom, že jsme měli založit firmu, vytvořit nějaký výrobek a ten pak na veletrhu studentských firem prodávat. Měl jsem v archivu pár fotek traktorů, tak jsme z nich se spolužákem dali dohromady kalendář. Já jsem nakonec nezůstal jen u jednoho a pokračoval v tom. Ještě jsem to rozšířil o výrobu zemědělských triček a samolepek.

Od té doby jsi začal s focením traktorů?

Začal jsem s tím v roce 2012, o rok později jsem založil zemědělskou stránku na Facebooku, která už má přes třicet tisíc sledujících. Nejdřív jsem fotil jen na mobil, pak jsem přešel na starší foťák, který měli rodiče, potom jsem dostal trochu lepší foťák a nakonec jsem si před třemi lety koupil vytouženou zrcadlovku, kterou mám doteď. Dají se na ni točit i videa. Můj nejnovější přírůstek je speciální outdoorová kamera, která se může připevnit přímo na stroje. Tím, že už mi prodej triček a kalendářů a reklamy na Youtube kanálu něco vynášejí, můžu vylepšovat svoje vybavení. Všechno si točím, stříhám a zpracovávám sám.

Fotíš skutečné traktoristy při práci, jsou s tím svolní? Nevadí jim, že tak trochu dělají fotomodelky?

Zatím jsem se setkal jen s pár lidmi, kteří řekli ne. Ale většinou s tím nemají problém. Někteří jsou nadšení z toho, co dělám, některým je to vlastně jedno, protože v kabině stejně nejsou moc vidět. Nechci fotit pořád stejné traktory, pak se toho člověk přesytí, takže fotím a točím veškerou zemědělskou techniku při různých polních pracích. Zatím hlavně na Rakovnicku a Lounsku.

Dalo by se říci, že jsi našel „mezeru na trhu“?

Asi jo, je to tím, že moc mladých lidí zemědělství nepřitahuje, takže není moc takových, kteří by dělali stejnou věc jako já. O moji práci je tak zájem už i mezi firmami.

Jak došlo na nabídku vyjet na veletrh zemědělské techniky do Paříže?

Ani sám nevím, jak se to všechno seběhlo. Díky zemědělské stránce na FB mě před dvěma lety oslovili z veletrhů v Brně s nabídkou spolupráce. Dělám jim na své stránce reklamu na zemědělský veletrh Techagro. A letos mě navíc oslovila firma, která má na starosti propagaci francouzských veletrhů u nás republice. Sdílel jsem jejich příspěvky a oni mi nabídli, že bych se mohl zajet podívat do Paříže, udělal tam fotky a video a šířil to dál mezi své fanoušky. To mě posunulo zase o krok dva dopředu. Byl to zajímavý veletrh, kde byly představeny i novinky, které u nás zatím neznáme. Navíc jsme se domluvili na další spolupráci a naskytla se mi tam příležitost fotit pro jednu českou firmu její stroje, které se specializují na zpracování půdy. Zatím je to v jednání. Bylo by fajn, kdyby mě jednou můj koníček byl schopen i uživit.

Máš nějakou oblíbenou značku zemědělské techniky?

V tomhle jsem spíš nestraník. Zajímají mě všechny novinky, které se objeví. Výrobců traktorů je spoustu. Trochu jako srdcová záležitost je ale asi český výrobce Zetor.

Jak to že sám nemáš žádný traktor?

Bydlím ještě u rodičů v bytovce, takže bych ho neměl kam dát. V budoucnu na to ale určitě dojde. S traktorem jezdím jen při chmelových brigádách. Víc mě to ale baví s foťákem než za volantem. To je zajímavější, člověk musí hledat zajímavé detaily, zajímavé prostředí a situace, aby to mělo nějaký nápad a zaujalo to i člověka, kterého traktory neberou.

Markéta Hartlová

« Zpět