Foto

Tomáš předává své zkušenosti ze střelby lukem.

 

Pro Hanku a Tomáše se jejich velký koníček stal i prací

LARP není jen hra, je to životní styl

Hanka a Tomáš (Bagr) Neugebauerovi jsou obyčejní lidé s neobyčejnou zálibou. Tou je hra LARP, která je před šestnácti lety svedla dohromady. Dnes s dětmi žijí ve Hředlích na statku Hůrecký dvůr, který pojmenovali podle vesnice Hůrka z knížky J. R. R. Tolkiena Pán prstenů. Tomáš vyrábí zbraně pro LARP a s Hankou provozují i internetový obchod Hůrka, kde prodávají své výrobky. Mají také kamennou prodejnu v Praze, která se jmenuje U Hobitů. V Hůrecké dílně pořádají i workshopy lukostřelby, šermu nebo učí zájemce vyrábět zbraně. Kromě toho vedou kroužek Hraničářů a pořádají letní tábory pro děti a bitvy pro dospělé.

LARP je vlastně akční hra. Hra, do které se reálně zapojíte. „Jsou to hry, při kterých se člověk buď vžívá do nějaké role, nebo si jede zabojovat v historickém stylu. Lidi většinou znají železný šerm a historické bitvy. A to je rozdíl mezi námi. My to děláme pouze pro sebe. Nehrajeme pro publikum, nevíme, jak to dopadne,“ vysvětluje Hanka a dodává: „Oblečeme si kostým a prožíváme buď nějaký příběh, anebo jde o hru v nějakém prostředí, a užíváme si improvizaci. Pak jsou také hry, kde jde především o ten boj. Člověk má několik životů, hraje si na armádu a snaží se vyhrát. Zastřílet si a zabojovat.“

Koníček na celý život

Do LARPu se oba zamilovali už v mládí. Tomáš se k němu dostal přes knihy. „Hráli jsme Dračí doupě a pak přišla zmínka, že je někde nějaká bitva. Tak jsme se s kamarády asi v šestnácti sebrali a vyrazili. Chytlo mě to a baví mě to dodnes,“ vypráví. Hanku zase k zálibě přivedla rodina. „Moje máma se věnuje elfím jazykům. Byl to její koníček a i nás pak seznámila s lidmi, kteří pořádají takovéto akce.“

A protože LARP je součástí jejich života, pořádají i nejrůznější bitvy pro ostatní lidi s podobnou zálibou. Na tu největší si přijelo zabojovat devět set lidí. Ve Hředlích pořádali už čtyři ročníky podobné bitvy. „Na poli se postavilo město a lidi spolu bojovali v uličkách. Ty se vytvoří tak, že se vyvrtají díry do země, do nich se dají kůly a mezi ně jsme natáhli netkanou textilii,“ vysvětlil Tomáš. „Byly tam i mosty a věže, ze kterých se dalo střílet. Bagr stále vymýšlí a dělá nové a nové vychytávky. Je to hodně strategické. Dá se využít jednak plán města i různé bariéry,“ dodává Hanka.

Foto

Hanka v kostýmu se svým nejmladším synem.

 

Výroba zbraní

Tomáš dokonce vyrábí zbraně pro hry v přírodě, a to už několik let. Nejprve to byl jeho koníček, pak měl veliké štěstí a ze záliby se stala práce. „Nejprve jsem dodávali zboží do jednoho pražského obchůdku, který se s tímhle snažil prosadit. Pak ten obchod skončil a my jsme si řekli, že bychom to mohli rozjet sami,“ vzpomíná na začátky Tomáš. Vyrábějí meče, luky, šípy a štíty. Protože hru sami hrají, na zbraních si dávají velice záležet. U LARPu je důležité, aby zásah zbraní nezpůsobil hráčům žádná zranění. Je to totiž o zábavě, ne o reálném boji. „Děláme meče, které jsou měkčené. Nejsou ze dřeva ani ze železa. Mají laminátové jádro a na tom je pěnová hmota. S šípy po sobě střílíme, takže mají také ochranné hlavice,“ vysvětlil. Výroba zbraní zabere různě dlouhou dobu. Obyčejný meč vyrábí Tomáš zhruba hodinu a půl, pokud jde ale o práci na zakázku, nejrůznější ornamenty a zdobení zaberou času podstatně více. Tomáš dokonce sám vymyslel konstrukci mečů, tak aby byly pro hru co nejpraktičtější. „Je to můj nápad. Sehnal jsem materiál a dotáhl nápad do konce. Od té doby děláme meče tímto stylem. Prodáváme i samotný materiál, takže si každý může udělat zbraň i sám doma. Není to žádný složitý systém, zručný člověk to bez problému zvládne.“

O Tomášovy „patenty“ mají zájem i LARPaři ze zahraničí. „Já jsem velmi pyšná na Bagrovou opakovací kuši na šipky s bezpečnostní hlavicí, o plány na její konstrukci nám psali až z Izraele,“ vypráví Hanka. Přesto mají zákazníky hlavně z Česka. Je to tím, že v každé zemi se LARP hraje trošku jinak. „U nás se šermuje jinak než v zahraničí. Protože tady se to hodně prolíná s železným šermem a lidi opravdu šermují. Nedělají to jen na oko, proto ty zbraně musí něco vydržet,“ vysvětluje Hanka. Proto jsou na Němce nebo Francouze české meče moc tvrdé a těžké. „Děláme zhruba dvacet zbraní do týdne, ale kdybychom jich dělali čtyřicet, tak teprve vykryjeme poptávku,“ prozradil Tomáš.

Kroužky a tábory

Mimo bitev a výroby zbraní vedou i kroužky pro děti a pořádají letní tábory. Jelikož Hanka chová koně a má i jezdecký klub, při hraničářských táborech si děti vyzkouší jízdu na koni. Ale ta není nejdůležitější dovedností. „Hraničáři jsou otevřená skupina. Pořádáme různé víkendové a jiné akce pro nováčky na bitvách a LARPech. Pořádáme víkendy lukostřelby, šermu a skupinového boje i workshopy na výrobu kostýmů nebo zbraní. A hlavně všichni společně jezdíme během roku na různé akce a společně nejen hrajeme, ale i stanujeme a vaříme,“ vysvětlila Hanka. Tábory jsou určeny jednak zkušenějším hraničářům, ale také úplným začátečníkům. Vloni si dokonce pro tyto účely pořídili les na Kokořínsku a letos se tam uskuteční hraničářský tábor a několikadenní LARP. „Tábor je koncipován jako skutečný hraničářský výcvik. Bydlí se v opravdovém táboře, žádné chatky, žádná teplá voda a především žádné mobily nebo internet. Vaří se na ohni, příprava tábořiště, rozdělávání ohně a příprava dříví je součást výcviku. Děti se učí dovednostem, jako je šerm, lukostřelba, stopování, plížení a trpělivost, když třeba v úkrytu čekají na vhodný okamžik při loveckých hrách. Formou zážitkových her si osvojují také první pomoc, poznávají léčivé nebo jedlé rostliny, učí se základy orientace a přežívání v divočině. V táboře jsou i hraničářští poníci, kteří jsou nedílnou součástí výcviku. To vše ke konci využijí na pochodech, při přepadení a v různých dalších nepředvídaných situacích, které je v průběhu desetidenního výcviku potkají,“ vypráví.

Hanka a Tomáš mají tři děti, tři malé kluky. A i oni se už pomaličku zajímají o LARP. „Nijak cíleně je k tomu nevedeme, ale jezdí s námi na tyhle akce a taky rádi střílí. Jsou to zkrátka kluci a baví je to. Náš čtyřletý Matýsek přestřílel spoustu starších střelců tím, jak instinktivně střílí od mala,“ říká Hanka. Manželé Neugebauerovi si svůj sen plní po krůčkách na statku Hůrka ve Hředlích. Mají spoustu elánu a nadšení, takže je jen tak nic neodradí.

Renáta Fryčová

LARP

Název pochází z anglického Live Action Role Play. Jde o hru, kde každý člověk ztvárňuje nějakou postavu, účastníci se převlékají do dobových kostýmů a plní určité cíle. U Hanky a Tomáše se jedná o středověké bitvy.

« Zpět