Foto

Hasiči pátrají po ztracené třídě, její zmizení nebylo plánované.Ukázalo se, že jen vyrazila na vycházku.

 

„Speciálku“ zapálil vyšinutý člověk, mimo plán cvičení hledali hasiči i ztracenou třídu

Fingovaný požár uvěznil ve škole tři lidi

Chodbami školy se valí dým. Nezastaví ho ani zavřené dveře. Za nimi v chodbě plné štiplavého kouře se ozývá bouchání a občas i volání o pomoc. Jinak je všude zlověstné ticho. Pak se konečně ozve houkání, postupně sílí a jakmile je zvuk nejintenzivnější, utichne. Hasiči jsou tu. Pomoc přijde už brzy. V temné miniaturní místnosti se zatím krčí u země jedna z učitelek. Na záchodku bez oken ji uvěznily plameny. Je to jen pár minut, kdy ve škole vypukl požár. Proč, to učitelka neví, zjistí to, až bude venku v bezpečí. Pak teprve se od hasičů dozví, že do školy vběhl vyšinutý člověk a na čtyřech místech zapálil odpadkové koše. Jenže teď je pořád uvězněna na záchodku a neví, jestli se k ní pomoc dostane včas.

Foto

Zachráněná Jana Kováčová, která se před ohněm schovala na záchodě a sehrála parádní hysterický záchvat.

 

Coby kdyby

Rakovnická speciální škola není jen budovou, která se pyšní architektonickou cenou Stavba roku 2005, je i budovou, z níž mají hasiči mrazení v zádech. A to pro její složité uspořádání a změť chodeb. I za normálních okolností není snadné se v ní zorientovat, natož ve chvílích zmatku, strachu a obav z šířícího se požáru. Proto tu jednou za čas pořádají taktické cvičení. Má jim ukázat, na co si dát pozor, kdyby skutečně hořelo. Fingovaný požár ve speciální škole vypukl 14. června kolem půl deváté ráno. Žáci ani učitelé o něm do poslední chvíle nevěděli. Zjistit, jak budou děti, které potřebují speciální péči, v krizové situaci reagovat a jak škola zvládne nečekanou evakuaci, totiž bylo jedním z důvodů cvičení.

Foto

Karla Staňka museli hasiči vynést v nosítkách. Dle scénáře si při útěku před ohněm zlomil nohu. Přihlíží jeho dcera, která byla při cvičení také figurantkou.

 

Kam zmizela třída?

Požár nahlásil ředitel Ludvík Vožeh. Školním rozhlasem se rozezněl poplach a varování, že v budově hoří. Zatímco hasiči svolávali jednotky, začali učitelé s evakuací tříd. Všechno probíhalo hladce a bez paniky. Během pár minut byla celá škola venku. V budově zůstali jen tři figuranti. Žena, které při hledání třídy odřízly únikovou cestu plameny, muž, který si při útěku před požárem zlomil nohu, a dívka, jež upadla do bezvědomí.

Naprosto neplánovaně ale nakonec hasiči v budově nehledali jen tři figuranty, ale i celou třídu. „Děti u nás běžně chodí na výuku na školní pozemek, který je mimo areál školy. Jedna z tříd, aniž tušila, že bude cvičení, tedy v osm hodin ráno odešla z budovy. Mezitím vypukl požár a proběhla evakuace a my venku při sčítání zjistili, že nám chybí celá třída,“ popisuje ředitel Ludvík Vožeh. A tak hasiči, kteří už v tu dobu začali hasit fingovaný požár a pročesávat budovu, dostali do vysílačky ještě další pokyn: „Kromě tří osob hledejte i ztracenou třídu.“ Brzy na to velitel zásahu úkol ještě rozšířil. Hasiči měli ve sborovně najít papír, kam se třídy, které odcházejí ze školy, zapisují.

„Kdyby nechyběla celá třída, ale jen jedno dvě děti, tak bych měl obavy. Takhle jsme tušili, že jsou venku. Nicméně se to muselo prověřit,“ říká ředitel s tím, že to byl jeden z důkazů, jak jsou cvičení užitečná. Díky tomu zjistil, že při evakuaci nesmí zapomenout vzít dokument s sebou.

Foto

Po cvičení seznámili rakovničtí hasiči žáky speciální školy se svojí technikou.

 

Hysterka na záchodě

Chodba má sice velká okna, kterými může dovnitř proudit spousta světla, ale zaplněná kouřem působí jako tmavá kobka. Hasiči, kteří si s ohněm poradili hned poté, co natáhli vedení, procházejí místnost po místnosti. Odněkud se totiž ozývá klepání a volání o pomoc. Jenže nikde nikdo není. Až na samém konci chodby, jakmile otevřou jedny z posledních dveří, se ozve hysterický řev. „Našli jsme ženu,“ můžou nahlásit do vysílačky. Jenže žena je nevítá vůbec s radostí a úlevou. Je v šoku, křičí a křečovitě se drží umyvadla. Až po chvilce chlácholení se ho pustí a nechá se odnést do bezpečí.

Pro Janu Kováčovou z Kolešovic to byla premiéra v roli zachráněné, svoji hereckou etudu sehrála perfektně. „Měla jsem se schovat, kam jsem chtěla a hrát hysterku. Ve třídách ale bylo moc světla a nedokázala jsem se vcítit do toho, že jsem někde uvězněná a nevím, co se děje. Proto jsem zalezla na záchod. Tam byla tma a líp jsem si mohla představit, že jsem v šoku a bojím se vylézt,“ říká figurantka.

Záchrana v koberci

Bez újmy přežili i další figuranti, tedy Karel Staněk s dcerou Eliškou. Pro ně nebyly hasičské manévry ničím vzdáleným. Jsou totiž členy SDH Krakov, kde bydlí. V budově se schovali každý jinde. Dcera zůstala v družině, kde podle scénáře upadla do bezvědomí. Otec čekal na pomoc v jedné z tříd, měl zlomenou nohu. „Nepříjemné pocity jsem neměl, byla to spíš zajímavá zkušenost. Věděli jsme, že prioritou je zastavit oheň, až pak nás začnou hledat, takže jsem nečekal, že se u nás hasiči objeví do pár minut,“ říká. Nakonec byl posledním, koho jednotky objevily. Kvůli zranění ho vynesly v nosítkách.

Jeho dcera Eliška měla zážitek ještě zajímavější: „Měla jsem být v bezvědomí, takže jsem jenom ležela na koberci a měla zavřené oči. Nebála jsme se, ale než přišli, tak všude bouchali dveřmi a já přitom vždycky nadskočila. Ven mě vynesli v koberci.“

I když byla jejich zranění jen předstíraná, měly se jednotky chovat tak, jako by byla skutečná. Jenže jakmile byli figuranti před budovou, hasiči už si jich moc nevšímali. Právě to jim nakonec velitel zásahu Miloslav Svatoš vytkl. „U fraktury chtělo lépe reagovat na to, že postižený bude mít bolesti a obtíže. A u dítěte také neměla záchrana skončit tím, že se vyneslo ven. Měla být poskytnuta následná péče, tak jako v reálu,“ vysvětluje velitel.

Složité bludiště

Kromě profesionálních hasičů z Rakovníka se do cvičení zapojily jednotky z Lubné, Lužné a Kněževsi. Právě ty by se při skutečném požáru do školy sjely. „Speciálku“ si hasiči pro cvičení nevybrali poprvé. Hraný požár tu vypukl už před čtyřmi nebo pěti lety. „Pro cvičení si vytipováváme složité objekty, které navíc využívají osoby s určitým hendikepem, ať už jde o postižené děti nebo seniory. V současné době, kdy dnes a denně slyšíme o různých teroristických útocích, nesmíme situaci podcenit,“ vysvětluje velitel HZS Rakovník Karel Jelínek.

Speciálka je z pohledu hasičů velmi složitá budova. „Z každé strany na vás totéž podlaží působí jinak. Na jedné se vám jeví jako podzemí, na druhé jako přízemí a ze třetí jako první patro. Budova je protkaná schodišti a chvilku trvá, než pochopíte logiku věci. Navíc je různě pozamykaná, takže vy sice dveřmi projdete tam, ale pak za vámi zaklapnou a už vás nepustí zpátky. Proto vám nezbude, než vyběhnout třeba o patro výš, oběhnout to a vrátit se na místo, kde jste začali,“ vysvětluje Stanislav Nechutný, který scénář cvičení připravil. A jak byl s jeho výsledkem spokojený ředitel Ludvík Vožeh? „Přineslo nám to cenné informace. A určitě teď budu klidněji spát,“ říká.

Markéta Hartlová

« Zpět