Foto

Studenti GZWR, kteří si s námi povídali o politice. Vzadu zleva David Bláha a Vít Steidl. Vepředu Karolína Pucholtová, Jiří Makovský a Lucie Peterová.

 

Politika je údajně druhé nejstarší řemeslo na světě, které se však hodně podobá tomu prvnímu

Zemanovi nejde ani role bezvýznamné figurky

Celý svět momentálně upírá pozornost do USA, kde před několika dny nastoupil do úřadu nový prezident Donald Trump. Je politika téma čistě pro dospělé, nebo ji řeší i studenti? A zajímá je vůbec, kam svět směřuje a jaké má momentálně největší problémy? Studenti gymnázia rozhodně aktuální politická témata řeší a mají na ně jasné názory. Tentokráte se s námi o ně podělili Karolína Pucholtová z Kolešovic, Jiří Makovský ze Senomat, David Bláha ze Senomat, Lucie Peterová z Rakovníka a Vít Steidl z Rakovníka.

Co si myslíte o novém americkém prezidentovi?

Karolína: Překvapilo mě, že volby vyhrál Trump, myslela jsem si, že to bude Hillary. Také mě překvapilo, že hned začal úřadovat, ale jeho politika se mi moc nelíbí. Je rasistický a nezdá se mi jeho emigrační politika.

Jiří: Myslím si, že Donald Trump odráží to, v jaké situaci se dnes nachází americká společnost. USA potřebovaly někoho, kdo se nezaprodá. Už Ronald Reagan řekl, že politika je údajně druhé nejstarší řemeslo na světě, které se však hodně podobá tomu prvnímu. Každopádně Trump dělá to, co chtějí řadoví Američané a ne kalifornský vysokoškolák.

David: Řekl bych, že je hloupost vyhánět emigranty ze země, která je na nich založena. Tím, že postaví tu svou slavnou zeď (budou ji prý splácet další tři generace), ničemu nezabrání, zeď je bude držet uvnitř. To už se stalo v době emigrantské krize, kdy, tuším, Reagan poslal ozbrojené hlídky na hranice s Mexikem. Po tomto opatření stoupl počet uprchlíků o 258 %. Dříve totiž Mexičané přišli, vydělali si a vrátili se domů. Pak tam zůstávali. A teď se situace může opakovat.

Lucie: Je to rasista, šovinista a pěkně zlý pán. Také je zvláštní, že je proti emigraci, přitom jeho žena byla Češka a druhá pochází ze Slovinska. Ale určitě to je muž, který dokáže ovlivňovat a strhnout lidi.

Vít: Mně se jeho emigrantská politika líbí, protože se snaží zakročit proti potencionálním teroristům.

Sledovali jste volby v Americe a komu byste dali přednost?

Vít: O amerických volbách jsme poměrně vášnivě diskutovali dokonce i na lyžařském kurzu. Osobně si myslím, že Trump je muž na svém místě.

Lucie: Já bych byla pro Hillary, i když i ona má své a dost velké mouchy. Možná je nakonec jedno, kdo vyhrál. Překvapilo mě ale, že takhle velká země dokáže vyprodukovat jen takovéto kandidáty.

David: Osobně bych tam radši viděl Hillary, i když je jen menší zlo. Není tak extrémistická jako Trump a má už nějaké zkušenosti s politikou. Řešila prý i řadu věcí za svého manžela, který pil, Trump je podnikatel.

Jiří: Hillary by nebyla dobrá prezidentka už jen proto, že symbolizuje konzervativní stranu. Zúčastnil jsem se několika politických simulací, kde se o tomto hodně hovořilo, většinou jsme se ale shodli, že Trump bude pro Ameriku lepší. Méně přínosný pak může být pro Evropu a ostatní svět.

Karolína: Podle mého mají oba své chyby, ale raději bych tam viděla Hillary už jen proto, že to je žena. Amerika je světová velmoc a podle mého je nebezpečné mít v jejím čele takového extrémistu a rasistu, jako je Trump.

Může to nějak ovlivnit život u nás?

Karolína: Určitě ano, už jen kvůli jeho migrační politice.

Jiří: Myslím si, že ovlivní především ekonomiku. Trump už se dal slyšet, že zruší několik transatlantických dohod. Ale já si myslím, že EU se zmátoří, dokáže jeho politice konkurovat a že bude Americe rovnocenným partnerem. Zpočátku to bude šok, ale v konečném důsledku by to mohlo Evropě prospět.

David: Ovlivní nás to, ale jestli pozitivně nebo negativně ukáže čas.

Lucie: Ovlivní, ale žádné velké změny nenastanou, snad jen ekonomické, protože Trump chce omezit import.

Jak vnímáte prezidentskou dvojku Trump – Putin?

Vít: Připadají mi jako rivalové a vztahy mezi nimi se budou zhoršovat, což nepřinese světu nic dobrého.

Lucie: Oba jsou to takoví hovňouskové.

David: Jsou to dva nejmocnější muži na světě, tak nevím, jestli by bylo dobré, kdyby si spolu příliš sedli. Na druhou stranu by asi nikomu neprospělo, kdyby si nesedli vůbec. Takže doufám, že se budou vzájemně tolerovat, ale nebudou se jeden druhému příliš vměšovat do politiky.

Jiří: Predikce světových odborníků jsou takové, že Trump a Putin budou spolupracovat. A to především proto, že chtějí omezit vojenskou a ekonomickou moc Číny. Proto si myslím, že budou hledat společná témata a budou se snažit odpoutat od závislosti na Číně.

Karolína: Jsou v čele dvou nejmocnějších zemí světa, tak by spolu měli vycházet. Nemusí přímo spolupracovat, ale neměli by stát proti sobě, i když by se jako obyčejní lidé neshodli.

Z které strany hrozí větší či horší změny?

Karolína: Možná z Ameriky, ale spíš je to tak napůl.

Jiří: Velké změny přijdou z americké strany, ale Amerika nás neohrožuje, je náš přítel. Bezpečnostní riziko hrozí spíše z Ruska.

Lucie: Zeman sice leze Putinovi do zadku, ale že bychom byli Ruskem či USA nějak ohroženi, si nemyslím.

Vít: Větší nebezpečí hrozí ze strany Ruska, s nímž byla v posledních letech situace poměrně vyhrocená i kvůli Ukrajině.

Jak si představujete socialismus a umíte si představit, že byste v něm žili?

Vít: Z vyprávění svých rodičů a prarodičů vím, že to nebyla příjemná doba. V zemích, kde stále ještě existuje, by měl být vymýcen a nahrazen jiným systémem. Je to vláda jedné strany, která má absolutní kontrolu nad vším, což je špatné. Rozhodovat mají lidé a ne jedna uzavřená skupina jedinců. Komunismus a socialismus fungují jen na papíře.

Lucie: Neumím si představit, že bych v něm žila. Vše bylo asi velmi striktní. Jsem ráda za to, co je dnes.

David: Umím si představit, že by se socialismus vrátil, vždyť komunisté mají stále velkou podporu. Socialismus není na papíře špatná myšlenka. To špatné z ní dělají lidé. Idea – starat se o všechny stejně, dát všem stejné možnosti – má něco do sebe. Ale to by v reálu nikdy fungovat nemohlo. Vždy se najde někdo, kdo to zneužije ve svůj prospěch. Což ovšem asi je a bude u každé formy vlády. Žít bych v tom rozhodně nechtěl.

Jiří: Socialismus je utopie, která fungovala pouze na papíře výborného německého politologa Marxe, takže si neumím představit, že by se vrátil. Člověk má potřebu mít víc než ostatní, být silnější, proto nemůže fungovat, že na tom budeme všichni stejně. Z vyprávění babiček vím, že to nebyl žádný med, i když tu byly určité jistoty. Myslím si, že do dnešní doby jsme si z bývalého režimu vzali to nejlepší např. vzdělání nebo hospitalizaci v nemocnici zdarma.

Karolína: Neumím si představit, že by se tento režim vrátil. Představuji si jej podle toho, jak ho popsal Orwell v knize Velký bratr a v tom bych žít nechtěla. Nemohla bych dělat, co dělám, nemohla bych svobodně mluvit a svobodný by nebyl ani tisk. Vše by bylo shora diktováno.

Je, či není pro Evropu hrozbou uprchlická krize?

Jiří: Já se uprchlíků svým způsobem zastávám, protože s nimi dokážu soucítit. My, kteří jsme zažili takové nebezpečí od našeho vlastního státu, bychom si měli uvědomit, že jsme například v roce 1968 také utíkali do ciziny a také nás bylo hodně. Měli bychom chápat, že lidé potřebují pomoc. A jsem si naprosto jist, že lidé, kteří tu teď jsou, se domů po skončení války zase vrátí.

Lucie: Jak se to vezme. Mezi uprchlíky jsou i lidé, které tu potřebujeme, například lékaři nebo inženýři. Chytrý člověk uteče za lepším, to není o tom, že by tu chtěl něco kazit. Z tohohle hlediska to není hrozba, ale samozřejmě hrozbou je, když jsou mezi uprchlíky ti, co nemají dobré úmysly. Sama se k uprchlíkům nestavím špatně, myslím, že je v Česku zbytečně moc předsudků.

Vít: Uprchlická vlna představuje potenciální nebezpečí pro Evropu. Ale jsem proti tomu, aby se migranti vyháněli ze zemí, do nichž uprchli, nebo aby se uzavíraly hranice. Spíš bych zpřísnil kontroly lidí, aby se předešlo nebezpečí.

David: Kdyby vám rozbombardovali město, tak byste odtamtud neutekli? Vnímám to tak, že když se vám pod plotem podhrabe pes a přijde k vám kvůli tomu, že ho jeho majitel bije a je na něj zlý, tak byste ho měli nakrmit a postarat se o něj. Když k vám přijde, protože je agresivní a napadne vás, tak byste se ho měli zbavit. V uprchlické vlně jsou většinou lidé, kteří přišli o domov a bojí se o své životy a chtějí se dostat do bezpečí. To, že jim to ztěžujeme, se mi nezdá úplně správné.

Nemyslíte si, že spíše než váleční uprchlíci míří do Evropy ekonomičtí migranti?

David: Ekonomická migrace byla vždycky a vždycky bude. Když lidi zlákal velký americký sen, tak se taky hromadně stěhovali do Ameriky. A myslím si, že jich možná bylo i víc než teď. Otázka je, jestli všechny, kteří sem jdou kvůli ekonomickému prospěchu, rovnou integrovat. Ale myslím si, že bychom se o ně měli postarat, že je naše lidská povinnost postarat se o člověka v nouzi. Neřešil bych tedy strop, kolik lidí přijmout, ale jakým způsobem se s nimi vypořádáme.

Měli by migranti automaticky přijmout kulturu země, ve které se chtějí usadit?

David: Určitě by si měli nechat svoje zvyky a tradice. Na druhou stranu by se ale měli aklimatizovat. I my, když jezdíme do ciziny, musíme dodržovat určitá tamní pravidla. Například vstupovat do některých budov jen ve společenském oděvu. Vždyť i v Praze do židovské synagogy vás nepustí bez jarmulky na hlavě a málokdo v tom vidí problém, prostě si vezmete.

Líbí se vám, jak se k uprchlické problematice staví náš prezident?

Jiří: Myslím si, že pan prezident přehání, protože většina uprchlíků, kteří u nás jsou, jsou z Ukrajiny a něco kolem deseti lidí je z islámských států. Většina politiků se na problematice jen přiživuje a využívá zpráv, aby vyvolali paniku. Pan prezident je jedním z nich.

Karolína: Jeho postoj se mi nelíbí. Přeci jen je to prezident, měl by reprezentovat stát a lidem pomáhat, měl by být lidský. A pokud říká, že jim nemáme pomáhat, tak to není lidský přístup. Nechávat je v takové zimě venku ve stanech není správné.

David: Je potřeba se zamyslet, kdy naposledy jsme tu viděli nějakého uprchlíka. Uprchlíci do Česka stejně nechtějí. Chtějí do Německa, Švédska nebo Norska. A když už se tu objeví, většinou přes nás jen prochází.

Co si myslíte o prezidentu Zemanovi?

Jiří: Když odmyslím veškeré výroky, ať už sprosté, nebo zlé a urážející, tak zůstane politika, která je na můj vkus až příliš provýchodní, pročínská a proruská. Jakožto středoevropský stát bychom měli spíš tíhnout k Německu, Francii a Velké Británii, než k Číně a Rusku.

David: Naštěstí pro nás nemá prezident České republiky moc pravomocí. Je to spíš taková figurka, která by měla plnit reprezentační účel. Ale ani tahle funkce bezvýznamné figurky mu nejde. Měl by motivovat a reprezentovat a myslím si, že dělá přesný opak.

Vít: Jediné, k čemu možná motivuje, je alkoholismus.

David: Zatím si nepamatuji žádný jeho čin, kterým by se projevilo, že je to chytrá osoba. A to už je tam čtyři roky. Nemyslím si, že je to muž na svém místě.

Lucie: A nebyl on nějaký nemocný, neměl mrtvici? Je to taky takový hovňousek. Nemyslím si, že je to dobrý pán, ale možná je to jen tím, že už začíná senilnět. Na začátku jeho prezidentského období tak strašný asi nebyl, proč by ho jinak lidi volili? Já bych volila Schwarzenberga. Zeman je takový typický čecháček, možná kvůli tomu ho lidi zvolili. Ještě tento rok to snad přežijeme a pak to snad dopadne nějak líp. Nemám na něj vyloženě negativní názor, ale nefandím mu. Spíš tak neutrálně.

Má podle vás šanci uspět v příštích prezidentských volbách? Koho byste rádi viděli jako budoucího českého prezidenta?

Vít: Podle mého šanci nemá. Dneska už má na něj většina lidí názor, že to není dobrý prezident a nereprezentuje zemi tak, jak by měl. Náš budoucí prezident by měl rozhodně být člověk, který má víceleté zkušenosti z politiky, nikoho konkrétního nedokážu říct.

Lucie: Už by to chtělo změnu k lepšímu. Mně by se jako prezident hodně líbil třeba Marek Eben, toho fakt uznávám, je super a je to strašně chytrý pán.

David: Myslím, že šanci má. Přestože se od něj spousta lidí odklonila, tak má pořád velkou podporu. Alespoň do druhého kola se určitě dostane. A koho bych si představil jako prezidenta? Já myslím, že budu mluvit za nás za všechny, když řeknu: Jirka na hrad! (směje se) Budoucí prezident by určitě měl být politik nebo by měl mít alespoň základní politologické vzdělání.

Jiří: Republika nekončí za Černým mostem, proto právě většina vesnic a Moravskoslezský kraj budou znovu volit Miloše Zemana, protože reprezentuje jejich hodnoty. Mají ho rádi, je to takový jejich krajan, má tedy velkou šanci na zvolení. Osobně bych si to nepřál, rád bych na hradě viděl třeba ředitele Gymnázia Jana Keplera Mgr. Jana Růžičku, který byl nedávno zvolen senátorem. On reprezentuje západní hodnoty, které bych rád viděl na Pražském hradě. Ale současně nedávám naději tomu, že se vzdá svého senátorského postu, aby mohl kandidovat.

Karolína: Má velkou šanci na zvolení. Lidi teď sice říkají, jak je neschopný, ale na začátku úřadování ho většina podporovala. Sama bych ho tam viděla nerada.

Markéta Hartlová, Lenka Pelcová

« Zpět