Foto

František Březina

 

Zvýšení minimální mzdy způsobí problémy prodejnám v malých obcích

Jednota v akcích šlape na paty marketům

Od prosince loňského roku má spotřební družstvo Jednota Rakovník nového obchodního a provozního ředitele. Funkce se ujal František Březina (57 let) z Kladna, otec stávajícího předsedy Pavla Březiny. Doposud působil ve velkých obchodních řetězcích, jako je Kaufland, Delvita nebo Ahold. Jak se mu daří zúročit zkušenosti z nadnárodních společností v podmínkách SD Jednota, vysvětluje v následujícím rozhovoru.

Jaký je největší rozdíl mezi vaším předchozím působištěm a Jednotou?

V rakovnické Jednotě je to hodně osobní. Řekl bych, že tu panuje až rodinné prostředí a moje práce vyžaduje častá jednání s lidmi. Jednota dokáže nabídnout nízké ceny, které jsou v průměrném nákupním košíku srovnatelné s konkurencí. Všichni umíme udělat akce a nabídnout nízké ceny, ale jde o to, aby si to lidé uvědomili a chodili k nám rádi nakupovat. Když se pohybuji po našich obchodech, požaduji, aby prodejny působily na první pohled hezky. Aby bylo zřejmé, že máme velký výběr zboží, že je přehledně uspořádané a doplněné.

Stále je co zlepšovat.

Takže Jednota dokáže cenově konkurovat i řetězcům?

Svaz českých a moravských spotřebních družstev v současné době provozuje zhruba 2 900 prodejen s celkovou plochou okolo 350 000 m2, a v tom je naše síla.V současné době do společnosti nastupuje nové a mladší vedení a změny začínají být znát. Jsme schopni nakupovat za dobré ceny a ty pak nabídnout zákazníkům. Máme celostátní akce, středočeské akce, ale i akce, které se týkají jenom naší vlastní Jednoty v Rakovníku. Každý měsíc máme 250 až 280 položek v akci. Proto je nám líto, když si lidé jezdí nakoupit do města, a když se vrátí, a přijdou si k nám v neděli pro rohlíky, zjistí, že v Jednotě mohli koupit stejné zboží za nižší cenu. Chápou nás stále jen jako doplňkový prodej. Ale snažíme se to změnit.

Jak je to u masa a uzenin? Snažíte se jít cestou regionálních výrobců?

Dnes i velký dodavatel umí udělat kvalitní zboží. Máme pět velkých dodavatelů a odběr jejich výrobků stále stoupá. Co je zajímavé, že lidé od vesnice k vesnici kupují úplně jiný sortiment. Vedoucí prodejen vychází ze znalosti prostředí a objednávají zboží, které se v místě prodává. Zkoušíme také novinky, a pokud našim zákazníkům zachutnají, tak je zařadíme do stálé nabídky. Vycházíme z tradice, ale změnám se nebráníme.

Nyní stát zakázal prodej o státních svátcích v prodejnách nad 200 m2. Chodili jste s metrem po prodejnách a měřili, kdo má zůstat doma?

Jednota Rakovník má celkem 71 obchodů a skutečně jsme v některých hraničních případech museli přeměřit prodejní plochy. Nad 200 m máme pouze 4 obchody. Prodejny v Řevničově, v Jesenici, v Rakovníku ve Falcu a na Pražské. Takže se to týkalo celkem 27 lidí.

Přivítali tito zaměstnanci, že mají o státní svátky volno?

Někteří vedoucí těchto velkých prodejen nám říkali, že chtějí, aby měli otevřeno i ve svátek, ale to už podle zákona není možné. Takže je to nelogické, pokud je to míněno tak, aby si lidé odpočinuli. Smysl by to mělo, kdyby si mohli odpočinout všichni. Takhle je to pouze pro někoho. Našich 67 obchodů má o svátky otevřeno jako obvykle.

Foto

Jaroslav Míčka, vedoucí prodejny SD Jednota v Řevničově, při doplňování zboží.

 

Další věc, která vás postihne, je chystaný zákaz prodeje stáčeného vína, které je, pokud vím, mezi zákazníky velmi oblíbené. Co tomu říkáte?

Snažíme se lidem vyhovět a vymýšlíme novinky, které by naše zákazníky potěšily. Stáčená vína patří mezi velmi oblíbené produkty, které si získaly své stálé zákazníky. Jedná se o dobrá a kvalitní vína z Moravy za rozumnou cenu. Více se k tomu nechci vyjadřovat.

Zavřeli jste prodejnu přímo v areálu Jednoty. Proč?

Do obchodu jsme chodili nejvíce my, jakožto pracovníci Jednoty, takže nebyla rentabilní. V podstatě se z ní stala „svačinová„ prodejna. A když si prodejny na sebe nedokáží vydělat, nemá smysl je dál provozovat. Ze stejného důvodu jsme letos museli uzavřít prodejnu v Pšovlkách. V současné době máme vyřešenu situaci se ztrátovou prodejnou v Branově a v Tisu u Blatna, kde jsme se dohodli se zastupitelstvem, že nám pomohou financovat část ztráty. S navýšením minimální mzdy bude nyní podobných případů přibývat. Těch obcí, kde se dostanou prodejny do problémů, bude víc a bude záležet, jak nám zastupitelstva pomohou. Je to ve společném zájmu, zajistit obslužnost v obcích. Děkujeme zastupitelům obcí za pomoc, rádi pomůžeme, ale sami dotovat prodejny nebudeme. Žijeme v tržním hospodářství, tak se chováme tržně.

Vyvíjí se letošní rok ekonomicky úspěšně?

Až na zmiňované výjimky plán tržeb plníme. Díky tomu, že působíme v rekreační oblasti, bývá léto vždycky silnější. V zimním období pak obrat poklesne. Peníze, které vyděláme, vložíme do obchodů, aby vypadaly pěkně. Každý rok rekonstruujeme pět až šest prodejen. Pokud chceme být konkurenceschopní, není jiné cesty. Chceme, aby se lidé v našich prodejnách cítili dobře a hezké prostředí je velmi důležité, stejně jako ochotný personál a pestrý sortiment zboží. Vždy se vše úplně nedaří, ale pracujeme na tom. Jednota není jenom o číslech, ale hlavně o lidech. Hlavní podíl na plnění našich cílů mají naši lidé na prodejnách a za to jim velmi děkuji.

Budete i letos prodávat ve dvoře Jednoty vánoční kapry?

Samozřejmě, tuto tradici držíme a budeme se zase snažit mít nejnižší cenu. Kromě nádvoří Jednoty bude další prodejní místo ve Falcu a ve vybraných obcích, kam ryby na objednávku přivezeme. Ryby dovážíme ze Zbiroha.

Nedávno jsem nakoukl do vaší prodejny v Řevničově a velmi mě překvapila šíře sortimentu i celkové vybavení prodejny. Ta nabídka se ale v jednotlivých prodejnách dosti liší.

Záleží nám na tom, abychom dokázali nabídnout zákazníkům v obcích maximum zboží, které potřebují. Aby nemuseli jezdit jinam. A čím víc zboží u nás nakupují, tím může být širší sortiment. Řevničovská provozovna se řadí k našim největším prodejnám a pan vedoucí patří mezi naše nejlepší. Výsledek je také vidět. Až nás lidé na vesnicích podpoří a začnou u nás dělat i velké nákupy, sortiment se bude stále zlepšovat.

Co chystáte na Vánoce?

Už máme připravený leták, který obsahuje nabídky od Mikuláše, přes Vánoce až do Silvestra. Myslím, že se hodně povedl.

Jak jste připraveni na elektronickou evidenci tržeb?

Vítáme ji. Skoro všude už máme pokladny zavedené a lidé jsou na to připraveni. České ekonomice to pomůže a pro nás to znamená, že pravidla se konečně srovnají pro všechny obchodníky. Když mnohdy vidíte v marketu člověka, který má vlastní obchod a táhne k pokladně i několik vozíků zboží, je jasné, že na takovém obchodování stát přichází o DPH i další odvody. To se zavedením EET už patrně možné nebude. Proto opatření vítáme.

Pavel Sklenička

« Zpět