Foto

Jitka Ledvinová

 

Společně kontrolují klienty v barech a hernách, alkohol i ledničky

Policie spolupracuje s úřady i v terénu

RAKOVNICKO. Již několik týdnů můžete spatřit pracovníky úřadu práce, živnostenského úřadu nebo hygienické služby pohromadě při společných akcích s policisty. O výhodách takové kooperace hovoříme s vedoucím rakovnické policie Jiřím Šilerem a ředitelkou pobočky Uřadu práce Jitkou Ledvinovou.

„Spolupráce mezi policií a úřady vždycky nějak fungovala, ale nyní dochází k jejímu zintenzivnění,“ říká Jiří Šiler. Obě strany si předávají písemné informace, ale zároveň zajišťují i přímý výkon činnosti v terénu.

„Pokud úřad práce potřebuje od klientů přímou informaci, jak realizují svůj volný čas, zda navštěvují restaurace, herny a jak vlastně žijí, od klientů samotných se většinou moc nedozví. A protože stát musí dohlížet, jak je nakládáno s vyplacenými dávkami, musíme se jít přesvědčit přímo do terénu,“ doplňuje Jitka Ledvinová.

Není překvapivé, že v mnoha případech policisté zjišťují informace o těch samých lidech, o něž se zajímá i úřad práce. „Kdybychom ty zprávy položili vedle sebe, je to mnohdy stejné, ale pro různé strany mají ty informace různou váhu. Když policista s úředníkem spatří klienta úřadu práce někde v restauraci, herně nebo baru ve večerních hodinách nebo spícího pod mostem, pro každého z těch dvou subjektů má ta informace jiný význam. Člověk spící pod mostem může být potenciálně i pachatelem nějaké trestné činnosti, neboť je zřejmě úplně bez prostředků a můžeme očekávat, že bude zadržen někde v marketu, jak krade pečivo. Také můžeme zjistit, zda je na drogách. Pro úřad práce je to informace, že klient nelže. Opravdu je na tom špatně a na dávky má nárok,“ vysvětluje Jiří Šiler.

Foto

Jiří Šiler

 

„Když někoho opakovaně najdeme v herně, víme, že hraje automaty, že je to gambler, možná je na hraní závislý, asi nemá úplně funkční rodinu a vyskytuje se v prostředí, kde může docházet k předávání věcí pocházejících z trestné činnosti popř. drog. Pro úřad práce je vidět, že nezachází s dávkami tak, jak by měl. Takže si v současné době chceme méně dopisovat a více spolupracovat v terénu. Výhodou je, že společně s policií mohou úředníci vstoupit i do prostor, kam by vstup pro samotného úředníka nemusel být příjemný a možná ani bezpečný,“ doplňuje šéf policie.

„Těch akcí již proběhlo několik. Pokaždé jsme došli k závěru, že někteří lidé, kterým vyplácíme dávky hmotné nouze, které mají prioritně určené na své životní potřeby, dávky nevyužívají, jak by měli. Ve chvíli, kdy zjistíme, že jsou v hospodě, herně, baru a užívají alkohol nebo hází peníze do automatů, v tu chvíli přicházíme k tomu, že dávky nedostanou v penězích, ale ve formě stravenek. A to až do výše 60 %,“ vysvětluje ředitelka.

„Na úřadech pracují v 90 % ženy, přitom tam dochází někdy ke konfliktnějším situacím, než při objasňování trestné činnosti. Klienti si na ty ženy troufají, což je věc, kterou je potřeba změnit. Pokud si společnost platí četnictvo, které má zajišťovat veřejný pořádek, tak to neznamená, že budeme stát jenom na silnicích a hlídat, jestli nejsou řidiči opilí za volantem. Ale měli bychom chránit i ty lidi, kteří hájí zájmy státu v jiné oblasti. Není fér, aby úřednice, které denně absolvují několik nepříjemných jednání, snášely nějakou zášť jen proto, že dohlíží, jestli jsou dávky vypláceny a využívány správně,“ míní Jiří Šiler.

„Lidé by se měli dozvědět, že na vyplácení a využívání dávek teď bude více dohlíženo. Naše úřednice jezdí provádět sociální šetření i do míst, kam se běžný člověk nedostane. Jezdíme se dívat, kde mají naši klienti nějaký pelech v lese nebo místo pod mostem. Často jsou to polorozpadlé domky, zříceniny. Jdeme do míst, kde nevíte, zda se něčím nenakazíte. V doprovodu policie se nám taková místa navštěvují snáze,“ doplňuje Jitka Ledvinová.

Podobně spolupracuje Policie ČR také s probační a mediační službou, ale také z živnostenským úřadem. „Společně jsme se zaměřili na kolkovaný alkohol, kde jsme navázali na metanolovou kauzu, aby se v nálevnách nerozlévalo kde co. Spolupracujeme i s hygienickou služnou. Lidé často jí v restauracích, a vůbec netuší, že mnohdy tak riskují své zdraví. Stalo se nám, že jsme společně s hygienou otevřeli ledničku a viděli jsme hrozné věci. A byla to známá restaurace přímo v Rakovníku. Když by šla kontrolorka do těchto prostor sama a večer, kdy je tam alkoholem připraveno 18 hostů ke konfliktu, a měla otevřít takovou ledničku plnou špíny a říct, co to má znamenat, to by vyžadovalo velkou odvahu. Ale ve spolupráci s policií to až takový problém není,“ uzavírá Jiří Šiler.

Pavel Sklenička

« Zpět