Petra Vydrová s Enjou po slavnostním vyhlášení výsledků na European open junior.
Šampionátu se zúčastnili reprezentanti z devatenácti evropských zemí a USA
Stříbrné v nejvyšší soutěži agility mládeže
„Moc bych si přála, aby se nám povedla kvalifikace na European open junior (EOJ), které se letos koná v Česku,“ říkala na začátku tohoto roku v našem rozhovoru 14letá Petra Vydrová z Lužné, velká naděje rakovnického agility sportu. Nejenže se jí přání splnilo a na evropský šampionát pro mládež se s fenkou Enjou skutečně probojovaly, ale dokonce při něm byly mimořádně úspěšné. Odvezly si stříbrnou medaili. Tak vysoko zatím žádní jiní reprezentanti rakovnického kynologického klubu nedosáhli.
Vybrány dodatečně
Konkurence byla veliká. Šampionátu, který se konal 10. – 12. července v Rožnově pod Radhoštěm, se zúčastnili reprezentanti z devatenácti evropských zemí a USA. Vyšší soutěž v agility pro mládež už neexistuje.
V dubnu se uskutečnil kvalifikační závod. Na EOJ měli postoupit ti, co při něm získají nejvíce bodů a alespoň polovinu bodů, které obdržel vítěz. Jenže vítěz byl natolik úspěšný, že by podmínku splnili jen dva závodníci. Proto pořadatelé přistoupili k dovětku kvalifikačních podmínek, tedy dodatečnému výběru. A v něm zvolili i Petru s Enjou, které v kvalifikaci skončily páté.
„Byla jsem strašně šťastná. Protože jsem byla vybraná dodatečně, bála jsem se, abych to nepokazila. Aby si pak neřekli, že měli raději vybrat někoho jiného,“ říká Péťa.
Bouřliví Italové
Slavnostní zahájení mistrovství mělo podobný průběh, jako bývá na olympiádě. Reprezentanti jednotlivých zemí se sešli na nástupu, měli svého vlajkonoše a dvě vybrané závodnice skládaly slib, že bude šampionát probíhat podle pravidel fair play. „Česká republika měla 37 reprezentantů, ale týmů bylo 41. To je možné proto, že někteří se kvalifikovali s několika psy. Třeba naše nejlepší reprezentantka Denisa Sommerová se kvalifikovala se třemi psy. To je pak ale hodně náročné zvládnout,“ popisuje Petra.
Jak říká, byla česká reprezentace dobrou partou. Všichni si vzájemně fandili a při běhu se povzbuzovali. „Úplně nejhlučnější ale byli Italové a Švýcaři,“ dodává. Atmosféra prý byla bouřlivá jako při fotbalovém zápase. „Byli jsme ubytovaní v tribuně stadionu a když běželi Italové, tak je fanoušci tak podporovali, že jsme měli strach, že se nám propadnou do pokoje,“ směje se.
Šampionky v akci.
Nečekané vítězství
European open junior trval tři dny. V pátek se konalo zahájení a závod družstev v agility, v sobotu jumping jednotlivců a družstev a v neděli agility jednotlivců. „V jumpingu jednotlivců jsme se umístily na čtvrtém místě, v agility jsme byly první. Když jsme agility doběhly, nevěděla jsem, kolikátí jsme, ale měla jsem radost, že jsme běžely čistě. Pak doběhli poslední tři závodníci a já se dozvěděla, že jsme první. Padla jsem na zem a začala brečet. Vůbec jsem nečekala, že bychom mohly dopadnout tak dobře. U kavalírů (Enja je plemeno Kavalír King Charles Španěl, pozn. aut.) totiž není známo, že by byli rychlí a na šampionátu běhalo dost šikovných šeltií nebo jack russelů, kteří jsou hodně rychlí. Nemyslela jsem si, že bychom vedle nich mohly být rychlejší. Největší obavu jsem měla z lávky, kde byla zónová překážka (na tu musí pes při běhu šlápnout). Když jsme běžely, ani jsem neviděla, jestli na zónu šlápla, nebo ne. Až v cíli jsem se dozvěděla, že to bylo čisté,“ popisuje Petra Vydrová.
Nejúspěšnější závodnice
V celkovém součtu skončily v kategorii dětí do 15 let na druhém místě. Tak fantastické umístění bylo překvapením pro celý rakovnický kynologický klub, jehož je Péťa členkou a nyní nejúspěšnější závodnicí v agility (navázala na Nikolu Vandasovu, nyní Svobodovou, která skončila v roce 2010 na EOJ konaném v Německu na 5. místě). „Na šampionát jsem jela s tím, že jsem si přála, abychom alespoň jeden běh zaběhly čistě a nakonec se nám čistě podařily dva. Jen je mi líto, že se nám nedařilo v družstvech,“ říká.
Tam měly opravdu smůlu. Oba běhy skončily diskvalifikací. „V první běhu jsem si neohlídala jednu překážku a navedla jsem na ni Enju z druhé strany. A to znamená diskvalifikaci. V druhém běhu jsem zase zapomněla na jednu skočku (skokovou překážku, pozn. aut.). Sice jsem si to uvědomila včas a dodělala ji, jenže když jsme běžely dál, tak jsem byla tak ráda, že jsme chybu napravily, až jsem najednou zapomněla, ze které strany se běží tunel a poslala Enju na špatnou stranu,“ popisuje smolné momenty. Čtyřčlenné družstvo, jemuž se do hodnocení započítávají jen výsledky tří nejlepších, tak v celkových výsledcích skončilo sedmnácté.
Příště v juniorech
Na letošním EOJ soutěžila Petra naposledy v kategorii dětí do 15 let. Příští rok už bude v kategorii juniorů do 18 let. „Tam je mnohem víc závodníků a technicky náročnější tratě. Složitější jsou třeba náběhy do slalomů nebo rozlišovačky, kdy je například pod zónovou překážkou tunel a pes musí přesně vědět, jestli se jde na zónovou překážku nebo do tunelu. Příští rok bude šampionát EOJ na Slovensku, ve vyšší kategorii už bude větší konkurence, takže bude náročné se tam v kvalifikaci probojovat. Ale zkusíme to. Musíme pořád trénovat a trénovat a pak se uvidí,“ říká Péťa, která se navíc letos posunula i do nejvyšší výkonnostní kategorie A3. K tomu musela zvládnout pět zkoušek A2 na výbornou, na všech se umístit do třetího místa a neobdržet při nich žádné trestné body.
Agility je v kurzu
„Dřív jsem byla strašně nervózní před každými závody, teď už tolik ne, zkušenosti pomáhají. Nejvíc vystresovaná jsem, když už běží tým, který je před námi. Ale jakmile dá rozhodčí pokyn, že už můžu na plac, nevnímám skoro nic kromě překážek a Enji. A pak už si to jen užívám. A nejtěžší je nevypnout u poslední překážky,“ popisuje Péťa s úsměvem.
O agility je v poslední době mezi dětmi zájem. Rakovnický kynologický klub už si vychovává další mladé závodníky. „Členská základna se teď hodně rozrostla o další děti. Některé z nich už brzy vyjedou na závody. Agility je pro děti ideální sport. Naučí se spolupracovat se psem, orientovat se v prostoru, musí se soustředit, aby si dobře zapamatovaly trať a k tomu hodně běhají. Navíc nemusejí mít žádného velkého psa, na agility jsou šikovní i obyčejní voříšci. Už jsme zažili spoustu šampionů z útulku,“ dodává Pétina máma Pavla Vydrová.
Markéta Hartlová