Foto

Jaroslav Knap ve sporťáku Pontiac.

 

Haly ukrývají čtyřicítku krasavců značek Buick, Cadillac, Lincoln, Chevrolet, Ford atd.

Nové muzeum luxusních amerických bouráků

Říká se, že většina Američanů byla počata v autě. Stačí si do jednoho z amerických bouráků z 50. až 70. let sednout a hned pochopíte, že to není žádný mýtus. Tahle auta jsou tak prostorná a pohodlná, že směle nahradí obývák i ložnici dohromady. Navíc je elegance a impozantnost povyšují z běžného dopravního prostředku na luxusní šperk. Vedle evropských aut možná působí trochu nafrněně, jenže přesně taková mají být. Mají okouzlovat a být obdivována. A jejich svodům se těžko odolává. Neodolal jim ani Jaroslav Knap, který se před deseti lety stal jejich sběratelem. „Ameriky“ vozí z celého světa a jeho soukromá sbírka, která dnes čítá čtyři desítky aut, patří mezi největší v Česku. Rakovnicko má velké štěstí, že ji převezl právě k nám. V Lužné koupil před dvěma lety areál bývalé pily u staré lesní správy, objekty zrekonstruoval a letos v květnu otevřel muzeum JK Classics veřejnosti.

Foto

Třetí hala patří amerikám ze 70. let.

 

Buick od Hitchcocka

„Vždycky jsem měl stará auta rád, nejen ‚ameriky‘. Začal jsem s Mercedesy, ale pak mi učarovala nazdobená americká auta z 50. a 60. let minulého století. Jsou postavená hodně na efekt, což se mi líbí. Většinu z nich jsme posháněli po Evropě, například v Belgii, Holandsku nebo Dánsku,“ říká Jaroslav Knap předtím, než otevře dveře první haly.

Naleštění krasavci tu stojí jeden za druhým. Když mezi nimi procházíte a obdivujete jejich oblé tvary, zdobné detaily, kožené sedačky, luxusní exteriér i interiér, připadáte si jako mezi zářícími hollywoodskými hvězdami v době zlaté éry. Však také v takovýchto autech filmové hvězdy jezdily. Na plátně i v soukromí.

S Hollywoodem vás spojí například bílý krasavec Buick Skylark, který patří v první hale mezi nejzajímavější exponáty. „Je to luxusní kousek. Těchto typů se vyrobilo jen 1690 kusů, což je na Ameriku velmi málo. Navíc v této úpravě jich bylo jenom kolem dvou stovek,“ popisuje Jaroslav Knap. Tato omezená edice byla vyrobena v roce 1953 k padesátému výročí značky Buick a mezi její známé majitele patřil například Alfred Hitchcock. Jeho nižší verzi z roku 1949 proslavil film Rain Man, kde v něm jezdili Tom Cruise a Dustin Hoffman. Automobil, který je vystavený v Lužné, sice žádnou z hvězd (pravděpodobně) nevozil, ale i tak je vysoce ceněný. Je totiž v původním stavu.

Foto

Luxusní Buick Skylark patří do omezené edice vyrobené v roce 1953 k padesátému výročí značky Buick.

 

Nejstarší je Téčko

I jedna jediná hala by člověku stačila, aby mohl prohlásit, že muzeum má návštěvníkům co nabídnout. A takové haly plné krásných bouráků tu jsou tři. S nejstaršími auty se seznámíte hned v úvodu prohlídky. Nejstarším exponátem je Ford Model T z roku 1915, kterému se přezdívalo Plechová Líza.

„Je to první sériově vyráběné auto na světě. Vyrábělo se ve všech možných úpravách. My jsme ho koupili od člověka, který ho začal renovovat. Motor má po generálce, takže je pojízdný. Tato hodně stará auta jsou velmi jednoduchá. Pokud funguje motor, všechno ostatní už se dá snadno doladit,“ říká majitel.

Kromě aut, která jsou v perfektním stavu, kupuje i polovraky, na kterých je potřeba ještě hodně zapracovat, aby vypadaly jako naleštěné exponáty. „Uvést je do takovéhoto stavu bývá pro jednoho člověka práce na dva roky. Sehnat náhradní díly není problém, ale pochopitelně v zámoří. Většina z vystavených exponátů je pojízdných a ty, které nejezdí, mají závady, které jsou jednoduše opravitelné. Zatím jen nebyl čas je odstranit.“

Foto

Cadillac proslulé Série 62 vlastnil i surrealista Salvador Dalí.

 

Kolosální rozměry

Jaroslav Knap se zaměřuje především na automobily ze zlaté éry, tedy z 50. až 70. let. Tehdy se americká auta od těch evropských lišila nejvíce. „Amerika je celá huge, mají tam široké silnice, takže se na ně bez problémů vešly i tyhle velké kočáry. Navíc v 60. letech měli v Americe benzín skoro zadarmo a nemuseli řešit spotřebu,“ vysvětluje.

Právě velikost je to, co na „amerikách“ na první pohled nejvíce zarazí. Pokud jste zvyklí řídit automobilovou miniaturu, zaskočí vás, jaké jsou kolosy. „Ameriky“ rozhodně nejsou auta pro úzké křivoklátské silnice nebo uličky starých středověkých měst. Tam by se výlety bez občasných škrábanců zřejmě neobešly. „Na velikost si ale snadno zvyknete. Já s nimi po našich silnicích jezdím. Tahle auta jsou navíc lehce ovladatelná,“ říká a ukazuje na jeden z exponátů: „Je z roku 1953, ale už má posilovač řízení a hodně pružný motor, takže jezdí opravdu nádherně.“

Americká auta jezdila v 60. letech i v Evropě, nejčastěji v Anglii, Francii nebo Německu, pochopitelně ale jen v menší míře. „Strašně bych chtěl zažít Ameriku v době, kdy tato auta jezdila v běžném provozu. Musela to být nádhera. Současné ‚ameriky‘ už samozřejmě takhle nevypadají. I když tam stále mají auta větší než my v Evropě, tak takové kočáry už se nedělají,“ říká Jaroslav Knap.

Nechybí slavná Tatra 87

Druhá hala patří Cadillacům a Lincolnům, ale najdete tu i jeden exponát, který je poctou českým automobilkám. Je jím Tatra 87 z roku 1937. „V takovéto Tatře procestovali Hanzelka se Zikmundem celý svět. V době svého vzniku měla před Amerikou náskok, má osmiválec do V, který se v tu dobu v Americe ještě nedělal,“ popisuje sběratel.

Tatra i všechny ostatní exponáty druhé haly jsou pojízdné. Mezi Cadillacy nechybí ani proslulá Série 62, která patřila mezi nejoblíbenější a nejprodávanější modely. V prvním roce uvedení na trh se jich prodalo 5903 kusy. Mezi nejznámější majitele Série 62 z roku 1941 patří surrealista Salvador Dalí nebo americký prezident Eisenhover. „Zajímavé také je, že značku Cadillac měl v oblibě i Brežněv. Dodával mu je Nixon, dokonce prý, protože v Rusku do nich neměli správný benzín, je zavážel i benzínem. Cadillacy nechával Brežněv předělávat tak, aby vypadaly jako ruská auta, takže dostaly novou masku a nové nápisy. O každém z aut by bylo co vyprávět,“ popisuje Jaroslav Knap.

„Batmobil“, co klame

V muzeu JK Classics jsou vystaveny čtyři desítky ‚amerik‘. Není to však kompletní sbírka Jaroslava Knapa. „Část aut je ještě na dílně a dodělávají se. Hotový ještě není třeba jeden z nejslavnějších Cadillaců, a sice Eldorado z roku 1959,“ přibližuje.

Třetí hala je věnována nejmladším autům, tedy těm ze 70. let, která byla velmi populární. Většinou to jsou nadupané sporťáky, které mají pod kapotou 350 koní. Najdete tu i nejdelší kabriolet na světě, který je dlouhý šest metrů. „I když je to obrovská kára, je skvěle ovladatelná,“ popisuje majitel. Nejmladším exponátem muzea je Golden Spirit z roku 1983, který svým vzezřením velmi mate. Nezasvěcení by ho nejspíš zařadili mezi auta o čtyřicet let starší. Vypadá tak trochu jako nejstarší verze batmobilu případně jako auto pro Fantomase. „Patří mezi crazy ‚ameriky‘. Je to takové až kýčovitě zvrhlé auto, přesto krásné na pohled a zajímavé. Spoustu lidí zaujme. Vypadá staře a přitom je celý v elektrice. Za ním je ještě jedna crazy ‚amerika‘ od Chevroletu. Tváří se jako Rolls-Royce a Rolls se dokonce soudil s Chevroletem kvůli patentům. Nakonec se tento model musel přestat vyrábět. Vzniklo jich jen nějakých 200 kusů,“ říká Jaroslav Knap.

Muzeum JK Classics je otevřeno od 2. května. Během letních prázdnin vítá návštěvníky všechny dny v týdnu od 10 do 17 hodin. Uvidí zde čtyřicítku těch nejzásadnějších vozů americké historie od prvních průkopníků až po 70. léta. Jak majitel muzea říká, pár důležitých a pro dobu charakteristických ‚amerik‘ mu ještě chybí. Ale chystá se na ně. Zálusk má kupříkladu na Chevrolet Impala z roku 1959. Návštěvníci se mohou těšit, že se bude expozice rozrůstat.

Markéta Hartlová

« Zpět