Vendula Blechová se synem.
První sbírka víček byla nečekaně úspěšná, shromáždilo se jich 120 pytlů
Pomáhají rodinám s vážně nemocnými dětmi
Rodiny vážně nemocných dětí nemají snadný život. Kromě náporu na psychiku se musí potýkat i s materiálními nedostatky, protože léčba a pomůcky jsou velmi drahé. Alespoň trochu usnadnit nelehkou situaci se jim už několik měsíců snaží skupina dobrovolníků S.O.S. Andělé Rakovník, která vznikla v lednu letošního roku a již brzy se stane oficiální neziskovou organizací. Andělé shromažďují pro rodiny potřebný materiál a za sebou už mají velmi úspěšnou sbírku víček od PET lahví. „Momentálně připravujeme velkou benefiční akci, která se uskuteční v červnu na Tyršově koupališti a naším velkým snem je zřídit na Rakovnicku azylový dům pro matky s dětmi,“ nastiňuje plány Vendula Blechová.
Co vás vedlo k tomu, že jste se rozhodla začít pomáhat rodinám s nemocnými dětmi?
Celé to začalo u Honzíka, což je chlapeček, který se narodil s imunodefektem a my pro něj s Lenkou Petříčkovou z Andromedy zřídily veřejnou sbírku. O něm jsem věděla díky tomu, že je jeho máma moje známá. Po Honzíkovi přišla Tereza Ježková s případem šestileté Viktorky, která má leukémii. I ta je z Rakovnicka. Pak šestiletý Lukášek s leukémií a postupně se to rozvíjelo. Ale kontakt se zařízeními, která pomáhají v sociální oblasti, hlavně s kojeneckými ústavy, už mám z předchozí doby. Pořádala jsem na Plzeňsku karnevaly a za výtěžek se nakupovalo, co kojeňáky potřebovaly.
Kdy dostala vaše skupina oficiální pojmenování a náplň?
Skupinu S.O.S. Andělé jsme založili na přelomu minulého a letošního roku a postupně do ní začali vstupovat další lidé. Nejvíce díky Silvii Hamouzové, která má bazárek v Lužné. Skupina funguje jako komunikační prostředek mezi dobrovolníky, kteří chtějí pomáhat, a rodinami s vážně nemocným dítětem nebo rodinami, které se nacházejí v těžké životní situaci. Oficiální nezisková organizace zatím nejsme, vše je ale na dobré cestě. Stanovy už máme u právníka. Fungujeme pro Rakovník a okolí, ale jsou případy, kdy nás požádá o pomoc rodina odjinud, takže pomáháme i rodinám ze sousedního okresu.
Máte už za sebou kromě veřejné sbírky pro Honzíka i nějakou stěžejní akci?
Teď jsme uzavřeli sběr víček od PET lahví, který byl velmi úspěšný. Sesbíráno bylo 120 pytlů víček, což je úžasný výsledek, který jsme nečekali. Navíc se nám podařilo sehnat i dobrou výkupnu. Všude nám nabízeli korunu, maximálně 2,50 korun za kilogram, ale v této výkupně jsme dostali nabídku na 5,50 korun. Výtěžek se rozdělí mezi všechny děti, kterým aktuálně pomáháme. Zařizujeme transparentní účet, na který výkupna peníze zašle.
Jak sbírka probíhala?
Ještě jsme s ní definitivně neskončili, probíhá dál. Hlavní sběrné místo je ve Dřevospektru, kde se stačí obrátit na Dominika Šperka, který lidem ukáže místo, kam můžou víčka odevzdat. Sběrná místa ale máme i na několika obecních úřadech, ve školách a prodejnách. Sbírka bude probíhat pořád, jen počítáme s tím, že ji jednou za tři měsíce uzavřeme, zavoláme výkupnu, která si pro pytle přijede. Tak to půjde stále dokola. Chtěla bych jen upozornit, že konkrétní výrobky ze správného plastu je možné si prohlédnout na našich webových stránkách www.sosandelerakovnik.cz Když jsme sbírku třídili, našli jsme v pytlích i spoustu lahví od Jaru. Sice to vypadá, že je to stejný materiál jako na víčkách, ale není. Je to jiný druh plastu, který výkupny nepřijímají.
Rodinám ale nepomáháte jen sběrem víček?
Skupina S.O.S. Andělé pózuje u výsledku první sbírky víček od PET lahví.
Shromažďujeme i materiální pomoc. Na našem webu máme seznam potřebného materiálu, který pro rodiny sbíráme. U nemocných dětí se jedná zejména o zdravotnický materiál, jako jsou obvazy, jednorázové utěrky a rukavice, ústní roušky, dezinfekce, krémy a podobně. Kromě toho děláme i sbírku dalších potřebných věcí pro azylové domy, hospice nebo rodiny v nouzi. Před nedávnem jsme například posílali materiální pomoc dětem, sedmiměsíčním dvojčatům a jejich dvěma sestřičkám, kterým zemřela maminka na oboustranný zápal plic. Bylo jí teprve 33 let a bohužel tím, že byla na děti sama, se nešla léčit. V této materiální pomoci byly sunary, pleny a další. Pokud lidé chtějí pomoci touto formou, je nejlepší, když se se mnou zkontaktují (na telefonu 603 779 430) a domluvíme se na předání. Většinou probíhá v Rakovníku, kdy materiál nafotím a zveřejním na Facebooku, stejně tak i balíčky, které rodinám posíláme. Lidé jsou v dnešní době nedůvěřiví, takže mají možnost kontroly, že se věci od nich opravdu dostaly k lidem, kteří je potřebují.
Na co momentálně soustředíte nejvíce sil?
Na benefiční akce. (První z nich proběhla o tomto víkendu na Tyršově koupališti, pozn. aut.) Naší hlavní akcí bude Slet andělů, který se uskuteční 27. června. Oslovili jsme i několik slavných lidí a požádali je o spolupráci. Do akce se tedy zapojí Tereza Pergnerová a Václav Upír Krejčí, dále nám přislíbila účast Sharkass, což je 18letá raperka, která se zúčastnila soutěže Československo má talent, kouzelník Jan Vaidiš, vystoupí děti z pěveckých sboru, proběhne exhibice boxu, ukázky záchranky a hasičů... Program bude hodně pestrý a bude probíhat od deseti dopoledne až do večera, kdy se od osmi hodin koná zábava pro dospělé. Moderovat ho bude po celý den Bára Ladrová. Všichni vystoupí bez nároku na honorář a moc si vážím toho, že nám účinkující, vyšli vstříc, aniž by o tom dlouze přemýšleli. Bohužel jsme zjistili, že ve stejný den bude mít Valeo den otevřených dveří a k němu program s koncerty na náměstí, takže se teď trochu bojíme o návštěvnost.
Na co bude použit výtěžek z akce?
Za výtěžek nakoupíme rodinám nemocných dětí, co by nejvíce potřebovaly. Máme teď tři onkologické děti a dvě děti se syndromem, což znamená, že jsou tělesně postižené. U nich jsou potřeba speciální kočárky nebo autosedačky, které stojí strašné peníze. Honzík loni dostal speciální kočárek od boxerů, poskytli na něj výtěžek z akce Boxeři dětem. My bychom po akci na Tyršáku, pokud se vybere dost peněz, rádi zakoupili čističky vzduchu pro onkologické děti a dětem se syndromem přispěli na některou z potřebných speciálních pomůcek. Na Tyršovo koupaliště jsme teď s Anděly chodili i dobrovolně pomáhat při brigádách, protože nám Roman Jašek propůjčí na naši akci celý areál zdarma.
Je to jediná akce, kterou momentálně připravujete?
Teď se pomalu rozjíždí ještě jedna další věc. Zkontaktovali jsme se se Stanislavou Klicmanovou, ředitelkou kladenského Českého červeného kříže, která jezdí auditovat veškeré azyly. Chtěli bychom totiž na Rakovnicku vybudovat azylový dům pro matku a dítě. Byla nápadem nadšená a ráda nám pomůže. To je velká výhoda, protože je to člověk, který se v problematice orientuje, jezdí auditovat, ví, jaké podmínky v azylu musí být a podobně. Paní Klicmanová je navíc člověk plný energie a kouzelná dáma. Prostory na azyl jsou, nyní sháníme kontakty a oslovujeme investory, kteří by nám pomohli.
Které prostory máte vytipovány?
Je jich víc, nabídky máme od lidí i od obcí, které mají například prázdné bývalé školy. Ještě musíme probrat s paní Klicmanovou, které by byly nejvhodnější. Je to velká akce, která bude vyžadovat spoustu papírování a jednání a zatím jsme na začátku.
Jak dlouho byste chtěli jako skupina působit?
Jako S.O.S. Andělé tu chceme působit dlouhodobě, alespoň já určitě. Potom, kolik času, energie i financí už jsem do toho vložila. Musím říct, že mě to naplňuje a baví a rodina mě v tom velmi podporuje. I díky tomu, že jsem na mateřské dovolené, mohu zvládnout zařídit víc věcí. I když mě občas trochu mrzí, že hodně času se synem strávíme v autě, jak stále něco někam převážíme nebo vyřizujeme, ale jednou jsem se rozhodla, že budu pomáhat druhým, tak hodlám vytrvat. Jsem ráda, že jde všechno dopředu a že už to není jako na začátku, kdy se člověk musel stále někam nutit. Teď už se nám lidé, kteří chtějí pomoci druhým, hlásí sami. Všem jsem za to moc vděčná.
Markéta Hartlová