Foto

Hana Březinová chová americké stafordšírské terriéry už přes dvacet let.

 

Chovatelská stanice získala poslední velký titul, který jí chyběl

Světová vítězka z útulku

RAKOVNÍK. Ne, není to psí variace na pohádku o Popelce. Tedy o krásné ušmudlané tulačce, která udělala díru do světa. V rakovnickém útulku totiž nežijí jen voříšci z ulice, ale i čistokrevní američtí stafordi. A právě chovatelská stanice Tipit z Hanky manželů Březinových je rodištěm feny Wild Touch, která se v květnu v Budapešti stala světovou vítězkou. Navíc v rekordní konkurenci.

Země bez zákazu

Budapešť není pro české chovatele amerických stafordů místo, kam se jezdí vyhrávat. V Maďarsku totiž není zakázané kupírování uší, tak jako u nás, a proto nemají naši psi vedle tamních kupírovaných šampionů šanci. „Přihlásit se se stafordem do Budapešti je spíš jen tak pro legraci. Sice by se to nemělo diskriminovat, nicméně rozhodčí vždycky upřednostní psa kupírovaného a není příliš divu. Pes, který má kupírované uši, prostě vypadá lépe,“ vysvětluje chovatelka Hana Březinová. Přesto do Budapešti vyrazila s mladou fenou Pipa Tipit z Hanky. A to z důvodu, aby se trochu otrkala a nasála výstavní atmosféru. Ale o ní tento článek není. Jak se očekávalo, s plandavýma ušima (takových amstaffů se na výstavě sešlo snad jen kolem desítky) neměla šanci. Postoupila sice do užšího výběru, ale dál už se neprobojovala.

Fenou, která na světové výstavě vytřela zrak ostatním chovatelům, byla jiná fešanda, která má v „rodném listě“ napsaný rakovnický útulek. „Chovatelskou stanici máme už léta a naši psi jsou rozmístěni po celém světě, takže na výstavu mimo jiných přijela i moje dvouletá fena Wild Touch Tipit z Hanky, kterou mají majitelé z Běloruska, a proto je okupírovaná,“ říká chovatelka.

Foto

Světová vítězka Wild Touch Tipit z Hanky.

 

Gratulace v bazénu

Březinovi o její účasti na výstavě do poslední chvíle nevěděli. „Majitelé nám psali, že se do Budapešti chystají, jenže měli problémy se získáním víza a my jsme nevěděli, jak jim to nakonec dopadlo, protože jsme do Maďarska vyjeli o pár dní dřív. A krásné bylo, že jsme se o jejím první úspěchu v Budapešti dozvěděli náhodně, když jsme seděli v termálním bazénu. Přišli za námi jiní chovatelé pogratulovat nám, že naše fena získala titul nejlepší feny výstavy. Den před světovou výstavou, která je pro chovatele největší událostí roku, se totiž konala mezinárodní cacibová výstava, které se zúčastnila a vyhrála nejlepší fenu,“ popisuje.

Její účast na světové výstavě už si pochopitelně Březinovi nenechali ujít. „Strašně jsme fandili. Ve chvílích, kdy se běží o nejvyšší titul, je to horší než na fotbale. Kolem kruhu je trojstup lidí, kteří řvou, skandují a povzbuzují. A my byli samozřejmě mezi nimi,“ říká.

Rekordní konkurence

Wild Touch Tipit z Hanky se stala nejlepší fenou amerického staforda světové výstavy. Triumf to byl o to významnější, že měla v Budapešti rekordní počet konkurentů. „Ještě nikdy na žádné jiné výstavě nebylo přihlášeno 420 amerických stafordšírských terriérů, byl to absolutní rekord. Ale skvělý úspěch to byl i z důvodu, že tyto velké výstavy už bohužel nebývají posuzovány úplně korektně,“ říká. Kdo se ve světě soutěží psí krásy pohybuje, ví, že existují nátlakové skupiny ze Srbska a Itálie, a tak málokdy ve velké světové konkurenci uspějí normální chovatelé. „Feny posuzoval rozhodčí ze Španělska, který se nenechal ovlivnit nátlakem zvenčí, a tak Wild Touch vyhrála. Zcela zaslouženě, a to neříkám proto, že je to naše fena,“ přibližuje Hana Březinová.

Jako světová vítězka pak postoupila do finálního boje o titul Best of Breed, tedy nejlepší v plemeni, což je úplný vrchol. Bojují o něj vždy čtyři vítězové – nejlepší pes, fena, junior a veterán. Nejlepším v plemeni sice nebyla, stal se jím světový vítěz v kategorii psů, ale i on vlastně obstaral Březinovým radost, je totiž vnukem psa z jejich chovatelské stanice. Ve finálovém souboji nakonec Wild Touch získala titul Best of Opposite, tedy nejlepší v opačném pohlaví. Ze 420 soutěžících amerických stafordů tak byla druhá nejlepší.

Titul, který scházel

Její vítězství znamenalo pro rakovnické chovatele obrovskou euforii. Titul světového vítěze byl totiž posledním z nejvýznamnějších titulů, který chovatelské stanici Tipit z Hanky zatím chyběl. V tuto chvíli už tedy vybojovala všechno, co mohla. Navíc to byla pro Hanu Březinovou i určitá satisfakce. „S Wild Touch se to totiž mělo tak, že je jejím otcem jiný pes, než kterého jsem měla původně vyhlídnutého. Krytí její matky jsem měla domluvené u příležitosti světové výstavy v Dánsku. Měla jsem pro ni vyhlídnutého psa z Finska. Jenže, když jsem na výstavě seděla a prohlížela si psy, zalíbil se mi mezi nimi jiný,“ směje se. Fina proto pustila k vodě a domluvila krytí s druhým krasavcem. „A všichni se mi strašně chechtali a klepali si na hlavu, kam jsem dala oči. Ten pes byl ještě mladý a v očích ostatních asi ještě nevypadal jako budoucí hvězda,“ vysvětluje. Vedle rozhodně nesáhla. Z tohoto psího puberťáka se po 2,5 letech stal vítěz největší americké speciálky a jeden z nejlepších psů na světě.

A nelituje Hana Březinová, že si současnou světovou vítězku nenechala? „Rozhodně ne. Věděla jsem, že je to nejlepší štěně z vrhu. Jenže mě dohání věk. Dneska jsou výstavy show, kde psy předvádí šikovné mladé handlerky v minisukních a na ty já nestačím. To moje dusání v kruhu už není to pravé ořechové a stačí to jen na určité kategorie výstav,“ směje se a dodává: „A hlavně, kdyby fena zůstala u nás, bude neokupírovaná a nebude mít ve světě takové šance. Dneska už proto spíš potřebuji nejlepší zvířata někam rozumně umístit, aby měla šanci vyhrávat. Se mnou už ji nemají.“

Markéta Hartlová

« Zpět