Foto

Ondra Mendel, Emma Knorová, Markéta Somolová a Tomáš Holeček.

 

Politika by podle dětí potřebovala propláchnout a mělo by se začít znovu

Prezident nemůže všechno, ale většinu z toho ano

Máme za sebou první přímou volbu hlavy státu. Co si o ní myslí děti? Jak by měl vypadat prezident? Koho by samy navrhly? Jak vnímaly průběh kampaně či samotných voleb, to nám přiblížili třeťáci Ondra Mendel z Rakovníka, Emma Knorová z Rakovníka, páťáci Markéta Somolová z Rakovníka a Tomáš Holeček ze Senomat. Názory těch starších prezentovali Víťa Steidl z Rakovníka, Nikola Tlustá z Lubné, Karolína Prokšová ze Zavidova a Honza Ostaš z Rakovníka.

Kdo je to prezident?

Ondra: Vládce republiky.

Emma: Je to člověk, který nám velí a říká nám různé příkazy.

Tomáš: Ten, kdo schvaluje zákony a reprezentuje nás v zahraničí.

Víťa: Jmenuje se Miloš Zeman a je to hlava státu.

Nikola: Hlava státu. To je prostě chlap, který pracuje pro náš stát.

Karolína: Stát řídí a stará se o to, aby tu všechno dobře fungovalo. Úplně ve všem hlavní slovo nemá, ale když se o něčem rozhodne, tak to může zrušit.

Honza: Je to osoba, která reprezentuje naši republiku.

Co všechno může?

Ondra: Dělá různé příkazy, třeba teď udělal tu amnestii.

Emma: Asi nemůže všechno, ale většinu z toho ano.

Tomáš: Může schvalovat zákony a rozhodovat o nějakých případech – když někdo něco udělá.

Víťa: Má hlavní slovo ve věcech, o kterých se rozhoduje. Může jmenovat premiéry vlády.

Nikola: Rozhoduje o tom, koho zvolí do vlády. Schvaluje návrhy, které navrhují poslanci. Pak jezdí do zahraničí, aby prezentoval naši republiku.

Honza: Podepisuje novely zákonů, nebo je také může zatrhnout. Jeho slovo je konečné.

Jak by měl prezident vypadat?

Emma: Je jedno, jak vypadá, ale měl by být chytrý.

Markéta: Myslím si, že by měl mít svou hlavu, aby za něho nerozhodoval někdo jiný.

Tomáš: Nezáleží moc na jeho vzhledu, hlavně by měl být chytrý a měl by nás umět reprezentovat.

Víťa: Neměl by být potrhaný. Takže slušně oblečený člověk, upravené vlasy, ne třeba pankáče, měl by se slušně vyjadřovat a nepoužívat sprostá slova.

Nikola: Neměl by vypadat jako bezdomovec, měl by to být slušný chlap nebo žena. Měl by se umět vyjadřovat a hlavně umět dobře česky.

Karolína: Měl by umět hodně dobře česky a mít české jméno, vypadat slušně a neměl by být potetovaný.

Líbí se vám, že se na fotografii prezidenta díváte celý rok ve třídě? Pověsili byste si ho i do svého pokojíku?

Ondra: Já bych ho dal třeba do obývacího pokoje, ale do svého pokojíku určitě ne. Ve třídě ho nemáme, nebavilo by mě se na něj pořád koukat.

Emma: Ve třídě máme své výtvory, ne prezidenta.

Markéta: Já bych si ho do pokojíku nepověsila, možná někam na chodbu. Kdyby visel ve třídě, měla bych pocit, že mě kontroluje.

Tomáš: Kdyby to byl hodně dobrý prezident, klidně bych si ho pověsil i ve svém pokoji.

Víťa: V naší třídě ho nemáme a nevisí ani ve většině tříd. Nevadil by mi tam. Kdyby byl prezident Franz, klidně bych si ho pověsil i doma.

Nikola: Ve třídě si ho moc nevšímám, tam se soustředím na něco jiného. Doma bych si ho nepověsila, protože prezidenta, který byl teď zvolený, nemám ráda.

Slyšeli jste někoho z dospělých, jak se hádá kvůli volbám?

Ondra: Doma jsme se o volbách bavili, ale nikdo se u toho nehádal.

Markéta: Já jsem jen slyšela, jak se o tom bavily paní učitelky, ale nějak jsem to moc nevnímala.

Tomáš: Všichni jsme, kromě babičky, měli jednotný názor. Ta slyšela v novinách něco o jednom kandidátovi, tak si to rozmyslela, že ho bude volit. Ale nesnažili jsme se ji nějak přesvědčovat, každý má právo na svůj názor.

Víťa: Slyšel jsem jen, že se děda hádal v hospodě. Rodiče sice měli takovou debatu, probírali to i se mnou, ale přitom se nehádali. Shodli se, že je Schwarzenberg lepší než Zeman.

Nikola: Doma jsme se kvůli volbám nehádali, jsme rodina Schwarzenbergů, nebyl k tomu důvod.

Karolína: Slyšela jsem o tom jen v televizi, u nás se to nedělo. U nás se o volbách moc nemluvilo.

Honza: Rodiče se o tom nehádali, ale diskutovali, kdo by byl lepší a proč. Ani nevím, koho nakonec volili. Ani já sám jsem nevěděl, koho bych volil, i když teď jsem docela spokojený, jak to dopadlo.

Pohádali byste se kvůli volbám například se spolužákem?

Ondra: Ne, každý má právo na svůj názor.

Emma: Ne, nikoho bych nepřesvědčovala.

Tomáš: Asi ano, kdyby volil někoho hodně špatného.

Víťa: Ve třídě jsme o tom mluvili, ale většinou jsme se shodli na tom, že by měl být prezidentem Karel Schwarzenberg. Kdo by volil Zemana, jsme nevěděli, takže jsme se ani hádat nemohli.

Nikola: Spíš jsme se pošťuchovali. Naše třída taky byla za Schwarzenberga, jen pár lidí za Zemana.

Víte, kdo kandidoval do prvního kola?

Ondra: Miloš Zeman, Karel Schwarzenberg, Táňa Fischerová, Jan Fišer, pak je tam ještě Dienstbier, Vladimír Franz.

Emma: Sobotka a nějaká Bobíková.

Tomáš: Dienstbier je, myslím, Jiří a ještě chybí Zuzana Roithová a Sobotka se jmenuje Přemysl.

Zamlouval se vám některý z kandidátů?

Ondra: Líbil se mi Miloš Zeman, volili jsme ho. A Vladimír Franz. Ale mě ničím nezaujali.

Emma: Schwarzenberg, protože je známý a volili ho rodiče.

Markéta: Moc jsem neposlouchala, co všichni říkali, ale naši vybrali Schwarzenberga, tak bych sdílela jejich názor.

Tomáš: Asi bych si z nich nevybral, ale volil bych Schwarzenberga, protože ten nás dobře reprezentuje v zahraničí a je tam známý.

Víťa: Franz, líbil se mi svým vzhledem. Bylo by zvláštní, kdyby byl potetovaný prezident. Jeho názory jsem až tak nesledoval, v televizi jsem ho viděl jednou nebo dvakrát.

Nikola: Líbil se mi Přemysl Sobotka, je mi sympatický, má dobré názory. A hlavně taky zastáváme pravicovou stranu.

Karolína: Ze začátku jsem to moc nesledovala, v televizi pořád dávali, jak podváděli s podpisy. Kandidáty jsem moc neznala. Říkali pořád pravice a levice a tomu nerozumím.

Honza: Přišlo by mi zajímavé, kdybychom za prezidenta měli nějakou dámu. Ale opravdu jsem nevěděl, koho bych volil. V televizi jsem to docela sledoval, debaty mi přišly zajímavé. I tím, jak na sebe pořád vzájemně házeli špínu. Někdy to bylo i vtipné, že jsme se dost nasmáli.

Foto

Víťa Steidl, Honza Ostaš, Nikola Tlustá a Karolína Prokšová.

 

Sledovali jste nějakou politickou debatu?

Ondra: Díval jsem se na ni, ale nebavilo mě to, tak jsem na ni přestal koukat. Připadalo mi to, že se baví o ničem. Výsledky jsme se dozvěděli až ze zpráv.

Emma: Koukala jsem se, ale moc se mi to nelíbilo. Koukali jsme na to druhé kolo, jen jsme neviděli začátek. Nebavilo mě to, spíš jsem si při tom hrála.

Markéta: Dívala jsem se na jednu debatu, ale další už bych si nevybrala. Nelíbilo se mi, jak se tam vzájemně kritizovali. A pak jsme museli jít se psem na procházku.

Tomáš: My jsme se koukali na rozhovor s nově zvoleným prezidentem, ale moc dlouho jsme to nevydrželi, protože on tam mluvil jen o sobě. A to nám přišlo o ničem. Sledovali jsme obě volby, ale to druhé kolo jenom chvíli, protože jsme pak šli bruslit.

Víťa: Dvacet minut debaty bych vydržel, ale třeba hodinu ne. Rodiče na to občas přepnuli a dívali se.

Nikola: Krátkou debatu, která by byla důležitá a na důležité téma, bych vydržela. Doma jsme je sledovali, když jsme na to zrovna narazili. Víc se na ně dívala babička s dědou, ty to hodně zajímalo.

Karolína: Debaty mě moc nebaví, nevydržela bych u toho. Když jsem byla u babičky a ona na ně koukala, nebavilo mě to sledovat. Bylo to na mě moc složité.

Honza: Když je v debatě někdo zajímavý a baví se o něčem, co mě zajímá, tak se na to i podívám. Vydržím u toho. Jinak u nás běžel hlavně tenis, volby priorita nebyly.

Sami jste ve škole zkušebně volili. Zjišťovali jste si předem něco o kandidátech?

Ondra: Probírali jsme to ve třídě. Říkali jsme si navzájem, kdo koho bude volit. Někoho jsme i přesvědčili, protože všichni chtěli volit Karla Schwarzenberga, tak jsme někoho přesvědčili pro Miloše Zemana. Říkal jsem, že umí líp mluvit než Schwarzenberg.

Emma: Ve třídě jsme se o tom bavili jen trochu, s rodiči vůbec. Věděla jsem, že rodiče volí Schwarzenberga, tak jsem ho volila také.

Markéta: Já jsem si o obou něco našla na internetu. Nechtěla jsem volit Zemana, protože byl v komunistické straně, takže bych mu už nemohla věřit. Ve třídě jsme se o tom bavili až těsně před tím, než jsme šli volit, a s paní učitelkou jsme to probírali během hodiny češtiny. Spolužákům jsem jen řekla, že byl Zeman v KSČ a že nevím, jestli on je ta správná volba.

Tomáš: My jsme měli každý obhajovat toho svého kandidáta, furt jsme přemlouvali Libora, aby nevolil Zemana, to se nám povedlo. Ale dvě holky, které chtěly volit Schwarzenberga, nakonec volily Zemana, protože o něm něco zjistily.

Víťa: Moc jsem si o tom nezjišťoval, volil jsem podle toho, jak mi byl kdo sympatický.

Nikola: Koukala jsem na dvě diskuze, abych viděla, kdo má jaké protiklady a plusy. To bylo všechno.

Karolína: Na volby jsem tu nebyla, byla jsem nemocná, ale stejně jsem nevěděla, jestli bych vůbec někoho volila. Byla jsem z toho ze začátku spíš zmatená a když pořád jeden druhého uráželi, nevěděla jsem, pro koho bych hlasovala.

Honza: Já jsem na volby ve škole taky nebyl, ale když postoupili do druhého kola Zeman a Schwarzenberg, tak jsem si o Zemanovi něco četl, abych se o něm něco dozvěděl. Karel Schwarzenberg je přeci jenom vidět trochu víc, když je ministr zahraničí. O Zemanovi jsem nic nevěděl.

Čím vás ten, koho jste zvolili, oslovil? Nelíbí se vám na něm něco?

Ondra: Líbí se mi, že Miloš Zeman mluví sám za sebe, líbí se mi na něm všechno, nic negativního na něm nevidím.

Markéta: Mně se na panu Schwarzenbergovi líbí, že je všude známý a že ho v zahraničí vnímají všude stejně. Nelíbí se mi, že trochu koktá.

Tomáš: Líbí se mi na něm, že je hodně známý a dobře mluví – umí se dobře vyjadřovat. Jen mi vadí, že trochu koktá, takže mu není úplně dobře rozumět.

Víťa: Volil jsem pana Schwarzenberga. Je to sympaťák a připomíná mi dědu. Jsou si docela podobní. A není nic, co by se mi na něm nelíbilo.

Nikola: Volila jsem Karla Schwarzenberga, jeho klady jsou, že je na pravicové straně a nebyl komunista. Líbí se mi jeho názory. A protikladem je, že neumí moc dobře mluvit a někdy ho není slyšet.

Karolína: Na Schwarzenbergovi ani nevím, co by se mi líbilo, většinou se v televizi probíralo to, co se ostatním nelíbilo. Třeba se mi na něm nelíbí, že špatně mluví a usíná.

Honza: Na panu knížeti se mi líbilo, že bydlí na zámku, takže už nebude mít potřebu hrabat si peníze. Vypadal slušně, určitě je chytrý, ale je starší, má problémy se spaním a mluvením. A není stoprocentní Čech.

Co se vám naopak líbí a nelíbí na protikandidátovi?

Ondra: Na Schwarzenbergovi nic pozitivního nevidím, nelíbí se mi, že koktá.

Emma: Na Zemanovi se mi nelíbí, že pořád mluví sám o sobě, nic pěkného na něm nevidím.

Markéta: Nic dobrého na něm nevidím, navíc otázku, na níž se dá odpovědět jednou větou, strašně okecává. Někdy ani moc neodpovídá na to, na co je tázán.

Tomáš: Já jsem nenašel snad vůbec nic, co by se mi na Zemanovi líbilo. Nelíbí se mi na něm, že je strašně samolibý a že hodně uráží, je takový hodně ostrý.

Víťa: Slyšel jsem, že Zeman má problémy s pitím, to se mi nelíbí. A je celkem vulgární. Ani nevím, jestli se mi na něm něco líbí.

Nikola: Na Zemanovi se mi nelíbí, že v diskuzích skáče redaktorům do řeči a nenechá je domluvit. A když se ho na něco zeptali, tak odpověď hrozně protahoval, i když mohl odpovědět jednou větou. Navíc je to bývalý komunista a měl problémy s alkoholem. A klady? Asi jen to, že nesouhlasil s amnestií.

Karolína: Klady nevím. Zápory asi to, jak ostatní urážel a dělal kampaň proti nim.

Honza: O Zemanovi bych řekl, že je asi dost chytrý, ale zároveň arogantní. Líbí se mi, jak mluví a že si za tím stoprocentně stojí. Mluví s jistotou. Nelíbí se mi na něm ta arogance.

Koho byste sami navrhli na prezidenta?

Markéta: Asi bych nevěděla, koho nevrhnout. Možná by se mi líbila Bára Hrzánová.

Tomáš: Netuším, mohl by to být někdo, kdo je známý v zahraničí. Napadá mě Gott, ale toho si neumím představit jako prezidenta.

Víťa: O tom jsem nikdy nepřemýšlel, asi by to byl někdo z politiků. Ti jsou v tom zběhlí a ví, jak politika funguje. Spíš bych navrhl muže než ženu.

Nikola: Navrhla bych svého dědu, protože se mi líbí jeho názory a hlavně politice rozumí. Když jsou diskuze, tak rozumí tomu, co mezi sebou politici říkají. Navíc je mi hrozně sympatický.

Karolína: Já bych svého dědu asi nenavrhla. A spíš než politika bych navrhla nějakého normálního běžného člověka, který ví, jak to doopravdy je a má na to svůj názor. Třeba, že průměrný plat je sice 25 tisíc, ale každý dostává deset.

Honza: Nikdo konkrétní mě nenapadá. Měl by to být někdo chytrý, sympatický, jistý ve svých názorech a spíš politik, aby se ve všem vyznal. Měl by umět spoustu cizích jazyků, protože prezident jezdí do zahraničí. A líbilo by se mi, kdyby mohl zasahovat do politických věcí víc, než to dělá současný prezident Klaus.

Vybavujete si některé prezidenty z české historie?

Markéta: Mně vždy naskočí Václav Havel a T. G. Masaryk.

Tomáš: Masaryk a Havel, komunisty vynechám, to moc dobré období nebylo. A Václava Klause beru jako novodobého prezidenta, ten ještě nepatří do historie.

Víťa: Masaryka, byl první prezident České republiky. Pak Václava Havla a Václava Klause.

Nikola: Napadne mě Masaryk a Havel, pak ještě Gottwald a Beneš. Nejvíc ale Václav Havel, protože o něm mamka doma hodně mluví. Děda taky, že byl zatím nejlepším prezidentem. Když bylo výročí, jak zemřel, dívali jsme se v televizi na vzpomínky na něj.

Karolína: Václava Klause, Václava Havla a Tomáše Garrigue Masaryka. O těchto třech se dnes mluví nejvíc. Na vlastivědu jsem z toho měla trojky, takže víc jich neznám.

Honza: Taky v tom nemám zas tak velký přehled. Pamatuji si Masaryka, Beneše, Gottwalda a nedávné prezidenty Havla a Klause. Že bych o nich něco věděl, to zas ne. Vím třeba, že pan Klaus nemá rád Euro.

Jak se vám líbí současný politický systém, nebylo by lepší vrátit se například k monarchii, nebo jinému období v historii?

Ondra: Mohlo by být království, když už tu jsou prezidenti, je to asi horší.

Emma: Mně by se nelíbilo, kdybychom tu měli království. Je to lepší tak, jak to je.

Markéta: Možná by bylo lepší mít království, ale nevím, jaké to přesně bylo. Neumím si to pořádně představit, ale docela se mi líbí, jak to funguje v Anglii.

Tomáš: Demokracie je lepší než jakékoliv jiné zřízení. Komunismus bych nechtěl vůbec a i monarchie mi připadá spíš jako ze středověku. Ale možná se monarchové chovali líp než Zeman.

Víťa: K monarchii asi ne, ale nejlepší období asi bylo za Masaryka. Co rodiče doma říkají, tak nejsou moc spokojení se současnou politikou. Já se o to moc nezajímám, tak nevím, co si o tom mám myslet.

Nikola: Taky bych se nevracela ke království, císařství ani ničemu jinému, vyhovuje mi dnešek. V jiné době bych žít nechtěla. Jen bych udělala nějaké změny v politicích, nelíbí se mi zvyšování daní a jiné jejich názory.

Karolína: Mně vyhovuje prezidentství, to je nejlepší. Ale z historie by se mi asi nejvíc líbilo království.

Honza: K monarchii bych se nevracel, ale úplně bych propláchl celou politiku a udělal všechno od začátku. Ne, že by se zakládal nový stát, ale že bych každému politikovi, který by se tam chtěl dostat, udělal psychické testy a testy IQ, aby se tam nedostali lidé, kteří tam jen škodí a berou peníze.

Markéta Hartlová

Lenka Pelcová

« Zpět