Česká výprava na Hawaii. Jaroslav Jedlička je druhý zleva.
Ironman ze Skryjí na Hawaii
V sobotu 13. října proběhl na největším ostrově havajského souostroví Big Islandu „Ironman World Championship“, vrcholný závod v triatlonu, které se zúčastňují největší světové hvězdy tohoto sportovního odvětví. Poprvé v historii měl na tomto prestižním podniku své zastoupení také okres Rakovník. Do desetičlenné české reprezentace se probojoval v kategorii amatérů věkové skupiny 25 až 29 let Jaroslav Jedlička ze Skryjí. Projít nominačním sítem nebylo vůbec jednoduché.
Mekka triatlonistů
„Mistrovství světa na Hawaii je mekkou každého triatlonisty. Tam je ovšem nutné se probojovat. Mně se to podařilo letos v červenci na kvalifikačním závodu v anglickém Boltonu, kterého se zúčastnilo přes 1400 závodníků. Celkově jsem skončil 38. Ve své věkové kategorii jsem byl čtvrtý, což stačilo k tomu, abych se nominoval na Hawaii,“ popisuje Jarda zatím svůj největší sportovní úspěch. „Mým cílem bylo závod dokončit a užít si ho, protože na západním pobřeží Big Islandu, kde se Ironman World Championship plave, jede a běží, jsou pro Středoevropana velmi specifické podmínky.
Českou výpravu vedl zkušený závodník Petr Vabroušek ze Zlína, který se mistrovství světa zúčastnil už počtrnácté. Jako jediný z Čechů startoval v kategorii profesionálů.
„Kolo“ se Jardovi prý moc nepovedlo.
Skryjská sbírka
Nominace neznamenala pro Jardu Jedličku automatický start. Nutné bylo sehnat dostatek peněz, protože každý amatér si hradí cestu i účast sám. Jenom letenka stojí pětatřicet tisíc. Přispělo Město Rakovník, firma BMW i Středočeská záchranná služba, u níž je Jarda zaměstnán. Pozadu nezůstala ani Kola Šírer z Berouna, s níž Jarda dlouhodobě spolupracuje. „Všem strašně moc děkuji za podporu. Co mě ale přímo dojalo, to byla dobrovolná finanční sbírka mezi občany Skryjí. Byl to pro mě obrovský závazek, abych závod dokončil ať se děje, co se děje,“ říká Jarda.
Když se podíváte na profil trati, není zas až tak hrozný. Žádná prudká stoupání nebo klesání, jen mírně zvrásněný terén. Co je však strašné, to je krajina. Prakticky celý závod se jede a běží v lávových polích. Všude je černo a nekonečná rovina před sebou. Navíc silný nárazový vítr, který se neustále mění, vedro a vlhko. Není to až tak náročné na fyzičku, jako na psychiku. Dosud jsem se s ničím podobným nesetkal.“
Celý den v letadle
Česká výprava přilétla do Kailua-Kona už v pondělí 8. října večer. K osmi mužům se přidaly dvě dívky, které přiletěly ze Spojených států, kde momentálně žijí. „Letěli jsme přes Londýn, pak 11,5 hodiny do Los Angeles a odtud ještě 6 hodin na Hawaii. Celý den jsme strávili v letadle. To bylo pomalu náročnější než samotný závod,“ směje se Jarda. Ihned po příletu bylo zřejmé, že město triatlonem žije. Už týden dopředu byly v provozu občerstvovací stanice rozeseté po celé trati. „Bylo dobré, že jsme si nemuseli na trénink nic brát s sebou, všude fungoval perfektní servis. Pro mě byl obrovský zážitek, když jsem se tam potkával s nejlepšími triatlonovými profesionály z celého světa. Už jsme to ten týden nijak nepřeháněli. Trošku jsme si zaplavali, zajeli na kole a proběhli se. Spíš jsme se aklimatizovali.“
Jarda právě doběhl do cíle.
Lávová pole
Vlastní závod začal v sobotu 13. října v 6.30 hodin ráno. Do mořských vln vstoupili profesionálové a půl hodiny po nich i amatéři. „Odstartovalo nás najednou skoro dva tisíce. Byla to strašná mela, člověk dostane i rozdá spoustu ran. První kilometr je fakt náročný. Pak jsem odplaval na levý okraj balíku a tam se mi už plavalo dobře. Do cíle jsem doplaval bez problémů v čase 1:08:54 hodiny,“ popisuje první disciplinu Jarda Jedlička. Moře prý bylo teplé (asi 27 °C) a čisté.
Po zdolání 3,8 km dlouhé plavecké trasy čekalo na triatlonisty 180 km na kole. Jak známo, kolo je Jardova oblíbená a nejsilnější disciplina. „Tentokrát tomu ale tak nebylo. Ještě když jsme kroužili 10 km po městě, tak to šlo. Ale jakmile jsme vjeli do lávových polí, byl to děs a běs. Tam jsme jeli proti větru, po otočce nám chvíli foukalo do zad a pak jsme jeli zase proti větru. Nejhorší ale byly poryvy bočního větru, které se mnou docela cvičily. Ještě že je po trase dost občerstvovacích stanic, perfektně zmáknutých. Mimochodem, závod zajišťuje 5 tisíc dobrovolníků. Nevím, čím to bylo, ale nedokázal jsem se vyhecovat k maximálnímu výkonu, takže čas nic moc – 5:42:29 hodiny.“
Slušná premiéra
Poslední disciplinou je maratón. „Běželo se mi docela dobře. Depka na mě padla trošku zas až v těch černých lávových polích. O těch se mi bude ještě dlouho zdát,“ směje se Jarda, který zvládl maratón za 3:57:32 hodiny. „Když jsem proběhl cílem, všiml jsem si, že celkový čas začíná na desítku. Chtěl jsem to dát pod 11 hodin, což se podařilo. Celkový čas jsem měl 10:58:44 hodiny,“ dodává Jarda Jedlička. Z celkového počtu 1982 závodníků skončil na 914. místě, v kategorii 25 – 29 let na 79. místě ze 102 borců. Mezi Čechy byl čtvrtý za Petrem Vabrouškem (ten skončil v absolutním pořadí 95. v čase 9:26:46), Janem Jakubíčkem a Davidem Sajnerem. Na premiérovou účast slušný výsledek. Jarda ještě neví, zda se pokusí na Hawaii nominovat i pro příští rok. „Hodně kvalifikačních závodů už je vyprodaných. Pokusím se ještě letos dostat do Klagenfurtu, kde bych možná mohl dostat zelenou kartu. Jestli na Hawaii ještě jednou vyrazím, ukáže čas.“
Tomáš Bednařík
Foto archiv Jaroslava Jedličky