Foto

Petr Bendl

 

Bývalý hejtman a exministr dopravy Petr Bendl teď žije v chatě na Slapech

Ani letos to na medvědy nevypadá

Krajská zastupitelstva jsou ve druhém poločase volebního období. Příští rok v říjnu proběhnou volby. Zajímalo nás, jak hodnotí své nástupce bývalý hejtman Petr Bendl (ODS) a jak se mu daří ovlivňovat politiku Středočeského kraje z pozice řadového člena krajského zastupitelstva a poslance parlamentu ČR. Na rozhovor do své poslanecké kanceláře na Jirkově dorazil v civilu, mírně zarostlý, v džínách a pogumovaných koňáckých botách.

Jaký je to pocit, sledovat vývoj Středočeského kraje z opozice, z níž se toho přece jen nedá moc ovlivnit?

Cesta do opozice byla pro nás asi potřebná. Je vždycky dobré, když poznáte i druhou stranu mince. Člověk si utřídí myšlenky, naučí se jinak komunikovat. Na straně druhé v situaci, kdy má levice v zastupitelstvu převahu, někdy vnímáte strašnou bezmocnost. Když třeba vidíte, jak celá řada věcí, které dříve normálně fungovaly a skoro nikoho netrápily, je najednou velkým problémem.

Myslíte dopravní obslužnost?

Ano. Autobusová doprava byla za našeho působení podporována v maximální možné míře, jakou si kraj mohl dovolit. Střední Čechy jsou, ať už se to někomu líbí nebo ne, spíše vesnickým krajem než krajem velkých měst. Proto je velmi důležitá mobilita lidí. Ne každý má auto. Aby nedocházelo k vylidňování malých obcí, je potřeba udržet dopravní obslužnost na takové úrovni, aby lidem zajišťovala možnost dopravy do zaměstnání a škol. Sáhnout na dopravní obslužnost v takové míře a s takovou mírou arogance, jako to udělalo vedení kraje, to předčilo všechny naše původní obavy.

Vedení kraje tvrdí, že peníze nepřišly od státu.

Ano. David Rath říká: stát nám nedal, tak my vám musíme seškrtat autobusy. Ale skutečnost je taková, že v letošním roce se počítá s nárůstem krajských příjmů o 150 milionů oproti loňskému roku. David Rath zapomíná i na další věci. Před dvěma roky, kdy nastupoval na kraj, jsme mu předávali přebytek hospodaření zhruba 1,6 miliardy korun. Když jsem byl ministrem dopravy, připravil jsem normu, kterou dokončil můj nástupce, podle níž kraje dostaly na dopravní obslužnost navíc 3 miliardy. Středočeský kraj získal 700 milionů korun na posílení dopravní obslužnosti. Když si vezmete, že dostali 700 milionů, plus přebytek hospodaření, a za dva roky nemají prostředky, tak tu něco hapruje. A to jsou fakta. Rath už také nikde neříká, že čtvrt miliardy stojí jízdné zadarmo, které je mnohde zneužíváno, a že poplatky ve zdravotnictví, které kraj hradí, dělají dalších 85 milionů.

Co jste myslel tou mírou arogance?

Na jednání zastupitelstva zaznělo, že plánují snížit počet nasmlouvaných linek veřejné dopravy o 20 %. Potom byl klid. Pak najednou starostové dostali dopis, kde např. na Rakovnicku mělo jít až o 50 % spojů. V jízdních řádech vyčervenili, které autobusy se ruší, a jestli se starostové nestihnou ozvat do určitého data, dál se s nimi nikdo bavit nebude. Starostové to dostali uprostřed prázdnin. Takže mnohdy ani nestihli svolat zastupitelstvo. Tahle zkušenost z opozice je strašná, když vlastně nemáte hlasy na to cokoliv změnit. Když se starostové chtěli ozvat, nikdo se s nimi příliš nebavil.

Ale podařilo se vám přece svolat mimořádné zastupitelstvo.

Protože je nás více jak 30 % v zastupitelstvu, mohli jsme jako opozice využít svého práva a svolat mimořádné jednání, kam jsme pozvali starosty, aby se mohli na věci zeptat radních a hejtmana. Výsledek byl ten, že David Rath svolal zastupitelstvo na sobotu, aby lidem zkomplikoval co nejvíce život, protože v sobotu odpoledne jezdí minimum spojů. Přesto přijely desítky starostů. Odhaduji 60 až 70. Ani se nevešli do sálu pro veřejnost. Vysoká míra arogance byla v tom, že zastupitelé odmítli schválit program jednání zastupitelstva a tím pádem vůbec nepřipustili debatu. Starostové přitom k problému přistupovali velmi rozumně. Chtěli jen více času a chtěli hledat možnosti, jak věc řešit.

Jak se krajský úřad změnil, co se týče vedoucích odborů a dalších pozic?

To je také jedna z věcí, která souvisí s dopravou. Z kraje po volbách odešlo zhruba 150 lidí. Někteří byli vyměněni, řada odešla z vlastní vůle. Bohužel, ukazuje se, že zdaleka ne všichni, kteří přišli, mají dostatečnou kvalifikaci řešit problémy. Zářným příkladem je právě doprava. Neexistují žádné odborné analýzy ani průzkumy, kolik lidí využívá jaký spoj. Dostali se tam lidé, kteří jednají z pozice moci a doufají, že starostové budou zticha a budou se bát ozvat. Kdyby se totiž ozvali, nedostali by třeba dotaci, o kterou žádají. Takže jsou radši zticha, skřípají zuby, ale veřejně se to bojí říct, aby nepřipravili obec o nějaké peníze. To se děje poměrně často.

Budete v dalších volbách usilovat o návrat do funkce hejtmana?

Foto

V sedle starokladrubáka Hektora před startem Honu na křivoklátského hada v roce 2009. Vpravo Václav Vydra.

 

Velmi stojím o to kandidovat v regionálních volbách a určitě své služby ODS nabídnu. Pokud o ně bude stát, popereme se se sociální demokracií a se stavem, který tady je. Už teď přemýšlíme, co s tím udělat. Kraj bude s penězi na huntě, to je evidentní, prostředků moc nebude, proto musíme hledat způsoby, jak si na ně sáhnout. Jak díry v rozpočtu zacelit a jak vrátit situaci do normálu. Myslím tím do normálních vztahů. Aby se starostové nebáli říct svůj názor. Aby lidé zase získali důvěru ve Středočeský kraj.

Peníze z evropských fondů budou k mání i v dalším volebním období?

Nové vedení kraje bylo zpočátku na štíru s čerpáním těchto prostředků, protože nejprve všechno zastavili. Regionální rada kraje nechala vypsat 500 milionů na rekonstrukce silnic, ale kraj pak nepředložil ani jeden jediný projekt. Trvalo jim všechno dlouho, než se tyto věci naučili, protože neměli odborníky. Proto přemýšlíme, jak dát dohromady regionální program na další čtyři roky i odborníky, kteří by pomohli systém více rozhýbat.

ČSSD vyhrála poslední krajské volby se zdravotnickými poplatky...

(skáče do řeči) To nám tehdejší ministr zdravotnictví Tomáš Julínek opravdu nepomohl. A také tu byla obava, co bude po privatizaci nemocnic. ČSSD říkala, že to budou vykradené modré tunely. Děsili staré lidi, jak si budou muset všechno platit. Ale život ukázal, že se s privatizovanými nemocnicemi nic nestalo. Naopak. Kraj ušetřil spoustu prostředků, a tím, že přišel privátní investor, ukázal, že je možné nemocnice provozovat a netahat do nich politiku. Všechny privátní nemocnice jsou personálně stabilní, žádní lékaři z nich hromadně neodcházejí. Proběhla řada investic v Rakovníku, Hořovicích i Berouně. Potvrdilo se to, co jsme říkali: privátní subjekt si poradí lépe než politici. Středočeské zdravotnictví má nyní v privátních nemocnicích svoji stabilitu.

Chtěl jsem se spíše zeptat, zda máte pro příští krajské volby podobně silné téma?

Do voleb půjdeme s pozitivním programem, protože toho negativního je až až. Budeme hledat řešení, jak věci nastartovat a jak nastavit normální vztahy. Chceme začít zase komunikovat s veřejností i s neziskovým sektorem. Tato komunikace téměř přestala. Přestože měli plná ústa slibů, co všechno pro neziskové organizace udělají, zavírají jim cestu. Zkomplikovali jim přístup k evropským penězům, neboť malým obcím zvýšili spoluúčast na evropských projektech.

Co řešíte v Rakovníku jako poslanec parlamentu ČR?

Poslední dobou právě dopravní obslužnost. Také tu byla kauza s ředitelkou domova pro seniory, kde je na pováženou způsob, jakým se to stalo a opět velmi vysoká míra arogance, s jakou kraj postupoval. A také nedostatečné vysvětlení. Veřejnost by měla mít právo vědět, co špatného se tam stalo. Od spousty lidí slýchám, že jsou tam otazníky. Paní ředitelka byla nadšenec, který by dal duši za toto zařízení. Teď ji nahradil bývalý policista, což je na Středočeském kraji takový trend. Pracuje tam celá řada bývalých policistů. To souvisí i s tím, že David Rath původně mířil na ministerstvo vnitra a chtěl ty lidi využít k tomu, aby si je vzal později s sebou. Otazníky kolem domova seniorů ale zůstávají a poškozuje to důvěru ve Středočeský kraj.

Myslím, že veřejnost s napětím očekává, jak dopadne výběrové řízení na ředitele.

I já jsem zvědav, kdo z kvalifikovaných odborníků se na toto místo dostane. Jako opozice to bohužel můžeme jenom komentovat. Takže věříme, že to bude někdo kompetentní. Ale mrzí nás, že v zastupitelstvu ani v sociální komisi kraje neměl nikdo žádné informace. Kdyby řekli, byl tu takový a takový problém, a proto musela odejít, tak to každý přijme. Když mlží, neřeknou relevantní důvody, tak to spíše nahrává tomu, že to má být nějaká malá domů nebo pozice připravovaná pro kamaráda.

Že jste vloni v parlamentu ani neporcovali medvěda?

Nic nebylo, ani letos to na medvědy nevypadá, a je to asi správně. Je jasné, že každý z nás poslanců by asi chtěl nějak pomoci ve svém regionu, ale systémové to moc není.

Kde teď vlastně bydlíte?

Trvalé bydliště mám stále v Lánech, i když se ženou žijeme odděleně, to už není žádné tajemství. V současné době bydlím na chatě na Slapech. Hodně se věnuji práci v poslanecké sněmovně a svůj volný čas věnuji koním. Trávím hodně času s Vaškem Vydrou, od něj se učím spousty věcí. Koně mám v Nezabubicích. I dnes ráno, před naším rozhovorem, jsem byl prohnat Hektora. Hledám si na Rakovnicku bydlení, nějaké místo, kam bych jednou mohl své koně vzít. Dalším relaxem je muzika, a taky jsem znovu začal hrát hokej za Olymp Praha. I po této stránce se snažím něco dělat, abych jen nekysnul v poslanecké lavici.

Pavel Sklenička

« Zpět