O výstavbě vodovodu a kanalizace jednali starostové Křivoklátska i s ředitelem Agentury ochrany přírody a krajiny Františkem Pelcem (uprostřed). Vpravo zbečenský starosta Stanislav Dryják.
Prioritou na Křivoklátsku je výstavba vodovodu a kanalizace
Volby – nové tváře i zkušení matadoři
KŘIVOKLÁTSKO. Komunální volby, které proběhnou v České republice ve dnech 15. a 16. října, se blíží mílovými kroky. Kandidátní listiny byly uzavřeny a předány na příslušné úřady. Navzdory skeptickým hlasům je o práci v komunální politice zájem. Na listinách se objevuje řada nových jmen, které vedle těch „starých“, již zaběhlých, podstatně rozšiřují spektrum a voliči budou mít z čeho vybírat. Podívejme se dnes, kdo se bude o jejich přízeň ucházet v jedenácti obcích na Křivoklátsku.
Mladým se do funkcí moc nechce
Pravděpodobně nejjednodušší volbu budou mít občané v Branově, Karlově Vsi, Městečku a Velké Bukové. V těchto obcích budou vybírat z jedné jediné kandidátní listiny. Na Branově postavila kandidátku pouze Česká strana sociálně demokratická. Jejím lídrem je stávající starosta František Štiller. „Do voleb jdeme se snahou pokračovat ve zlepšování vzhledu obce a života zdejších občanů. Zejména služby pro starší lidi tu nejsou dostatečné. Také komunikace by si zasloužily opravit a zeleň obnovit. Pokud budou peníze, chceme usilovat o výstavbu kanalizace a ČOV,“ vypočítává František Štiller nejdůležitější body volebního programu. Říká, že už nechtěl kandidovat. „Vyzval jsem všechny kritiky, aby kandidovali, ale nikdo se nepřihlásil. Cítím, že už by to chtělo, aby věci veřejné vzali do rukou mladší.“
Podobná situace je i ve Velké Bukové. Sdružení nezávislých kandidátů Velká Buková si zvolilo za lídra dlouholetého starostu Josefa Bumbu: „Už při minulých volbách jsem říkal, že bych si rád vychoval svého nástupce. Jeden se tu i rýsoval, ale ten zatím nechce opustit své zaměstnání a nést, jak se říká, svoji kůži na trh. Pokud dostanu důvěru, jsem připraven i nadále funkci starosty vykonávat a doufám, že se mi podaří vhodného nástupce najít,“ přeje si Josef Bumba. Úkolů v obci je víc než dost. Problém Bukovským dělá návesní rybník, z něhož zmizela voda. „Chtěli bychom ho z poloviny zavézt, zmenšit jeho plochu a doufáme, že se tak rychleji naplní. Pokud se podaří získat dotaci, připojíme se k ostatním obcím Křivoklátska a vrhneme se do výstavby vodovodu a kanalizace. Důležitým bodem našeho volebního programu je i výsadba alejí podél obecních cest a nezapomínáme ani na satelitní obec Kalubice, kde bychom rádi opravili obecní dům se sálem, aby se měli tamní obyvatelé kde scházet ke kulturním akcím,“ listuje volebním programem Josef Bumba. Pochvaluje si, že díky rozhledně, která zde byla letos na jaře otevřena, se obec zviditelňuje mnohem víc než dříve. Během prázdnin rozhlednu denně navštívilo kolem stovky lidí.
Školku už mají, vodovod zatím ne
Sdružení nezávislých kandidátů se bude ucházet o přízeň voličů také v Městečku. I tam figuruje na prvním místě kandidátní listiny současný starosta Jaroslav Gorčík. „Pokud vyjde dotace na výstavbu vodovodu a kanalizace, na nic jiného nám už nezbude,“ odpovídá lakonicky na otázku, co obec čeká v příštím volebním období. „Myslím, že v každé obci na Křivoklátsku jsou problémy obdobné. Městečko není výjimkou. Potřebovali bychom třeba opravit komunikace. Nedávno jsme v tichosti otevřeli zrekonstruovanou mateřskou školku. Stála nás kolem 13 milionů korun. Bez dotací z Unie a Středočeského kraje bychom si to nemohli dovolit,“ dodává Jaroslav Gorčík.
Lídrem volební strany Sdružení kandidátů Karlova Ves je Josef Kohout. O této obci se v tisku napsalo a na televizních obrazovkách odvysílalo víc než dost. Karlova Ves se odrazila ode dna a úkolem nového zastupitelstva bude její další stabilizace.
Rozhledna přitahuje na Velkou Bukovou tisíce turistů.
Bývalí proti současným
V několika obcích křivoklátského regionu se očekávají „tvrdé střety“ současného vedení s nespokojenou opozicí. Svědčí o tom nezvykle vysoký počet podaných kandidátních listin. Hned po čtyřech se objevily v Křivoklátě, Roztokách a na Sýkořici.
V Křivoklátě se proti sobě postaví dvě dvojice kandidátek. Stávající vedení městyse je zastoupeno na listinách Nezávislí – sdružení nezávislých kandidátů, jejímž lídrem je starosta Milan Naď, a Křivoklát občanům, kde pozici lídra zastává současný místostarosta Petr Tříska. „Podle našeho názoru postrádá Křivoklát, více než cokoliv jiného, soudržnost. Proto je jednou z našich hlavních priorit posílení společenského života v obci, aby Křivoklátští měli větší možnost kulturního vyžití. Rádi bychom rozšířili počet odpočívadel, upravili pěšiny a doplnili místní park tak, aby vyhovoval všem věkovým kategoriím. Naši plnou podporu bude mít rovněž realizace projektu Kanalizace a voda Křivoklátsko a každý, kdo přispívá ke zkvalitnění života na Křivoklátě,“ uvedl priority „své“ volební strany Petr Tříska.
Protikandidáty jsou dvě sdružení, v jejichž čele stojí bývalí funkcionáři obce. Sdružení Společně s vámi pro náš Křivoklát povede do voleb někdejší starostka Pavla Hůlová. Lídrem volební strany Hasiči pro Křivoklát je Pavel Friebert a listina se jen „hemží“ křivoklátskými hasiči. „Naší velkou prioritou je výstavba vodovodu, kanalizace a čistírny. Nezbytná se nám zdá reforma úřadu městyse, která musí přinést snížení nákladů na jeho provoz. Mezi priority řadíme zlepšení stavu místních komunikací, bezpečnější provoz na nich a systémovou organizaci parkování návštěvníků naší obce. Za neudržitelný považujeme současný vztah vedení městyse s vedením správy hradu Křivoklátu. Mezi priority řadíme dále rovnoměrnější spolupráci se zájmovými sdruženími, spolky či občanskými skupinami, a také odpovídající vztah k těm občanům, kteří mají zájem pro Křivoklát nezištně pracovat,“ vypočítává priority Pavel Friebert s tím, že vedení městyse musí „měřit“ stejně všem částem obce.
Všechno je o penězích
Tři Sdružení nezávislých kandidátů (lídry jsou Zdeněk Zelenka, Jiří Šulc a Karel Lulák) a KSČM (lídr Jaromír Trousil) budou bojovat o voliče na Sýkořici. „Úkolů v naší obci je na deset let. Tím hlavním je výstavba vodovodu a kanalizace a rekonstrukce veřejného osvětlení. Všechno je to ale o penězích,“ říká lídr SNK II a současný starosta Jiří Šulc. Na otázku, zda je připraven znovu usednout do křesla starosty, odpovídá, že je to předčasné. „Myslím, že se u nás nebudou volit celá sdružení, ale jednotlivci. Uvidíme, kdo se do devítičlenného zastupitelstva dostane,“ dodává Šulc.
„V naší obci jsou resty v dopravní infrastruktuře. Problém nastal s příjezdovou cestou do chatařské oblasti Selec. Tato komunikace by se měla upravit. Podobně je to i s komunikací pod rybníčkem. Samozřejmě prioritou číslo jedna je voda a kanalizace,“ shrnuje priority SNK III lídr Karel Lulák. Ten, v případě volebního úspěchu, si nedělá nárok na post starosty, spíše by chtěli obsadit místa v revizní nebo finanční komisi.
Uhájí starosta pozice?
Zajímavá volební situace bude pravděpodobně i v Roztokách. Už pohled do kandidátních listin naznačuje, že se u volebních uren strhne „boj na krev“. Kromě ČSSD (lídr Jaroslav Horáček) zde kandidují tři nezávislá uskupení. Sdružení nezávislých kandidátů Roztoky (lídr Vladimír Melč), Starostové a nezávislí (Lenka Peterková) a Nezávislí – Roztoky (Jaroslav Fikejz). „Snahou naší volební strany je zachovat postupný rozvoj, prosperitu a atraktivnost obce. Investiční aktivity chceme směřovat rovnoměrně do všech částí obce. V Chaloupkách chceme upravit náves, ve střední části obce bude prioritou místní komunikace k prodejně Jednoty a další postupné vylepšování areálu školy a školky. Ve spodní části obce se zaměříme na prostranství pod hotelem a příjezdovou komunikaci ke starému závodu Permon.
Svoji prioritu bude mít i roztocké sídliště, kde bude bez ohledu na získání dotací nutné provést rekonstrukci vodovodních řadů a přípojek a následně na to i opravu komunikací. Na Karlově bude jednoznačnou prioritou řešení zásobování jeho obyvatel pitnou vodou,“ vyjmenovává priority SNK Roztoky její lídr Vladimír Melč.
Jako hlavní opoziční subjekt se jeví sdružení Starostové a nezávislí. „Chceme výrazně zlepšit spolupráci s krajem a dalšími institucemi s cílem získat finanční podporu pro projekty obce. Dále chceme zlepšit komunikaci s občany a utvářet obec podle jejich představ. Naší prioritou je také výstavba dětského hřiště a dokončení výstavby sportoviště u školy. K chodu obce chceme využívat fondy Evropské unie. Na srdci nám leží i bezpečnost silničního provozu, hlavně pěších na hlavní silnici procházející obcí. Jako nutnou vidíme také údržbu a modernizaci bytového fondu obce,“ vypočítává lídr sdružení Lenka Peterková a dodává: „Volební program naší strany má celkem jedenáct bodů. Mezi dalšími je i dokončení realizace areálu u jezu a zkvalitnění prezentace obce a informovanosti občanů.“
Zrekonstruovaná mateřská škola v Městečku.
Voda, komunikace a školka
Ze tří kandidátek budou vybírat voliči ve Zbečně a v Račicích. Zatímco v Račicích se jedná o tři nezávislé volební strany s názvy Račice I (lídr Pavlína Plimlová), Račice II (lídr Petr Duschek) a Račice III (lídr Jindřich Hříbal), ve Zbečně usiluje o přízeň TOP 09 s lídrem Martinem Kučerou a dva nezávislé subjekty – Nezávislí, jejichž lídrem je současný starosta Stanislav Dryják, a Volba pro Zbečno a Újezd nad Zbečnem s lídrem Helenou Kosovou.
„Nejdůležitější prioritou je dokončení projektu Kanalizace a voda Křivoklátsko. Zejména pro Újezd nad Zbečnem je otázka vody klíčová. Dalším problémem v našich obou obcích je stav místních komunikací. V některých místech jsou téměř havarijní. V neposlední řadě bude naše sdružení usilovat o lepší komunikaci mezi občany a obecním úřadem, aby občané měli lepší představu o řízení svých obcí,“ vysvětluje Helena Kosová s tím, že problémů, které by v případě volebního úspěchu chtělo sdružení řešit, je samozřejmě mnohem víc.
Podle lídra volební strany Nezávislí Stanislava Dryjáka je jednoznačnou prioritou tohoto seskupení výstavba vodovodu a kanalizace. „Kritická situace je zejména v Újezdu nad Zbečnem. Tamní situace se musí rychle řešit,“ shoduje se Stanislav Dryják s Helenou Kosovou. „Mladé maminky nás požádaly, zdali by bylo možno vybudovat ve Zbečně mateřskou školku, protože v okolí žádná není. Proto bychom ji rádi zřídili v objektu naší základní školy. Všechno je to ale o penězích,“ pokračuje lídr volební strany Nezávislí. Ten je připraven, v případě, že dostane od občanů důvěru, i nadále vykonávat funkci starosty. „To, co jsme občanům slíbili před minulými volbami, jsme splnili: opravili jsme hřbitov, zřídili nový obecní byt, vyměnili okna ve škole, bohužel, to zda získáme dotaci na stavbu vodovodu a kanalizace, už neovlivníme. Vše je v rukou ministerstev. Ale spolu se sousedními obcemi se budeme i nadále snažit, aby peníze do naší obce a potažmo i na Křivoklátsko přišly,“ dodává Stanislav Dryják.
Ze školy společenské centrum
V Nezabudicích si budou moci vybrat voliči ze dvou uskupení. Lídrem volební strany Za rozkvět Nezabudic je Jaroslav Šnobl. V čele kandidátky Sdružení nezávislých kandidátů Nezabudic I stojí Libuše Šimková.
Přímá cesta a Sdružení pro obec. To jsou názvy dvou volebních stran, které se budou ucházet o přízeň voličů v Pustovětech. Jejich lídry jsou současná starostka Alena Klobásová a Kamila Zusková. „Asi se budu opakovat, když řeknu, že naším úkolem číslo jedna pro nadcházející volební období je vybudování vodovodu a kanalizace. Mám ale takové tušení, že tato záležitost je už v rukou ,vyšší moci‘. Projekt byl vrácen z Bruselu do České republiky a nyní je na ministerstvu životního prostředí, aby rozhodlo. Doufejme, že rozhodne kladně,“ říká starostka Alena Klobásová. „Dále bychom rádi opravili největší most v obci, který si už opravu zaslouží. A pak tu máme bývalou školu, z níž bychom chtěli udělat turistické a společenské centrum. Představujeme si, že by tam mohla být internetová kavárna, posilovna, určitě tam přestěhujeme obecní knihovnu, která je v nevyhovujících prostorách. A také něco pro cyklisty, protože těch projede Pustověty velké množství,“ vypočítává hlavní body volebního programu Alena Klobásová s tím, že je ochotná v případě volebního úspěchu i nadále vykonávat funkci starostky. „Teprve teď jsem se to naučila,“ dodává s úsměvem.
Tomáš Bednařík