Foto

Krasavec Derrick du Chene Daniele a ocenění, která na České národní výstavě psů v Mladé Boleslavi vyhrál.

 

Dvě psí dorostenky z Rakovnicka byly na České národní výstavě psů oceněny jako nejkrásnější

Krasavec Derrick porazil přes 3000 konkurentů

Na Českou národní výstavu psů do Mladé Boleslavi se 17. a 18. července sjelo 3370 psů všech plemen. Všichni se ale museli sklonit před jedním šaramantním fešákem z Modřejovic. Dlouhosrstý standardní jezevčík Derrick du Chene Daniele z chovné stanice Amery manželů Spalových byl oceněn jako nejkrásnější pes výstavy. Nebyl ale jediným vyslancem z Rakovnicka, který slavil úspěchy. Jeho dcera Corry Amery se stala druhou nejkrásnější dorostenkou výstavy. A aby radosti nebylo málo, má i nejkrásnější dorostenka výstavy „v občance“ bydliště z okresu. Psí miss se totiž stala americká staffordšírská teriérka Almata Tipit z Hanky z chovné stanice spolumajitelky rakovnického útulku Hany Březinové.

Už vyhrál, co mohl

Katalog dvoudenní České národní výstavy v Mladé Boleslavi připomíná svým rozsahem Babičku od Boženy Němcové. Na jeho stránkách je výčet 3370 přihlášených psů od afghánského chrta až po zlatého retrívra. Porazit takové množství psů je opravdu něco. Jezevčík Derrick, původem Francouz, to dokázal. Z Mladé Boleslavi přivezl pět pohárů a medaili s trikolórou. Když se společně se svými cenami fotografuje, tváří se nesmírně důležitě. Má proč. Jsou mu teprve dva roky a tři měsíce a už sesbíral tolik cen, že by klidně mohl nastoupit do výstavního důchodu. Je světovým vítězem, světovým vítězem WUT, klubovým vítězem Česka i Slovenska, českým a slovenským šampionem, českým junioršampionem a nyní i nejkrásnějším psem národní výstavy.

„Pro každého chovatele je tento titul jedním ze snů. Derrick mi postupně plní všechny moje chovatelské sny. Teď ještě potřebujeme jednu výstavu, aby získal titul CACIB a měl tak splněné podmínky pro Mezinárodního šampiona krásy. Mezinárodní šampion krásy musí mít získaný určitý počet titulů CACIB minimálně ze dvou výstavních sezon, dvou zemí a minimálně od dvou rozhodčích. A musí mít titul interšampiona a složenou pracovní zkoušku, pokud je z pracovních plemen, což jezevčíci jsou. Teď se připravujeme na dvě zkoušky, tak doufáme, že splníme i tuto podmínku. Nebojím se, že to Derrick nezvládne, na práci má vlohy. Není jen hezký, ale i šikovný,“ přibližuje Hana Spalová.

Co to tak supí?

Spalovi odjížděli do Mladé Boleslavi s tím, že by chtěli získat titul národního vítěze, který Derrick ještě neměl. „Ani ve snu by mě nenapadlo, že pojedeme do Boleslavi i v neděli a odjedeme s titulem nejkrásnější pes výstavy,“ říká Hana Spalová. Cesta k tomuto ocenění byla dlouhá. A i když bylo horko na padnutí, měl Derrick výbornou náladu. „ Čekala jsem, že bude z horka unavený, ale prezentoval se bezvadně a sluníčko mu vůbec nevadilo. Ve výstavním kruhu chodil krásně bez pomoci a předváděl se. Má obrovskou výhodu, že je povahově úžasný. Naprosto nekonfliktní a přátelský k lidem. S rozhodčími si evidentně rozuměl. Nejdřív jsme vyhráli nad devatenácti dlouhosrstými standardními jezevčíky, pak odpoledne nadevšemi plemeny jezevčíků a nakonec se vybíral ze všech plemen nejkrásnější pes dne. Vybírala ho Libuše Uhrová, což je nestor české kynologie. Získat ocenění od ní je o to větší potěšení,“ popisuje chovatelka.

Jediný moment, který byl Derrickovi během soutěžení nepříjemný, nastal, když se vybíral nejkrásnější pes soboty. „Ve chvíli, kdy se za ním objevil irský vlkodav a ze shora na něj slintal a dýchal, rozhodně neměl chuť stát ve výstavním postoji a pořád se otáčel, co to za ním tak strašně supí,“ směje se Hana Spalová. To však nebyl jediný moment, kdy soutěž připomínala boj Davida s Goliášem. Do finále o nejkrásnějšího psa výstavy postoupil ze sobotního dne Derrick a v neděli vyhrál pes plemene Tosa inu, což je velké molosské plemeno. „Byl to krásný osvalený jedinec, moc pěkné zvíře. Ale náš Derrick se líbil víc. Dostal pohár dvakrát větší než je on, takže jsem měla problém ho odnést do auta. Máme doma hodně pohárů, ale takhle velký ještě ne.“

Foto

Hanky Spalová a Březinová a jejich nejkrásnější dorostenky. Vítězná Almata Tipit z Hanky a druhá Corry Amery.

 

Dcera královny a šampiona

Derrick ale slavil už i před výstavou. Jen pár dní před ní se totiž stal potřetí otcem. Fence Aiře Amery se narodila v jubilejním 60. vrhu stanice tři štěňata. Navíc tři své starší dcery měl i na výstavě. Jednou z nich byla 8,5měsíční Corry, kterou Spalovi přivezli na výstavu poprvé na oťukání. „Vyhrála třídu dorostu, kde dokonce porazila svoji sestru, kterou už má jiný majitel. Obě holky jsou krásné, ale ve výběru rozhodlo předvedení. Corry nebyla vůbec vyplašená, její sestra ano. Díky vítězství ve třídě mohla odpoledne soutěžit v dorostu a tam byla určená jako druhá nejkrásnější dorostenka dne. První byla Almata paní Březinové. Když jsme tak obě stály u stupňů vítězů, tak nás popichovali: No, jo, zase to všechno odvezou do Rakovníka,“ směje se Hana Spalová.

Corry má před sebou jistě podobně zářivou budoucnost jako její otec a matka Queen Elizabeth Amery, která je mimo jiné evropskou vítězkou či interšampionkou krásy. „Na závodění už je Corry připravena dobře, už má výstavní věk, takže jí teď začne škola, jak se říká. A třetí Derrickova dcera, která je o měsíc starší než Corry, na výstavě vyhrála třídu mladých. Zatím se všichni jeho potomci ukazují velmi dobře. Má i syny, ti jsou na Slovensku a na výstavu půjdou poprvé na podzim,“ doplňuje Hana Spalová.

Trénink postoje

Připravit štěně na výstavu není nic jednoduchého. Však si zkuste říct nevybouřenému psímu puberťákovi – stůj rovně, nikam nechoď, s nikým se neper, nejanči a tvař se vesele. „Připravit štěně na jeho první výstavu je strašně náročné. Základem je ho dobře socializovat. První práce začíná tím, že se s ním jen chodí a chodí. A každý den, zhruba dvě nebo tři minuty, už se něco, co bude později potřebovat na výstavu, trénuje. Většinou tak, že když si pes sám od sebe hezky stoupne, dá se mu signál, že tak je to správně. Většinou to bývá ve chvíli, kdy se na procházce na něco zaměří. Člověk musí tu chvíli vystihnout a odměnit ho, nejlépe nějakým pamlskem,“ popisuje Hana Březinová, která vzala svoji fenku amerického staffrordšírského teriéra Almatu Tipit z Hanky do Mladé Boleslavi na jeji první zkušenou.

Předtím byla jen tak na čumendu na lounské výstavě. Než totiž začne štěně opravdu soutěžit, mělo by se s prostředím seznámit. Na ruch výstavy se štěňata připravují prakticky od narození. Například tím, že se jim pouští záznam zvuků výstavy.

Výstava je soutěž Miss

„Tak tři týdny před národní výstavou jsem chtěla zaměřit na lehký trénink, ale byla tak strašná vedra, že by se štěně akorát zkazilo. Proto odjížděla jen tak na půl připravená. Ale ukázalo se, že je velmi chápavá. Už v základním kole pochopila, o co jde a co má dělat. Byla fantastická, stála krásně, aniž bych ji do toho nutila. Na první výstavě už musí štěně umět výstavní postoj, což znamená, že musí hezky rovně stát a vesele se u toho tvářit, a klusat u majitele. Výstava je taková soutěž Miss. Jde o to, že pes musí být nejen hezký, ale musí se umět ukázat a nabídnout se. Na tom se musí dlouho pracovat, protože spousta psů to v sobě nemá a musí se to naučit. A většinou zrovna ti, co to v sobě mají, nejsou tak pěkní. Pes, který má šmrnc i krásné tělo, se povede jednou nebo dvakrát za život,“ popisuje Hana Březinová. Almata by mezi takové psy mohla patřit, pokud by mohla mít okupírované uši. „Kupírování je ale u nás zakázané, takže se s tímto handicapem musíme nějak poprat. Rozhodčí hodnotí psy nejprve podle prvního dojmu, a to samozřejmě nahrává psům kupírovaným. Často pak přehlédne, že je fenka jinak bezchybná,“ říká majitelka. Ví, o čem mluví, sama je rozhodčím FCI pro americké staffordšírské teriery. Posuzovala už například na velkých výstavách ve Švédsku, Belgii, Itálii, Španělsku, Dánsku, Rusku, Německu či doma v Česku.

Úspěchy z Dánska

Systém výstavy funguje tak, že jsou psi rozděleni do tříd, a to nejen podle plemen a pohlaví, ale i věku. Almata soutěžila v kategorii dorostu od 6 do 9 měsíců. Vyhrála a postoupila do závěrečné soutěže, v níž porota vybírala ze všech plemen nejkrásnější dorostenku dne. Almata je přímo z tipiťáckého chovu Hany Březinové, její otec je z Ameriky a matkou je Multišampionka Muramixa Tipit z Hanky, která patří mezi nejlepší feny amstafů na světě. Má za sebou start na osmnácti výstavách, z toho 16 vyhrála. A další úspěchy má nepochybně před sebou. Je jí teprve 3,5 roku a až v pěti letech bude ve vrcholné kondici. „Doufám, že se mi s ní jednou podaří vyhrát na světové výstavě. Příští rok bude v Paříži, kam se chystám se třemi zvířaty. Další bude v Rakousku, kde ale budu posuzovat, takže ji nemohu vystavovat,“ vysvětluje. Světová výstava je fenomén, kde je potřeba hlavně velký kus ště­stí. V letošním roce se konala v Dánsku 25., 26. a 27. června a rakovničtí Tipiťáci na ní nechyběli. „I když si náš tým vedl skvěle, tak na titul Světové vítězky si budeme muset ještě počkat. Každopádně s prázdnou jsme domů nejeli. Současně probíhaly dvě další výstavy. Světová výstava amstafů a Světová výstava teriérů. Fenka od nás Even Win Tipit z Hanky se stala světovou vítězkou mladých a třetí nejkrásnější fenou výstavy, její bratr byl ve své třídě třetí a druhá fena, kterou jsem tam měla, byla ve své třídě druhá. No a poslední den při výstavě teriérů vyhrála Even Win světovou vítězku mladých teriérů a byla třetí nejlepší fenou výstavy. Pes byl druhý ve své třídě a třetí fenku jsme nevystavovali,“ přibližuje další aktuální úspěchy chovné stanice její majitelka.

Markéta Hartlová

« Zpět